Plíšková se na postup pořádně nadřela. S nepříjemnou sokyní Šarífovou bojovala dvě hodiny a 25 minut, schytala kanára, šestkrát přišla o podání a ve 13 případech nevyužila brejkbol. Přesto v klíčových okamžicích zabrala a třísetové klání strhla na svou stranu.
Plíšková vs. ŠarífováReportáž z utkání |
„Měla jsem docela dobré momenty, stejně tak pár horších. Soupeřka byla zakouslá, nedala mi moc bodů zadarmo, takže co jsem si neuhrála, to jsem neměla,“ komentovala utkání.
Občas tenistky působily jako voda a oheň. Klidná česká reprezentantka šetřila emocemi, jak je jejím zvykem, zato urputná Egypťanka doprovázela hru hlasitými zvuky a mocně se povzbuzovala.
Plíšková si na styl soupeřky chvíli zvykala, v úvodní sadě prohrávala 1:3. Ale sérií pěti vyhraných gamů v řadě zvrátila průběh na svou stranu.
Že nic lepšího nejde předvést? Kdepak. Šarífová opanovala následujících šest her a nadělila Češce kanára. Favorizovaná Plíšková těžký direkt pár okamžiků vstřebávala, což se projevilo i na divokém třetím dějství.
Hráčky se v krátkém sledu vzájemně čtyřikrát připravily o servis, nakonec to byla někdejší finalistka US Open, kdo šel do trháku 5:4. Výhodu ale využila až za stavu 6:5, kdy pošesté v zápase vzala Egypťance podání. Po výhře 6:3, 0:6, 7:5 prošla stejně jako v předchozích osmi ročnících grandslamu v New Yorku do druhého kola. Čeká ji v něm světová pětka Jasmine Paoliniová.
Bouzková musela zabojovat
Obdobný příběh jako Plíšková napsala Bouzková. S kvalifikantkou Lysovou svedla třísetovou bitvu, po dobrém výkonu v úvodním dějství pokazila druhou sadu a v závěru se ocitla v několika ošemetných situacích, ale přesto oslavila postup do druhého kola.
Bouzková vs. LysováReportáž z utkání |
„Jsem ráda, že jsem utkání nakonec vybojovala. Dost mi pomohlo, že soupeřka zakončila utkání dvěma dvojchybami,“ podotkla.
Zpočátku měla proti 22leté Němce, která působila nejistě na podání a kazila, navrch. Až na jednu výjimku si vedla dobře na servisu, ve výměnách soupeřku k ničemu nebezpečnějšímu nepouštěla a v klidu proměnila druhý vypracovaný setbol.
Jenže pak se Lysová zlepšila, získala sebevědomí a eliminovala zbytečné nedůrazy. Bouzková se naopak zadrhla a marně hledala cestu ke zdramatizování druhého dějství, které nakonec ztratila 1:6.
US Openpříloha iDNES.cz |
O všem se tedy rozhodovalo v závěrečné sadě, v níž Češka prohrávala po dvou ztracených podáních už 0:3. Nakopla se ve čtvrtém gamu proměněným brejkbolem, dílčí úspěch si připsala i v osmé hře a srovnala na 4:4.
Vyrovnanou partii nakonec zvládla, když připravila Lysovou pošesté v zápase o podání. Češka tak oslavila vítězství 6:2, 1:6, 7:5 a příště vyzve nasazenou Rusku Ljudmilu Samsonovovou.
Skvělý Menšíkův start
Menšík rozehrál newyorský grandslam vskutku sebevědomě. Ačkoliv mu los přisoudil do prvního kola silného Augera-Aliassimeho z Kanady, český mladík se nezalekl a po parádním výkonu slavil vítězství ve třech setech.
Menšík vs. Auger-AliassimeReportáž z utkání |
„Náročný zápas v těžkých podmínkách, o to cennější pro mě vítězství je. Teď se budu snažit zregenerovat a připravit se na další kolo,“ prohlásil Menšík.
Zpočátku musel odrážet soupeřovu aktivitu, po které ztratil v úvodní hře podání. Okamžitě se ale dotáhl a s 19. nasazeným držel krok. Zůstal u svého herního stylu a nebál se trpělivě vyčkávat v delších výměnách, což se mu proti nepřesnému sokovi vyplatilo.
Kanaďan nastřádal 35 nevynucených chyb, ve stejné statistice se Menšík zastavil na čísle 15. Spolehlivý výkon doplnil 25 vítěznými míči a také nepříjemným returnem, po kterém si vydobyl hned 16 brejkbolů.
Nakonec mu stačilo využít jen šest: tři v úvodní sadě, jeden ve druhé a dva v závěrečné. Sám navíc přišel o podání jen jednou.
Talentovaný tenista, který za pět dní oslaví 19. narozeniny a na US Open obhajuje loňské třetí kolo, narazí ve druhé rundě na Tristana Schoolkateho, kterému ve světovém žebříčku patří až 193. pozice.
Muchová se blýskla parádou
Za obhajobou loňské semifinálové účasti zdárně vykročila Muchová. Tenisovým umem na kurtu číslo 6 bavila publikum, kterému tak kompenzovala, že za hodinu a 39 minut porazila domácí Volynetsovou.
Muchová vs. VolynetsováReportáž z utkání |
„Minulý rok se mi tu povedl dobrý výsledek, takže jsem ráda, že jsem zpátky. New York jako město mám ráda, vážím si toho, že tu jsem,“ pochvalovala si.
První brejk zápasu získala česká tenistka ve čtvrté hře a podpořila tak výtečný výkon na podání, na němž až do stavu 5:3 ztratila pouhé čtyři výměny. Zvládala totiž skvěle zakončovat, za úvodní dějství nasbírala 14 vítězných míčů, celkově pak 29 oproti šesti, které zahrála Američanka.
Muchová využívala také časté výpady na síť, kde získala celkově 28 fiftýnů. Navíc americkému publiku, které přálo spíše Volynetsové, připomněla, jaká hračička umí na dvorci být. Když se v šesté hře dostala pod tlakem až k zadní bariéře a lehce přeběhla míček, pohotově strčila raketu za záda a soupeřku dokonale zaskočila.
Podívejte se na povedený úder Karolíny Muchové:
Češka získala první dějství 6:3 a i ve druhém začala sebejistě, ve třetím gamu získala výhodu brejku. Jenže v šesté hře poprvé v zápase ztratila podání a musela proti bojovné Američance přidat. Nevynucené chyby se jí totiž nepříjemně kupily.
Ani po druhém získaném brejku se Muchová do pohody nedostala a smiřovala se s dalším vyrovnáním. Což se posléze zopakovalo. Nepříznivý scénář nedopustila až na čtvrtý pokus, utkání zakončila forhendem po lajně. Po výhře 6:3 a 7:5 postoupila do druhého kola, v němž vyzve Naomi Ósakaovou, dvojnásobnou vítězku US Open, která vyřadila 6:3, 6:2 desátou nasazenou Jelenu Ostapenkovou.
Macháčův postup bez větších potíží
Aspoň jednu grandslamovou výhru Macháč zapsal na Australian Open, Roland Garros i Wimbledonu. A nyní přidal úspěch i na newyorském podniku, když si za hodinu a 47 minut poradil ve třech setech se zkušeným Italem Fogninim.
„Vyhrál jsem 3:0 na sety, což je parádní, obzvlášť v tomhle počasí. Ušetřil jsem hodně sil,“ komentoval přesvědčivý postup.
Macháč vs. FogniniReportáž z utkání |
Do zápasu vlétl ve velkém stylu a za pouhou čtvrthodinu vedl 4:1. Poté se 37letý Ital vzchopil, smazal nevýhodu brejku a vyrovnal na 4:4. Macháč podstoupil první zkoušku nervů a obstál.
Nejdříve do zdárného konce dovedl úvodní set (7:5), pak bleskově prolétl druhým dějstvím 6:1. Soupeře dvakrát připravil o podání a připsal si jen dvě nevynucené chyby.
Vyrovnanější třetí sada s průběhem zápasu nezamávala. Český reprezentant si na brejkbol počkal do pátého gamu a okamžitě ho zužitkoval. Podruhé na příjmu uspěl za stavu 5:3, zpečetil tak výhru a premiérový postup do druhého kola na US Open, ve kterém se utká se Sebastianem Kordou.
Nosková nepotvrdila formu
Lepší přípravu na US Open si snad Nosková nemohla přát, na generálce v mexickém Monterrey vybojovala první titul na okruhu WTA. Jenže nadějně rozjetou fázi sezony si neprotáhla a s New Yorkem se loučí už po prvním kole.
Nosková vs. PutincevováReportáž z utkání |
V první sadě se třicátou nasazenou Putincevovou dlouho držela krok, dokonce si krátce vypracovala výhodu brejku. Jenže tiebreak české tenistce nesedl a ztratila ho poměrem 3:7.
Ve druhém dějství až na čtvrtý pokus udržela servis a společně s dvojicí brejků korigovala skóre na 3:4. V závěru odvrátila tři mečboly a získala možnost na vyrovnání, jenže tenistka z Kazachstánu byla proti. Nosková smutnila po prohře 6:7, 4:6.
Smutná premiéra Brendy Fruhvirtové
Premiéru na newyorském grandslamu si Brenda Fruhvirtová představovala zcela jinak. V 17 letech stále velmi mladá hráčka sice zkompletovala účast v prvních kolech na turnajích velké čtyřky, čímž napodobila svou starší sestru Lindu, po třetím gamu ale utkání s Lepchenkovou skrečovala.
B. Fruhvirtová vs. LepchenkováReportáž z utkání |
Začátek zápasu jí nevyšel, česká tenistka rychle prohrávala 0:2 a ztráta se mohla ještě navýšit. Ve třetí hře odvrátila pět brejkbolů a snížila na 1:2. Jenže pak usedla na lavici, srazila kšilt do čela a se slzami v očích si přivolala lékařskou pomoc.
Po krátké konzultaci bylo z gest jasno: Fruhvirtová zápas nedohraje. Premiéru na Flushing Meadows musela předčasně ukončit kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům.
Postupy pro světové jedničky i nejdelší zápas
Krátce za sebou nastoupili na kurtu Arthura Ashe nejlepší tenisté světa. Jako první se představila polská superstar Iga Šwiateková, která ve dvou setech porazila Kamilu Rachimovovou.
Favorizovaná Šwiateková měla skvělý start, soupeřka se vzpamatovala až za stavu 0:4 a dokázala světové jedničce alespoň sebrat podání. Mnohem dramatičtější druhou sadu pak bojovná Rachimovová dotáhla až do tiebreaku a v něm vedla 6:3, ani jednu šanci na ukončení setu ale nevyužila a polská tenistka pěti body v řadě stav otočila.
Na turnaji dle očekávání pokračuje i první tenista světového žebříčku Jannik Sinner, s domácím Mackenziem McDonaldem prohrál úvodní set 2:6, pak ale duel otočil.
Italovu koncentraci před posledním grandslamem roku poznamenalo zveřejnění březnové dopingové kauzy, v prvním setu třikrát ztratil podání. Poté však rozlet 140. hráče žebříčku McDonalda rázně zastavil, povolil mu už jen pět gamů a navázal na triumf z turnajové generálky v Cincinnati.
Třetí nasazený Carlos Alcaraz úspěšně zahájil svou snahu o třetí grandslamový titul v sezoně. Australana Li Tua porazil 6:2, 4:6, 6:3 a 6:1 a prodloužil svou neporazitelnost na turnajích velké čtyřky na 15 zápasů. Příště se utká s Nizozemcem Boticem Van de Zandschulpem.
Nejdelší utkání v historii US Open sehráli Daniel Evans a Karen Chačanov, na kurtu číslo 6 strávili pět hodin a 35 minut, po kterých se z vítězství 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 7:6 (7:4), 4:6 a 6:4 radoval britský tenista.
Tenisový turnaj US Opentvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů Muži Ženy |