17. dubna 2008 16:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

UEFA chystá fotbalový slovník

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

Bern Trojjazyčným slovníkem fotbalových hesel chce Evropská fotbalová unie (UEFA) bojovat proti zmatkům mezi fanoušky i činovníky. Vedení svazu chce ujednotit překlad některých sporných pojmů, jichž budou ve slovníku nakonec plné dva tisíce.

"Fotbal nemůže žít bez svého vlastního jazyka," prohlásil prezident UEFA Michel Platini, když s plánem seznamoval novináře. "Musejí mít jasno v překladech pravidel, ale i taktických pokynů, při trénincích," přemýšlel nad možným použitím slovníku. V první fázi přichystá UEFA jeho verzi v angličtině, němčině a francouzštině. Zároveň ale nemá být ani příliš suchopárný. Proto do něj budou zahrnuty slangové výrazy lidí kolem fotbalu, včetně těch šťavnatějších.

Do běžné distribuce ale hned tak nepůjde. "Primárně je určen sportovním funkcionářům, třeba aby mohl Ottmar Hitzfeld převzít bez znalosti francouzštiny takový jazykový babylon, jakým je švýcarská reprezentace," dodal vedoucí jazykového oddělení UEFA Florian Simmen. Jakmile se dostane do rukou lidí, kteří se fotbalem živí, půjde i do volného prodeje. Finální podoba slovníku by měla být odtajněna 7. května před zápasem Bayernu Mnichov s Arminií Bielefeld. Tiskne jej totiž bavorské nakladatelství Langenscheidt.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.