29. listopadu 2015 0:11, aktualizováno  11:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerská senzace. Hromotluk Fury porazil Klička a naplnil otcovo proroctví z porodnice

Tyson Fury s pásy pro šampiona organizací WBA, IBF a WBO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyson Fury s pásy pro šampiona organizací WBA, IBF a WBO. | foto: Lee Smith LivepicReuters

DÜSSELDORF Britský boxer Tyson Fury je novým šampionem těžké váhy. Jedenáct let neporaženého Ukrajince Vladimira Klička zdolal na body a vzal mu čtyři mistrovské pásy organizací WBA, WBO, IBO a IBF. Sedmadvacetiletý Fury v Düsseldorfu vyhrál i 25. souboj v profesionálním ringu.

Devětatřicetiletý Kličko byl před soubojem na fotbalovém stadionu v Düsseldorfu považován za jasného favorita, ale prohrál u všech tří bodových rozhodčí. Fury zvítězil dvakrát 115:112 a jednou 116:111.

„Dnes jsem nebyl lepší,“ uznal ukrajinský boxer po čtvrté porážce v kariéře z 68 soubojů, první od dubna 2004. „Tyson byl hrozně rychlý. Nevěřil bych, že to dokáže. Prostě jsem nenašel tu správnou zbraň, jak na něj,“ dodal Kličko.

Zdrcený Kličko

O dvanáct let mladší vyzyvatel z Anglie uhájil neporazitelnost i v 25. duelu v profesionálním ringu. I když v posledním 12. kole měl viditelně méně sil a Kličko se snažil duel rozhodnout, předchozí kolo naopak zvládl Fury výrazně lépe.

Kličko odcházel zdrcený a s několika tržnými ranami. „Viděl jsem se v zrcadle a nebyl to hezký pohled, ale takový je box,“ uvedl po svém 28. titulovém zápase, v němž čelil nezvyklé situaci. Zatímco obvykle má v ringu se 198 centimetry nad soupeři výškovou převahu a těží z délky paží, tentokrát proti němu stál protivník vysoký 206 centimetrů. „Dosah hrál velkou roli. Snažil jsem se, ale nešlo to. Ani jsem nebyl dost rychlý,“ řekl Ukrajinec.

„Snažil jsem se být sebevědomý, hbitý a drzý,“ líčil vítěz krátce po utkání pro BBC. „Před zápasem jsme se podíval do očí soupeře a věděl jsem, že vyhraju. Je to splněný sen.“

Stane se mistrem světa, říkal otec lékařům

Fury ziskem titulu naplnil proroctví svého otce. Potomek irských kočovníků se narodil tři měsíce před termínem a lékaři mu nedávali velké šance na přežití, John Fury jim však řekl, že osudem jeho syna je žít a stát se mistrem světa v těžké váze. A druhého ze šesti synů také příhodně pojmenoval po někdejším americkém šampionovi Miku Tysonovi. „O tohle jsem usiloval celý život. Jsem zrozený k boji,“ prohlásil Fury.

„Splnil se mi sen. Půl roku jsem se na to připravoval v tělocvičně. Tomu se vůbec nedá uvěřit,“ radoval se. „Jsem asi šestý nebo sedmý šampion v těžké váze z Británie, ale řekl bych, že jsem jsem první z Irska. To je velký.“

V euforii, která pramenila nejen z vítězství, v ringu zazpíval své těhotné manželce Paris a 55.000 diváků v hledišti hit I Don’t Wanna Miss a Thing od skupiny Aerosmith. „Včera jsem se dozvěděl, že čekáme dítě. Snažili jsme se o to dva roky, takže je to třešnička na dortu,“ rozplýval se britský hromotluk.

Vše je připraveno. Zářivě osvícený ring krátce před bojem.
Vladimir Kličko (v červených trenýrkách) vs. Tyson Fury.

Zápas se měl původně konat již 24. října, ale Kličko duel zrušil kvůli potížím s lýtkovým svalem. Pár dnů před soubojem si pak Fury stěžoval na rukavice, s nimiž měli oba nastoupit, jen několik hodin před začátkem si zase vynutil výměnu povrchu ringu. Zdál se mu moc měkký.

Před soubojem provokoval Klička tím, že přišel na společnou tiskovou konferenci v kostýmu Batmana, pak zase zpěvem písně Bette Middlerové, do které zakomponoval slova „já budu ten s mistrovskými pásy“. Po zápase své chování omlouval a soupeři prokázal respekt. „Říkal jsem hlouposti. Vladimire, jsi skvělý šampion a dík, že jsi se mnou boxoval. Před zápasem to všechno byly jen hrátky a legrace.“

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!