Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Udělal bych všechno, abych Schumacherovi pomohl, říká bývalý šampion F1 Häkkinen

Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fin Mika Häkkinen s českou přítelkyní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fin Mika Häkkinen s českou přítelkyní... | foto: ČTK

PRAHA Je z Finska, bydlí v Monaku, ale k Čechům má blízko. Už z dob, kdy v McLarenu získal dva tituly mistra světa, je jeho přítelem Pavel Turek, někdejší manažer z F1. Později se jeho partnerkou stala Češka a jejich první ze tří dětí se narodilo v Plzni. „A tak jsem brzy zjistil, že jsou Češi skvělí,“ říká Mika Häkkinen.

V Praze ve čtvrtek převzal Zlatý volant za celoživotní zásluhy o motorsport. S novináři však mluvil především o současné formuli 1.

Nejde začít jinak než koncem Nico Rosberga. Překvapil vás?
Mnoho lidí, když uslyšelo zprávy o jeho odchodu z F1, se ptalo: Proč? Vždyť je ještě mladý, světovým šampionem byl jen jednou. Jenže já ho chápu. Dvakrát jsem se stal mistrem světa a vždy až v posledním závodě. Bylo to něco neskutečně fyzicky i psychicky náročného. A pro Nika to bylo o to horší, že o titul bojoval s týmovým kolegou. To je totiž mnohem těžší.

Proč?
Když se perete s někým z jiného týmu, stojí celá vaše stáj za vámi. Ale v případě týmového boje je uvnitř stáje zvláštní a podivná atmosféra. Nikdy nejsou všichni šťastní. A já chápu, že potřebuje pauzu, přestat. Končí jako mistr světa, což je ten nejlepší okamžik. Navíc Mercedes momentálně dominuje, ale má jen dvě auta, což znamená, že vy buď zvítězíte, nebo prohrajete. Není nic mezi tím. A ještě jedna věc: řídit F1 je věc motivace, vnitřního pocitu. Když něco z toho nemáte, ztratíte na trati okamžitě dvě tři desetiny. A to by byl Nico rázem na pozicích, kde být nechce.

Koho byste vzal místo něj?
Toho nejrychlejšího jezdce. Toho nejspolehlivějšího. A toho, co ustojí tlak, protože Mercedes nechce druhé místo, bere jen to první. Ale neptejte se mě, kdo to má být.

Přesto to zkusíme. Co Valtteri Bottas, váš krajan, se kterým spolupracujete? I Mercedes naznačuje, že je to vážný kandidát.
Toto Wolff (šéf Mercedesu) řekl, že nechtějí ostatním rušit kontrakty. To je jejich filozofie. Když dojde k dohodě, bude to jiný příběh. Zeptáte-li se mě, jestli je Valtteri vhodný jezdec pro Mercedes, odpovím: Samozřejmě! Je to chytrý a skvělý jezdec se zkušenostmi z F1. Jsem nadšený, jak jeho kariéra strmě stoupá, ale on zůstává pokorný, což je v F1 důležitá vlastnost. Teď však patří Williamsu a není volný.

Vy ano.
Ale podívejte, jaké mám břicho. Ovšem koukám, že vy tady okolo jste hubení. Jste vůbec Češi?

Samozřejmě. Proč?
Zhruba devět let sem jezdím se svou ženou Markétou a jsem nadšený z české pohostinnosti. Také jsem zjistil, že máte neuvěřitelně dobré jídlo, proto se ptám. Musím říct, že Češi jsou přátelští a ti, které jsem potkal, také tvrdě pracující. Buďte hrdí na to, co tady máte.

Naučila vás paní něco česky?
Jen pár slov. Já doma mluvím na naše děti finsky, Markéta česky. Ve školce se učí anglicky i francouzsky. Občas od nich něco českého pochytím, ale neřekl bych, že je to nejjednodušší jazyk na světě.

Jako finština.
To bude asi stejný příběh.

F1 je teď plná synů, jejichž otci rovněž závodili. Objeví se v ní znovu i příjmení Häkkinen?’
Můj starší syn (z prvního manželství) má šestnáct, závodil v motokárách, ale rozhodl se skončit. Hraje fotbal, který ho baví. Samozřejmě bych byl raději, kdyby změnil názor, ale realita je jiná. Jenže u jakéhokoliv sportu platí, že k němu potřebujete vášeň. A když není, nikam to nedotáhnete. Můj druhý syn má tři roky, a jestli mě mých pět dětí něco naučilo, pak to, že je máme nechat rozhodovat. Třeba bude závodit. Třeba bude hokejista a třeba jako Fin porazí i Čechy.

Zpět k F1. Kdo je podle vás nejlepší jezdec současnosti?
Už před sezonou se mě ptali, kdo vyhraje šampionát. A já odpovídal: Přece ten nejlepší jezdec. A letos vyhrál kdo? Nico Rosberg!

Jak se vám letos zamlouval tolik propíraný Max Verstappen?
F1 udělal skvělou reklamu a ukázal, jak být na trati agresivní. Být agresivní však neznamená, že děláte něco špatného. Zároveň předvedl, že v F1 platí to stejné jako v běžném životě, v byznysu. Že bez riskování nezískáte nic. Nikdy nebudete první, protože risk je jediná cesta, jak se dostat k dobrému výsledku.

Hodně se v posledních letech řeší i odchod F1 z tradičních okruhů do míst, kde jsou peníze, ale chybějí diváci. Co vy na to?
Fanoušci jsou motivujícím faktorem pro každého jezdce. Prostředí F1 je totiž ve skutečnosti docela chladné a až příliš vážné. Málokdo za vámi přijde a řekne: Hele, jel jsi skvěle! Ne, pořád se hledá problém, hledají se detaily, které by vás ještě o kousek zrychlily. Ale když jedete po trati, kolem které stojí davy diváků, je to fascinující. Asi vás to nezrychlí, ale... Je to show. Jako by herec hrál v divadle bez diváků. To musí být hrozné. Ano, F1 má miliony lidí u televize, ale bez těch u trati to není nic.

„Létající Fin“ Mika Häkkinen na setkání s novináři.
Zleva Mika Hakkinen, Jan Kopecký, Adam Lacko, Vladimír Vitver, Adam Kout,...

F1 teď před novou sezonou změní technické předpisy. Jste pro?
Už jako jezdec jsem nikdy nebyl proti, protože jsem chápal, že jsou důležité pro sport. Změny dávají ostatním šanci, konstruktéři mohou najít nová technická řešení, svým autem překvapit. A u lidí se může vrátit zájem o F1. Myslím, že změny, které příští rok nastanou, budou velmi radikální. Pneumatiky budou širší, změní se aerodynamika, auta vypadají jinak. To zase může z formule 1 udělat zajímavou věc na koukání a plnou zábavy.

Co říkáte na možné zavedení ochrany hlavy pilotů?
Vždy, když se v F1 zavede něco kvůli bezpečnosti, je to dobře. Ano, to, co jsem dosud viděl, nevypadá na autech pěkně. Ale řekl bych, že inženýrům a designerům v této fázi nejde o vzhled. Že halo systém testují kvůli bezpečnosti. Než se rozhodneme vše zavést, říkám: Potřebujeme hodně různých testů.

Jedním z vašich největších rivalů byl Michael Schumacher. Nelze se nezeptat: Jak vnímáte zprávy o jeho zdravotním stavu?
Informace o něm jsou hodně omezené. Já nechci na jejich základě spekulovat, protože jsou to soukromé záležitosti Schumacherovy rodiny. Snad prožívají klidné dny. Kdyby mě požádali o pomoc, udělal bych všechno, co by bylo v mých silách. Ale nechci je sám od sebe rušit, respektuji jejich soukromí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...