Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Bojkot mistrovství světa v boxu pomohl ústecké Grand Prix. Přiletí i Američané

Mladá boxerka Lenka Bernardová foto: boxmcr.cz

Na bojkotu mistrovství světa v Uzbekistánu vydělala ústecká Grand Prix v boxu, která startuje ve čtvrtek. Některé reprezentace ji upřednostnily před vrcholnou akcí, vadí jim návrat ruských a běloruských sportovců do ringu.
  11:17

„Jsme jeden z mála sportů, kde mohou startovat Rusové a Bělorusové. Některé státy proto z politických důvodů na mistrovství světa nejely a budou u nás. Účast je i díky tomu kvalitní,“ řekl Svatopluk Žáček z organizačního štábu 53. ročníku Velké ceny Ústí nad Labem.

I vedení českého boxu světový šampionát mužů, stejně jako předtím i žen, bojkotuje. V Taškentu už se boxuje, startuje 105 zemí, třeba amatérská velmoc Kuba, Francie, Maďarsko, Indie, Čína či Turecko. Mezinárodní federace IBA boxerům Ruska a Běloruska umožnila navzdory invazi na Ukrajinu startovat na svých akcích pod státními vlajkami.

„I když u nás nebudou Rusové, kteří jsou stejně jako Bělorusové výborní, kvalita dolů nešla. Budou tady medailisté z vrcholných akcí,“ tvrdí Žáček. „Je zde osmnáct reprezentací včetně naší. I u nás bude Francie, dále třeba Anglie, Brazílie, Polsko, Slovensko, ale také USA a Wales. Nikdo nepřiveze žádnou plácačku. Boxujeme jen v olympijských vahách.“

Hlavní hvězdou je Ukrajinec Oleksandr Kyžnijak, mistr světa a Evropy a stříbrný olympionik. Ženskou startovní listinu ozdobí Irka Kellie Anne Harringtonová, zlatá z olympijského Tokia 2020 a mistryně světa i Evropy. Ve váze do 57 kilogramů se představí děčínská rodačka Lucie Sedláčková. Byť je už profesionálka, pere se v české amatérské reprezentaci o místo v olympijské kvalifikaci.

„Mezi ženami u nás kraluje Lenka Bernardová v šedesátce, druhá z mistrovství Evropy. V Ústí nad Labem se představí i kluci, kteří by měli startovat na olympijské kvalifikaci, Petr Novák, Miloš Bartl, Martin Pinc,“ vyjmenoval Žáček. „Hrozně bude záležet na losu, i když nikdo slabý tady nebude.“

Grand Prix vypukne ve čtvrtek vyřazovacími boji, v pátek je na programu čtvrtfinále, v sobotu semifinále, vždy od tří odpoledne. Nedělní zlaté bitvy začnou v 17 hodin, dějištěm je ústecký Dům kultury.

Autor: