Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěch Zlatého podrazu. Filmoví basketbaloví šampioni získali „sportovního Oscara“

Sport

  7:07
PRAHA - Nacisté jim zavraždili trenéra, komunisté ukradli zlatou medaili. Teď ale českoslovenští basketbaloví šampioni symbolicky opět vítězí. Film režiséra Radima Špačka Zlatý podraz, který popisuje jejich osudy, získal v soutěži sportovních snímků FICTS v italském Milánu Guirlande d´Honneur (Věnec cti). Tato festivalová cena je pro sportovní filmy obdobou Oscarů.

Záběr z filmu Zlatý podraz foto: BUC-FILM - Patrik Nguyen

Italskému finále 30. října předcházelo 16 festivalů sportovních snímků na pěti kontinentech. Ve své kategorii hraných filmů Zlatý podraz zvítězil i na Sportfilmu v Liberci. „Girlanda mě moc těší,“ říká producent Jaroslav Bouček. Zároveň ale dodává, že ho naopak mrzí, že v cizině oceňují film více než doma.

Rozhovor s producentem Boučkem čtěte ZDE

Golden Sting, jak je snímek nazýván v angličtině, byl velmi dobře přijat na festivalu českých filmů v USA a Kanadě. Po amerických městech s filmem putoval Radim Špaček. Besedy po projekci byly dlouhé téměř jako film.

„S pomocí vytrvalosti, víry a věrnosti dosáhli hráči ve Zlatém podrazu úspěchu,“ říká Američan s českými kořeny Chuck Mencel, který hrál NBA. O úspěchu ví skvělý střelec své, vždyť nastupoval za legendární Lakers. „Je to velmi dobrý příběh, ukazuje, že i ta nejlepší snaha může být zmařena mocí, kontrolou a diskriminací. Všichni chceme štastné konce, nebo ne? Je dobré vědět, že lidé v Česku a na Slovensku už mohou žít volně,“ hodnotí Mencel.

Natáčelo se v hale postavené pro film na pražském Výstavišti
Ivo Mrázek při slavnostní premiéře filmu Zlatý podraz.

Bývalý hráč Lakers tak vystihl i důvody, proč jsou tvůrci i herci Zlatého podrazu rádi, že se snímek promítá třeba na basketbalových kempech pro mládež.

Kromě milánského sportovního Oscara získal Zlatý podraz v kategorii evropské hrané filmy na Alexadre Trauner ART/Film Festivalu v maďarském Szolnoku první místo za výpravu a stavby.

Tak vypadá Guirlande d´Honneur (Věnec cti), "sportovní Oscar".

Tak vypadá Guirlande d´Honneur (Věnec cti), "sportovní Oscar".

Mezinárodní filmová a televizní federace Sportfis (FICTS) vznikla v roce 1983. Nyní má členy ve 116 zemích. Spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem. Šíří olympijské myšlenky. Letošní festivalová soutěž měla motto Kultura a sport.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat