Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úpadek? Kličkové si dělají, co chtějí. A dělat budou...

Sport

  15:00
PRAHA - Krátce po nedělní půlnoci padl i třináctý bojovník, který se vydal na cestu pokoření ukrajinského vladaře profesionální těžké váhy Vladimira Klička. Neuspěl. Ani "tanečník" s prořízlou pusou z britského království David Haye nedokázal sesadit pětatřicetiletého ukrajinské cara z trůnu. A boxerský svět opět řeší otázky: Dokáže to někdo? A pokud ano, kdy? Nebo odejde Vladimir spolu s bratrem Vitalijem jako neporažený šampion?

Vladimir Kličko (vpravo) a Vitalij Kličko foto: ČTK

Svět profesionálního boxu uznává čtyři nejprestižnější boxerské federace - WBA, WBO, IBF a WBC. Pásy prvních tří má ve své moci po sobotním duelu Vladimir Kličko, který si může hrdě říkat absolutní šampion šampionů. Zbývající již sedm let dřímá ve svých mohutných tlapách jeho bratr Vitalij.

CO ZAZNĚLO PO ZÁPASE VLADIMIR KLIČKO-DAVID HAYE

"Nemohl jsem boxovat naplno, v přípravě jsem si zlomil malíček na pravé noze a také sudí udělal pár podivných rozhodnutí," poražený David Haye.

"Dám ti radu: Neříkej nic o zlomeném prstu, to z tebe dělá jen poraženého naplněného žalem," vítězný Vladimir Kličko.

"Byl rychlý a pozorný, ale šampion těžké váhy musí být také těžký a vysoký. Box má různé váhové kategorie," ještě jednou Vladimir Kličko.

"A co bude teď Davide?" posměšný komentář německého deníku Bild.

"Buďto jsi do zápasu neměl nastoupit nebo nyní mlč," zahraničí média zkritizovala Hayeho za jeho výmluvy na malíček.

"Bratrstvo králů" si podmanilo supertíhu, nejprestižnější váhovou boxerskou kategorii, tak jako nikdo jiný před nimi. Sonny Liston, Muhammed Ali, Joe Frazier, George Foreman, Mike Tyson, Evander Holyfield ani Lennox Lewis o sobě nemohou prohlásit: "Byl jsem šampionem 7 (u Vitalije dokonce 8) let v řadě." Pouze nikdy neporažený Rocky Marciano může oběma ukrajinským bratrům konkurovat. Ted ale stihl všech svých 49 zápasů právě během sedmi let na přelomu 40. a 50. let minulého století.

"Výhra Vladimira nad Hayem supertíhu nikam neposune. Bohužel, i když to není vina Kličků, je to tak," prohlásil pro LN po zápase desetiletí nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný. "Myslím, že o tom zápase se bude dlouho mluvit, jsou prostě nejlepší, určitě to těžké váze neškodí," nabídl svůj pohled Marek Šimák, boxerský trenér a komentátor. Stejně různorodé názory zní i ze zahraničí.

Jedni úpí pod ukrajinskou nadvládou a jsou zklamaní výkonem Hayeho, který nebyl schopen po slibném začátku duelu nic kloudného proti Vladimirovi vymyslet, jiní pětatřicetiletého Vladimira Klička vynášejí do nebes. "Posunout, neposunout. Oni prostě ukázali cestu a směr. Jsou po všech stránkách dokonalí - fyzicky, psychicky i po taktické stránce," vyzdvihuje oba Kličky Šimák.

BRATŘI KLIČKOVÉ V ČÍSLECH

- Vitalijovi bude za dva týdny 40 let, Vladimir je o pět let mladší.

- Oba žili několik let se svým otcem v Česku.

- Vitalij Kličko vyhrál posledních deset svých duelů, rozložených i kvůli přerušení kariéry do osmi let. Devět posledních bylo titulových, naposledy padl s Lennoxem Lewisem 21. června 2003.

- Vladimir Kličko vyhrál 13 svých posledních zápasů, z toho devět z nich v řadě bylo titulových. Naposledy poznal hořkost porážky v roce 2004, kdy 10. dubna prohrál s Lamonem Brewsterem.

- Vladimir Kličko je prvním absolutním šampionem supertíhy od roku 1999. 13. listopadu 1999 vyhrál Lennox Lewis nad Evanderem Holyfieldem a získal do své moci pásy organizací WBC, WBA a IBF. 

Proti těmto slovům se sice nedá nic namítat, příklady z jiných sportů (třeba dominance Michaela Schumachera ve formuli jedna v první polovině minulého desetiletí) ukazují, že fanoušci milují své hrdiny, zároveň je milují ještě více, pokud nejsou "strojově" dokonalí a neustále musí čelit novým a novým výzvám. A právě v tom je nyní problém.

Z elitní patnáctky neoficiálního světového žebříčku boxrec.com pouze pět bijců ještě nestanulo Kličkům v ringu tváří v tvář. Jednoho z nich - novou světovou trojku (Haye po prohře klesl až na 7. místo) Tomasze Adamka čeká duel s Vitalijem Kličkem 10. září. "Nebude mít s ním problém," pousmál se Šimák nad tím, že by snad Adamek mohl narušit hegemonii Kličků.

"Jsou tam zajímaví borci, ale musejí dozrát, na to aby porazili Kličky nyní nemají," doplňuje Šimák při pohledu na jména jako Robert Helenius, Alexander Dimitrenko či Alexander Povětkin. Jak teda dále? Nabízí se dva směry - David Haye neukončí v říjnu kariéru a na přelomu roku se utká ještě jednou s Kličkem - tentokrát Vitalijem. Druhý? Ten je pro kritiky ukrajinských sourozenců výrazně děsivější (a také reálnější).

Oba skončí jako neporažení šampioni až sami uznají za vhodné a rozhodnou se vydat jiným směrem než na další duel do boxerského ringu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!