Jakmile měla Muchová postup zajištěný, v rozhovoru na centrálním dvorci Arthura Ashe přiznala, že šlo o velice zvláštní utkání. Tenistky totiž nebojovaly jen proti sobě, ale také s teplem a náročnými podmínkami.
Haddadová Maiaová vs. MuchováReportáž z utkání |
Ve druhém setu si obě vyžádaly přítomnost turnajové fyzioterapeutky. Osmadvacetiletá Češka si kvůli zdravotním problémům dokonce musela dvakrát odběhnout do útrob stadionu. „Musela jsem na záchod. Jsem trochu nemocná, snad to nikoho nerušilo. I tak jsem v důležitých momentech hrála dobře,“ vyprávěla novinářům.
Žaludeční potíže opravdu nebyly na jejím výkonu znát. Od začátku měla navrch, dohromady nastřádala devatenáct vítězných míčů a do semifinále prolétla za hodinu a třiadvacet minut.
Mezi nejlepší osmičkou určitě mohla dostat nebezpečnější a žebříčkově lépe postavenou protivnici, ale možná ani sama nečekala, že se souboj s nasazenou dvaadvacítkou promění v tak jasnou záležitost.
Haddadová Maiaová, která prožila suverénně nejpovedenější US Open v kariéře, si zakládá na trpělivosti a úderové jistotě, dokáže se urputně bránit, sedí jí dlouhé výměny.
Proto není divu, že předchozí vzájemný duel obou hráček trval loni v Cincinnati dvě hodiny a padesát minut! Muchová tehdy zvítězila po velkém boji, tentokrát soupeřce, s níž má stále stoprocentní bilanci (4:0), povolila jen pět gamů.
Obě hráčky si na úvod neodpustily několik zbytečných chyb, zdálo se, že je svazuje nervozita spojená s kulisami velkého zápasu i kurtu. Jenže zatímco Brazilka v pomalém rozjezdu pokračovala, česká tenistka se brzy dostala do tempa.
US Openpříloha iDNES.cz |
Psychicky jí pomohlo, když hned v úvodním gamu odvrátila dva brejkboly a o chvíli později prolomila soupeřce podání. Rázem působila daleko jistěji, navíc si celou dobu držela vysokou úspěšnost prvního servisu (76 %).
Fanoušky opět bavila pro sebe zcela typickou hrou plnou pestrých úderů a náběhů na síť, hned několikrát si pomohla prudkým a skvěle umístěným returnem z forhendu.
Po pětatřiceti minutách ukazovala světelná tabule stav 6:1.
Haddadová Maiaová si odskočila na toaletu, po návratu do akce se častěji hecovala a pokusila se do utkání víc zapojit tribuny, kde měla početnou a hlasitou podporu.
Šlo o marnou snahu, Muchová totiž nezpomalovala. Výrazněji zaváhala pouze za stavu 3:2, když krátce po dalším úspěšném brejku nakupila dvě dvojchyby a poprvé přišla o podání.
Slabší game ji nerozhodil, stejně jako zmíněné zdravotní potíže a vynucená přestávka kvůli těžko čitelným problémům Brazilky, která v závěru duelu zničehonic přišla k umpirové rozhodčí a v slzách usedla na lavičku, kde ji ošetřovali.
Muchová zakončila utkání nekompromisním esem a vítězoslavně zvedla ruce nad hlavu. Semifinále si v New Yorku zahraje podruhé v řadě, což se z českých tenistek posledně povedlo Heleně Sukové v roce 1987.
Loni v něm rodačka z Olomouce nestačila na pozdější šampionku Coco Gauffovou, tentokrát ji čeká šestá hráčka žebříčku Pegulaová.
K Muchové přes světovou jedničku
Domácí hvězda porazila Šwiatekovou za hodinu 28 minut 6:2, 6:4 a mezi nejlepší čtyři hráčky na grandslamu se probojovala poprvé v kariéře. Muchová s ní zatím sehrála jediné utkání, ve druhém kole nedávného turnaje v Cincinnati prohrála 7:5, 4:6, 2:6.
Pegulaová postoupila z grandslamového čtvrtfinále na sedmý pokus. Třikrát neuspěla na Australian Open, po jedné porážce si dosud připsala na Roland Garros, Wimbledonu a před dvěma lety na US Open.
„Konečně se mi to povedlo a mohu o sobě říct, že jsem grandslamová semifinalistka. Věděla jsem, že to zvládnu, když budu hrát svou hru a nebudu po neúspěších frustrovaná,“ řekla v rozhovoru na kurtu.
Třiadvacetiletá Šwiateková nevyužila možnost získat šestý grandslamový titul v kariéře a druhý na US Open, kde triumfovala před dvěma lety. Doplatila na 41 nevynucených chyb, soupeřka jich udělala 22. Rodačka z Buffala Pegulaová oplatila Šwiatekové také porážku z loňského finále Turnaje mistryň a upravila ze svého pohledu bilanci vzájemných zápasů na 4:6.
Siniaková třetí letošní finále nezapíše
Siniaková s Američankou Townsendovou v aktuální sezoně ovládly Wimbledon, v New Yorku ale další cenný titul nepřidají. V semifinále po velkém boji podlehly Kristině Mladenovicové z Francie a Čang Šuaj z Číny, vypadly po prohře 5:7, 6:4 a 3:6.
Siniakové tak nevyšel útok na desátou grandslamovou trofej v kariéře, letos kromě Wimbledonu opanovala ještě Roland Garros, kde slavila po boku jiné Američanky Coco Gauffové.
„I když to třeba ve třetím setu vypadalo hezky, tak tenhle zápas se nám vůbec nesešel podle představ. Bylo super, že jsme přesto bojovaly a nechaly tam všechno. Bohužel holky vyhrály tím, že jsme udělaly víc chyb,“ řekla novinářům Siniaková, jež se navzdory semifinálovému vyřazení stane po turnaji světovou jedničkou.
Draper poprvé v semifinále, čeká ho Sinner
Mezi největší lákadla středečního programu US Open se řadilo čtvrtfinále mužského singlu mezi Jannikem Sinnerem a Daniilem Medveděvem. Lépe si v něm počítal Ital, který Rusa porazil 6:2, 1:6, 6:1 a 6:4.
Šampione letošního Australian Open Sinner zvládl duel proti nasazené pětce Medveděvovi za dvě hodiny a 39 minut. Vítěze US Open z roku 2021 porazil pošesté ze 13 vzájemných zápasů a oplatil mu letošní vyřazení ze čtvrtfinále Wimbledonu.
Jeho příštím soupeřem bude Jack Draper, který ve čtvrtfinále vyřadil Alexe De Minaura přesvědčivě 6:3, 7:5, 6:2.
Dvaadvacetiletý Brit, jenž předtím zdolal i českého tenistu Tomáše Macháče, si zahraje semifinále grandslamového turnaje poprvé v kariéře. V New Yorku zatím neztratil ani set.
De Minaurovi vrátil porážky ze všech tří předchozích vzájemných duelů, největšího dosavadního úspěchu při premiéře na kurtu Arthura Ashe se dočkal po dvou hodinách a osmi minutách.
Mezi nejlepší čtyřku na US Open postoupil jako první britský tenista od roku 2012, kdy to dokázal Andy Murray. V novém vydání žebříčku ATP se posune do elitní dvacítky.
Výsledky tenisového US Opentvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů Muži Ženy Čtyřhra - semifinále: Junioři Juniorky Čtyřhra - 2. kolo: |