Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Je to špína a média výjimky nepochopila, zlobí se muž, jenž odhalil ruský doping

Americká gymnastka Simone Bilesová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká gymnastka Simone Bilesová. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA To kvůli němu se ruští atleti nepodívali do Ria. Kanadský právník Richard McLaren je autorem zprávy o státem organizovaném dopingu v Rusku, která stála na začátku předolympijských „čistek“. Na tohoto muže nyní směřují dotazy v případě hackery zveřejněných terapeutických výjimek špičkových sportovců. „Ano, systém lze zneužít,“ říká McLaren.

McLaren se k tématu terapeutických výjimek vyslovil na 2. Světovém summitu etiky a vedení sportu v Curychu, který v těchto dnech pořádá FIFA. Vyjádřil hlavně „extrémní zklamání“ nad zveřejněním citlivých dat, ale také nad tím, jak terapeutické výjimky některá média interpretovala jako doping - přesně tak, jak ruští hackeři zamýšleli.

“Zveřejnit takové informace bez vysvětlení, to není nic než špína vůči sportovcům, kteří mají na výjimky právo,“ zlobil se McLaren. „Světový tisk to vůbec nepochopil a data naprosto špatně interpretoval,“ pokračoval McLaren na summitu.

Postavil se naopak za Světovou antidopingovou agenturu WADA, když prohlásil, že žádný elektronický systém nemůže být v případě hackerského útoku stoprocentně ochráněn.

McLaren: Systém zneužít lze

Přesto, že terapeutická výjimka je ve světě sportu běžnou věcí a podle Jana Chlumského, šéfa českého antidopingu, je to hlavně vstřícný krok vůči nemocným sportovcům, kterým by jinak vrcholový sport byl odepřen, vyvolávají zdravotní dokumenty uniklé na veřejnost řadu pochybností.

„Záleží hlavně na druhu sportu,“ řekl McLaren pro BBC. „Musel by se každý sport detailně prozkoumat, jestli zde není příliš mnoho terapeutických výjimek na určitý druh zakázané látky,“ dodal. Rozruch vyvolalo například zjištění, že dva z nejlepších cyklistů poslední dekády, pětinásobný olympijský vítěz Bradley Wiggins a trojnásobný šampion Tour de France Chris Froome, se oba léčí na astma.

Venus a Serena Williamsovy na Wimbledonu.
Wigginsova medaile musela udělat „pápá“.

Podle McLarena jsou problematické zejména léky na ADHD, poruchu pozornosti s hyperaktivitou, jíž podle uniklých dat trpí třeba čtyřnásobná olympijská vítězka v gymnastice Američanka Simone Bilesová. „Třeba methylfenidát je stimulant zlepšující mozkové funkce pro lidi s ADHD, ale může také zlepšovat výkon u sportovců. Užívat jej můžou pouze sportovci s terapeutickou výjimkou,“ upozorňuje McLaren.

Na zneužití léků na ADHD upozorňuje i Chlumský, podle nějž je problémem hlavně to, že devatenáctiletá Bilesová bere léky dlouhodobě. „Možnost zneužití tam je, ale samozřejmě nemůžeme spekulovat,“ upozorňuje Chlumský.

Například britský antidopingový výbor prohlásil, že má “mnoho tvrdých kontrol, abychom zneužití systému činili téměř nemožným.“

Ne každá výjimka je schválena

Terapeutická výjimka umožňuje nemocným sportovcům užívat běžně zakázané látky či léčebné postupy. Udělují ji národní antidopingové výbory na základě žádosti a detailní zdravotní dokumentace potvrzené od lékařů. Získat výjimku není nic jednoduchého.

Ne každá žádost o výjimku je přijata a podle Chlumského se vyskytují případy, kdy se sportovci snaží systém zneužít a lékařskou dokumentaci falšují. „V tom případě voláme orgány činné v trestním řízení, ale nestává se to často,“ říká šéf českého antidopingu.

Hlavní podmínky zisku terapeutické výjimky:

  • bez daného léku by sportovec utrpěl vážné zdravotní komplikace,
  • lék prokazatelně nezvyšuje výkon při sportu,
  • neexistuje alternativní léčba přípravkem, který nefiguruje na seznamu zakázaných léčiv.

Hackerská skupina Fancy Bear, údajně pocházející z Ruska, už několik dní plní svůj web údajně skandálními informacemi o „licencích na doping“, jak hackeři nazývají terapeutické výjimky.

Mezi nejznámější jména, jejichž výjimky visí na internetu, patří vedle gymnastky Bilesové již zmínění cyklisté Chris Froome a Bradley Wiggins, dále tenistky Serena a Venus Williamsovy, Petra Kvitová či třeba čerstvá vítězka US Open a spoluhráčka Lucie Šafářové Bethanie Matteková-Sandsová.

Představitelé národních antidopingových výborů ujišťují, že na udělování výjimek není nic zvláštního a všechny dokumenty jsou oficiálně schváleny. „Terapeutická výjimka není doping“, jsou nuceni říkat stále hlasitěji.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...