Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ullrich volá po navrácení titulů z Tour de France Armstrongovi

Tour de France

  12:54
BERLÍN - Bývalý německý profesionál Jan Ullrich vyzval k navrácení všech sedmi titulů ze slavného cyklistického závodu Tour de France Lanci Armstrongovi. Kdysi uctívaný Američan o ně přitom loni přišel poté, co byl obviněn z dopingu. Následně se k užívání zakázaných látek také veřejně přiznal. Ročníky 1999 až 2005, kdy Armstrong Tour opanoval, zůstávají po vymazání jeho jména bez vítěze.

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

Ullrich, který je sám dlouhodobě "namočený" do problémů s dopingem a různých obvinění z užívání zakázaných látek, poukázal při svém vyjádření na to, jak moc byl doping v dobách časů jeho rivality s Armstrongem rozšířený. "Být to na mně, dal bych tituly z Tour Armstrongovi zpátky," řekl devětatřicetiletý Ullrich v rozhovoru pro magazín Sport-Bild.

Připomněl v této souvislosti precedent, kdy organizátoři Tour rovněž vymazali před šesti lety z přehledu vítězů Dána Bjarneho Riise - triumfujícího v roce 1996 - po jeho přiznání, že v letech 1993 až 1996 dopoval. V roce 2008 však byl Riis zapsán na listinu znovu.

Aby totiž přišel o statut vítěze, musela by ho o něj připravit mezinárodní cyklistická unie UCI. Provinění dánského cyklisty však přesáhlo desetiletou promlčecí lhůtu stanovenou Světovou antidopingovou agenturou WADA.

"Bjarnemu Riisovi bylo jeho vítězství z roku 1996 přiznáno zpátky. Tak to prostě tehdy chodilo. Nikomu to nijak nepomáhá, když se škrtá v listině vítězů," tvrdí Ullrich, jenž Tour v roce 1997 vyhrál a pětkrát skončil druhý, z toho třikrát za Armstrongem a jednou za Riisem.

"Armstrongovo" prvenství nechce

Ullrich zároveň prohlásil, že nemá žádný zájem na tom, aby bylo mezi vítěze dosazeno jeho jméno jakožto následujícího jezdce v pořadí. "Neusiluji o žádné z Armstrongových prvenství. Chci jen ta, kterých jsem dosáhl přímo na kole. Nechci nic vyhrát touto cestou," uvedl Ullrich, jenž má na kontě i zlato ze silničního olympijského závodu v Sydney 2000.

Ullrich dlouho porušení dopingových pravidel popíral, a to i přesto, že připustil kontakty s nechvalně proslulým španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Až před měsícem přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Popřel ale, že užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

Jeho jméno však bylo na nedávném seznamu dopujících jezdců, který zveřejnil francouzský Senát. Již v lednu Ullrich rázně odmítl, že by se vydal na cestu veřejného pokání, jak to učinil právě Armstrong. Ullrichův management má však údajně na začátek srpna naplánovanou schůzku s představiteli Německé národní antidopingové agentury a v této souvislosti německá média očekávají jeho plné doznání.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat