Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Týmy ve formuli 1 otálejí s přihláškami, zbývají dva dny!

Formule 1 začala a hned v první zatáčce bylo rušno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Formule 1 začala a hned v první zatáčce bylo rušno. | foto: ČTK

PRAHA Dva dny před vypršením termínu pro podání přihlášek pro příští ročník formule­ 1 ­poslal žádost jen jeden tým. Většině stájí se totiž stále nelíbí podmínky, které jim Mezinárodní automobilová federace (FIA) v ­čele s jejím prezidentem Maxem Mosleym nabízí.

Do prestižního šampionátu je tak zatím přihlášen jen tým Williams. Ten tak narušil jednotu Asociace týmů formule 1 (FOTA). „Jsme závodní tým a společnost, jejíž jedinou aktivitou je formule 1. S ohledem na závazky vůči partnerům a zaměstnancům bylo podání naší přihlášky do příštího ročníku šampionátu nezpochybnitelné,“ uvedl šéf týmu Frank Williams.

FOTA přihlášku Williamsu nepřivítala s nadšením i přes ujištění vedení britského týmu, že stojí za zbytkem startovního pole. „V reakci na potvrzení, že náš tým podal přihlášku, se FOTA rozhodla dočasně suspendovat Williams ze svých řad. Je to politováníhodné, ale pochopitelné rozhodnutí,“ vysvětlil Frank Williams.

Jádrem sporů je navrhované opatření FIA na úsporu finančních prostředků v době globální ekonomické krize. FIA Mosleyho ústy chce zavést dobrovolné rozpočtové stropy ve výši 40 milionů liber na sezonu. Týmy, který by na ně přistoupily, by se dočkaly řady výhod v podobě méně přísných technických pravidel.

MOSLEY SE BOJÍ A USTUPUJE, STÁJE CHTĚJÍ VÍCE
Jenže některé stáje v čele s Ferrari jednoznačně odmítají šampionát s dvěma různými sadami pravidel a ­hrozí odchodem z F1. Mosley po dvou týdnech, kdy tvrdohlavě trval na odmítavém postoji ke kompromisu, nabídl v neděli při Velké ceně Monte Carla, aby kontroverzní pravidlo vstoupilo v­ celém rozsahu do seriálu až pro sezonu 2011, přičemž příští rok by ještě mohl být strop mírnější.

Jenže ani to se týmům dvakrát nezamlouvá. „Požádali jsme o návrat k­ pravidlům z letošního roku. A­ poté se společně budeme zabývat tím, jaké změny můžeme uskutečnit pro příští rok,“ vysvětlil šéf Ferrari Stefano Domenicali. „Víme, co si můžeme dovolit. Můžeme se tedy sami rozhodnout, co si můžeme dovolit, abychom zachovali hodnotu F1 na úrovni, kterou známe. Neměl by se do toho zapojovat nikdo jiný,“ dodal.

Před zítřejší uzávěrkou přihlášek je ale čím dál tím jasnější, že automobilky Toyota a Renault už příští rok v F1 zřejmě neuvidíme. Toyota se s šampionátem zřejmě rozžehná na protest proti způsobu, jakým je řízený. Renault zase plánuje prodat tým současnému vedení v čele s ­Flaviem Briatorem.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!