Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Nemáte právo na vlajku. Ruský šéf boxu a Putinův přívrženec Kremljov kádruje Ukrajince

Ruský funkcionář Umar Kremljov foto: Profimedia.cz

Své praktiky z mezinárodní politické scény přenáší Rusko do sportu. Názorným příkladem jsou počiny Umara Kremljova, ruského prezidenta Mezinárodní boxerské asociace IBA a přítele prezidenta Putina, s nímž nedávno otevíral boxerské centrum v Moskvě.
  20:08

Kremljov, jehož autokratické vedení IBA neuznává ani Mezinárodní olympijský výbor, nechal suspendovat Ukrajinskou boxerskou federaci s odvoláním na zásahy vlády do jejího vedení. Záležitosti ukrajinských boxerů na světovém fóru má teď spravovat proruský funkcionář Volodymyr Prodyvus.

„Takové chování je otřesné a nepřijatelné,“ reagovalo ukrajinské ministerstvo spravedlnosti. „Jak může Prodyvus koordinovat ukrajinské boxery, když před sedmi měsíci po začátku války utekl z Ukrajiny? Naopak náš svaz nedostal ani možnost vyjádřit se.“

Podobný protest vznesl též Vitalij Kličko, exmistr světa v těžké váze a v současnosti starosta Kyjeva.

Reakce IBA? Nepřekvapila. Zjevně dle Kremljovových not mluvčí asociace sdělil: „Rétorika některých osob, které chtějí politickými prohlášeními destabilizovat boxerskou rodinu, je nepřijatelná.“

Už na juniorském mistrovství Evropy v Montesilvanu nebylo Ukrajincům povoleno vystupovat pod jejich vlajkou a hymnou a měli zde startovat pouze jako neutrální sportovci. Na protest vůči takovému rozhodnutí soutěž bojkotovali.

Naopak na čtvrtečním fóru „Rusko, sportovní velmoc“ se Kremljov dušoval, že zařídí, aby se velmi brzy vrátila vlajka a hymna ruským boxerům.

„Sportovní funkcionáři by neměli zbavovat velmoc, jakou je Rusko, jejích státních symbolů, ale měli by vyzývat ke světovému míru,“ měl podle agentury TASS říci muž, jenž patří k přímým podporovatelům Putina a jeho agrese proti Ukrajině. „My přicházíme rozvíjet sport, pomáhat a tvořit a ne ničit nebo hrát politické hry,“ dodal.

Za své výroky a kroky se Kremljov setkal s ostrou kritikou západních zemí. Ty proti němu chtěly na květnovém kongresu IBA v Istanbulu nasadit protikandidáta, Nizozemce van der Voorsta. Jenže Kremljovova klika tuto kandidaturu před volbami zablokovala.

Van der Voorst se sice úspěšně odvolal u Mezinárodní sportovní arbitráže CAS, na dalším mimořádném kongresu v Jerevanu však Kremljov nechal odhlasovat, že na rozhodnutí CAS nebude brát IBA zřetel.

Zároveň se holedbá, že jen on vyvedl boxerskou asociaci z předchozích velkých dluhů, když pro ni zajistil nového bohatého sponzora, ruskou společnost Gazprom.

Mezinárodní olympijský výbor už loni reagoval tím, že odebral IBA pořádání olympijského boxerského turnaje v Tokiu 2021. Teď hrozí boxu vyloučení z programu her počínaje rokem 2028.

Je otázkou, zda Kremljov coby Putinův přítel vymůže i výjimku pro ruské boxery, aby nemuseli narukovat. Čím dál víc ruských sportovců totiž dostává povolávací rozkazy. Mezi nimi mají být nejmenovaní členové národních týmů ve snowboardingu, cyklistice a biatlonu či dva elitní krasobruslaři. A to přesto, že v Rusku je krasobruslení jedním z nejsledovanějších sportů. Do armády mají narukovat Dmitrij Alijev, evropský šampion z roku 2020, a Makar Ignatov, letošní vicemistr země.

Na frontu se má vydat rovněž fotbalista Dinjar Biljaletdinov, jenž v letech 2005 až 2012 odehrál 46 reprezentačních zápasů a oblékal i dres anglického Evertonu.

Ruský ministr sportu Oleg Matycin k nasazení sportovců v armádě na Ukrajině nejnověji vyhlásil: „V minulosti naši sportovci ukázali, že jsou patrioti, a prokazovali podporu prezidentu Putinovi také v průběhu speciální vojenské operace. Proto by neměli mít ani při mobilizaci žádná privilegia.“

Že u mnohých ruských sportovců nenacházejí takové požadavky patřičné pochopení, prokázala útěkem ze země i Anastasia Davydovová, pětinásobná olympijská vítězka v synchronizovaném plavání z let 2004 až 2012 a nyní generální sekretářka Ruského olympijského výboru.

„Neplánuji se vrátit,“ vzkázala.

Autor:

Mohlo by vás zajímat