14. května 2017 6:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Po nehodě neměla už nikdy běhat. Teď Australanka zvládla 40 maratonů za sebou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mina Guliová v Grand Canyonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mina Guliová v Grand Canyonu. | foto: YouTube

„Sportu jsem se vyhýbala jako moru!“ Řekli byste, že jde o výroky ženy, která zcela dobrovolně absolvovala koňskou porci 40 maratonských běhů za 40 dní, navíc na 6 kontinentech? Šestačtyřicetiletá Australanka Mina Guliová se však rozhodla tímto neobvyklým způsobem upozornit na to, že na zeměkouli dochází pitná voda.

Svůj počin nazvala 6 River Run, protože čtyři desítky maratonských běhů absolvovala Guliová podél 6 velkých světových řek, které sama označila za „nejcennější“: Colorado v USA a Mexiku, Amazonka v Brazílii, Murray-Darling v Austrálii, Jang-c’-ťiang v Číně, Nil v Egyptě a Temže v Británii, kde byl její cíl.

„Přišlo mi, že běhání je skvělým způsobem, jak se potkávat s různými lidmi na různých místech, mluvit s nimi a vidět celou šířku problému s vodou,“ řekla pro CNN Guliová, která přiznává, že běhání na stupnici oblíbenosti od 1 do 10 je úplně nejníže.

„Popravdě - celý život jsem se vyhýbala sportu jako kdyby to byl mor, a to až do svých dvaadvaceti, kdy jsem měla nehodu a těžké zranění páteře. Doktor mi řekl, že už nikdy nebudu moci běhat. Vypadalo to jako skvělá šance, jak moci zůstat na gauči a jíst pizzu, ale uvědomila jsem si, že nechci, aby mi někdo diktoval, co můžu dělat, a aby někdo jiný než já kladl v mém životě překážky,“ dodává žena, která v roce 2012 založila společnost Thirst (žízeň) mající za cíl zvýšit povědomí o světové krizi vody.

Jejími nástroji jsou přednášky, workshopy, hudební festivaly a další akce, které mají podle Guliové vychovávat mladou a zodpovědnou generaci lidí. Celý projekt je zaštítěn Organizací spojených národů a jejím programem Čistá voda pro všechny. Ten vychází z prognózy, že v roce 2025 bude 1,8 miliardy lidí žít v oblastech s kritickým nedostatkem vody.

6 River Run v podání Miny Guliové:

Jaké to tedy je, běžet 40 maratonů ve 40 dnech za sebou?

„Je rozdíl mezi městským maratonem a tím, když běžíte sami v přírodě. V závodě pořád kontrolujete čas, tep a obáváte se o svůj výkon, tady se ale všechno zpomalí a cítíte se mnohem komfortněji. Neříkám lépe, všechno bolí a neustále si kladete otázku, proč to děláte, ale je to zkrátka lepší,“ řekla Guliová poté, co dokončila běh dohromady čítající 1,687 kilometrů.

Světové veletoky netvořily Guliové jen přírodní kulisu, Australanka je využívala i jako občerstvovací stanici - pila říční vodu přefiltrovanou přes speciální brčko. Nejhůře jí prý bylo v Egyptě, teplota podél Nilu se pohybovala kolem 45 stupňů a ona byla jediná, kdo se dobrovolně pohyboval venku. Sílu vody, pro níž tento náročný „závod“ podnikla, poznala nejvíce v Číně, kde ji zastihl několikadenní silný liják. „Byla to potopa. Všichni se schovávali a utíkali domů, jen já běžela dál v kraťasech a keckách. Byla jsem jak utopená krysa,“ vzpomíná na maraton podél Jang-c’-ťiang.

6 River Run nebyl prvním velkolepým projektem Miny Guliové. V roce 2016 podnikla 7 Deserts Run, při němž jako první člověk v historii běžela maraton po poušti na každém ze sedmi kontinentů. „Cítila jsem, že je potřeba udělat něco opravdu velkého, abych přilákala světovou pozornost k problému s úbytkem pitné vody,“ okomentovala ojedinělý počin Guliová.

Šestačtyřicetiletá Australanka dala vzpomenout na další mimořádný - a téměř nadlidský - výkon Američana Jamese Lawrence, jenž v roce 2015 absolvoval 50 ironmanských triatlonů v 50 dnech napříč 50 státy USA, aby upozornil na zvýšenou míru obezity amerických dětí.

  • 0Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz