Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěch Zlatého podrazu. Filmoví basketbaloví šampioni získali „sportovního Oscara“

Sport

  7:07
PRAHA - Nacisté jim zavraždili trenéra, komunisté ukradli zlatou medaili. Teď ale českoslovenští basketbaloví šampioni symbolicky opět vítězí. Film režiséra Radima Špačka Zlatý podraz, který popisuje jejich osudy, získal v soutěži sportovních snímků FICTS v italském Milánu Guirlande d´Honneur (Věnec cti). Tato festivalová cena je pro sportovní filmy obdobou Oscarů.

Záběr z filmu Zlatý podraz foto: BUC-FILM - Patrik Nguyen

Italskému finále 30. října předcházelo 16 festivalů sportovních snímků na pěti kontinentech. Ve své kategorii hraných filmů Zlatý podraz zvítězil i na Sportfilmu v Liberci. „Girlanda mě moc těší,“ říká producent Jaroslav Bouček. Zároveň ale dodává, že ho naopak mrzí, že v cizině oceňují film více než doma.

Rozhovor s producentem Boučkem čtěte ZDE

Golden Sting, jak je snímek nazýván v angličtině, byl velmi dobře přijat na festivalu českých filmů v USA a Kanadě. Po amerických městech s filmem putoval Radim Špaček. Besedy po projekci byly dlouhé téměř jako film.

„S pomocí vytrvalosti, víry a věrnosti dosáhli hráči ve Zlatém podrazu úspěchu,“ říká Američan s českými kořeny Chuck Mencel, který hrál NBA. O úspěchu ví skvělý střelec své, vždyť nastupoval za legendární Lakers. „Je to velmi dobrý příběh, ukazuje, že i ta nejlepší snaha může být zmařena mocí, kontrolou a diskriminací. Všichni chceme štastné konce, nebo ne? Je dobré vědět, že lidé v Česku a na Slovensku už mohou žít volně,“ hodnotí Mencel.

Natáčelo se v hale postavené pro film na pražském Výstavišti
Ivo Mrázek při slavnostní premiéře filmu Zlatý podraz.

Bývalý hráč Lakers tak vystihl i důvody, proč jsou tvůrci i herci Zlatého podrazu rádi, že se snímek promítá třeba na basketbalových kempech pro mládež.

Kromě milánského sportovního Oscara získal Zlatý podraz v kategorii evropské hrané filmy na Alexadre Trauner ART/Film Festivalu v maďarském Szolnoku první místo za výpravu a stavby.

Tak vypadá Guirlande d´Honneur (Věnec cti), "sportovní Oscar".

Mezinárodní filmová a televizní federace Sportfis (FICTS) vznikla v roce 1983. Nyní má členy ve 116 zemích. Spolupracuje s Mezinárodním olympijským výborem. Šíří olympijské myšlenky. Letošní festivalová soutěž měla motto Kultura a sport.

Autor: