Diskuse k článku: US Open vyvrcholí bez Čechů. Berdych neuhrál proti Čiličovi ani set

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 3
  • Poslední: 5.9.2014 9:37
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kulihrach 5.9.2014 9:18

Bez lidské vyzrálosti, koncentrace a sebekontroly to nepůjde

T. Berdychovi fandím a patřím mezi ty, kdo by mu strašně přáli, aby konečně vyhrál nějaký GS a aby to dotáhl aspoň do první světové trojky.

Včerejší zápas bohužel zase po čase - nikoliv letos poprvé - plasticky ukázal, proč to nepůjde. Nevybíravá, takřka pubertální,  hádka s rozhodčí mu sebrala koncentraci, rozhodila ho, ztratil kvůli ní téměř vyhraný set a zbytek sympatií diváků a v zápase už se nechytl. není přitom až tak podstatné, jestli rozhodčí (plus ty stovky diváků, které na něho při hádce pískaly a bučely) měly pravdu. I kdyby byl potrestán neprávem - a to tady bylo sporné, nesmí se nechat rozhodit. Ztráta koncentrace, rytmu, fyziologická změna tlaku a adrenalinu v krvi v důsledku stojí mnohem víc než jeden míček.

Není náhodou, že hráči s podobnými výbuchy už dnes na samé světové špičce nejsou. Dávno pryč jsou doby McEnroa. I Murray se musel na svá vítězství naučit ovládat.

Naučí to někdo T. Berdycha?  Dá mu T. Krupa po takovém výstupu pořádnou slovní nakládačku? Pomáhá to?

J. Kulihrach 5.9.2014 9:27

Re: Bez lidské vyzrálosti, koncentrace a sebekontroly to nepůjde

Pokr.  Sport má dnes opět článek o tom, že by T. Berdych potřeboval superkouče a opět navrhuje I. Lendla. I. Lendl se ovládat uměl výbprně a přiměl k tomu i A. Murrayho. Teď už je zřejmé, že při dnešní vyrovnanosti široké špičky na vystoupání těch posledních stupínků je potřeba něco jiného než na ovládnutí techniky hry. "Superkouči", kteří sami, na kurtu,  dokonale ovládali strategii a kteří sami přímo na kurtu uměli psychicky zvládnout tlak nejvyšších kol největších turnajů. (Platí to i v jiných sportech, viz např. výměna trenéra u Báry Špotákové, když už na vrcholu byla, ale chtěla ustít tlak tam dlouhodobě vydržet.)  Tomáš by musel upozadit trenéra, se kterým lidsky skvěle vychází, to není lehké, a hlavně by musel cítit fyzickou i mentální sílu na ještě větší dřinu (aspoň v období pravděpodobných změn taktiky a stylu). Jen on ví, jestli ji má, z výroků se zdá, že spíš ne. A také není jisté, jestli by nabídku vzal I. Lendl. Potřeboval volné ruce a flexibilitu pro nemonou maminku,

J. Kulihrach 5.9.2014 9:37

Re: Bez lidské vyzrálosti, koncentrace a sebekontroly to nepůjde

(dokončení)   ..., ty by při objíždění turnajů zase ztratil, a musel by cítit, že T. Berdych má jak rezervy ve hře, tak mentální a fyzickou sílu v devětadvaceti se učit něco nového a dřít ještě víc než teď, má.  A. Murray rezervy i sílu měl, to viděl každý - byl talent od boha, chyběla mu koncentrace, herní styl a disciplína, byl mnohem mladší a měl sakra silnou motivaci, protože doma (v zemi, kde trávil hodně času a kde jižní sousedé pod stejnou vlajkou považují tenis přímo za jeden z pokladů, které světu dali) by s tlakem, kdy už konečně porazí, nevydržel ani spící lenochod.

Najdete na Lidovky.cz