Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ústí ovládnou boxerské krásky. Londýn po brexitu dva obrovití knockoutéři

Lucie Sedláčková a Sopo Putkaradzeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Sedláčková a Sopo Putkaradzeová | foto: Karel DvořáčekLidovky.cz

PRAHA Dnes večer to od 19:00 hodin vypukne. V ústecké hale Sluneta se představí celkem deset boxerů a čtyři boxerky, které si to rozdají v sedmi hodně zajímavých duelech. Ve hře navíc budou tři tituly prestižních federací WBC a WBO.

Severočeské město bývalo baštou domácího boxu. Domácí extraligoví bijci tvořili většinu reprezentace, bylo zde i boxerské centrum, místní Grand Prix lákala hvězdy nejen evropského formátu.

Jenže v posledních letech přišel drastický úpadek. Místní tradiční klub skončil, prestiž zmíněné Velké ceny upadal. Letos se ale pomalu začíná blýskat na lepší časy: dubnové setkání amatérských boxerů přilákalo do Ústí skvělé bijce v čele s Rumunem Mihaiem Nistorem a Italem Clementem Russoem.

A na dnes již legendární večer z prosince roku 2012, kdy Slunetu rozbouřil hlavní vrchol Martin Parlagi vs. Michal Dufek – dle mnohých nejlepší profesionální zápas na českém území za poslední dekádu, budou chtít navázat noví hrdinové v čele s trojlístkem Fabiana Bytyqi, Lucie Sedláčková a Štěpán Horváth.

„Moc se sem těším, vždyť jsem tady v amatérech boxoval i extraligu. Budu se tu cítit jako doma,“ usmívá se spokojeně Horváth, rodák z Kařezu u Plzně. Tomu během jednoho roku vypracovali promotéři z nové formace Qwert Boxing zázemí, o kterém si mohou nechat v Česku všichni ostatní jen zdát.

Lucie Sedláčková a Sopo Putkaradzeová
Štěpán Horváth a Ferenc Hafner.

Důkaz? V minulém týdnu přijela do Plzně německá elitní dvojice Felix Lamm – Dominic Bösel, aby Horváthovi pomohla se sparingy na přípravu proti velezkušenému Maďarovi Ferenci Hafnerovi. I když pozor – tomu je sice už 40 let, český bijec je ale jen o sedm let mladší.

Moc dobře ví, že si nemůže právě s ohledem na věk dovolit jakékoliv zaváhání. Ještě před více jak rokem boxer na odpis je nyní evropským šampionem WBO v lehké střední váze a 14. ratingu této federace. Jeho zástupci se nebojí mluvit o tom, že do roka a do dne by mohli fanoušci vidět další duel o titul mistra světa s českou mužskou účastí.

Anthony Joshua vs. Dominic Breazeale

Nejen v Ústí se budou o sobotní noci boxovat velké zápasy, které budou moct sledovat fanoušci také v Česku. V beznadějně vyprodané londýnské O2 Arena se představí hvězdičky a hvězdy mocného promotéra Eddieho Hearna, mimo jiné bronzový medailista z her v Londýně 2012 Anthony Ogogo, dále pak synové slavných otců Chris Eubank Jr. a Conor Benn, nebo ve vzájemném duelu dvojice elitních ostrovních super středních vah George Groves - Martin Murray.

Všechna tato jména ale zastíní hlavní protagonisté akce - Anthony Joshua a Dominic Breazeale. Prvně jmenovaný vstoupí do ringu poprvé coby mistr světa těžké váhy, když si s sebou přinese pás federace IBF. Pás, který v dubnu sebral Američanu Charlesi Martinovi, kterého zlikvidoval během dvou kol.

Nyní bude chtít vrátit titul za velkou louži další zámořský bijec a Martinův stájový kolega z projektu Premier Boxing Champions Dominic Breazeale. Fanoušci těžké váhy tak uvidí další střet dvou neporažených talentů těžké váhy. Joshua vyhrál všech svých šestnáct duelů před limitem, Breazeale zvítězil sedmnáctkrát, z toho v patnácti případech před limitem.

„Já jsem připravený, on je připravený. Oba budeme v ringu hájit nulu v kolonce porážek, oba jsme knockoutéři, takže to myslím bude velká bitva. Podle mne mi nevyjádřil dostatečný respekt a proto ho chci pořádně ztrestat. Nechci ho jen knockoutovat, chci ho zdeptat psychicky,“ pronesl britský super-talent Joshua, poslední olympijský vítěz této váhy.

„Podle mne zlato z Londýna nevyhrál. To finále s Robertem Cammarellem měl prohrát. Myslím, že je hodně přeceňovaný a že on mne moc vážně nebere. Jsem pro něj jen další bývalý hráč amerického fotbalu. Ale já na tenhle duel dřel jako mezek, je to můj osobní Super Bowl. Pošlu ho k zemi,“ kontroval Breazeale.

Jak tohle dopadne? To můžete sledovat v přímém přenosu zhruba od 23:00 hodin na programu Sport 1.

Pořád totiž platí, že o světový pás jedné z top organizací malou zemi ze srdce Evropy reprezentovali pouze Lukáš Konečný a Rudolf Kraj. První z nich dokázal ze čtyř pokusů ve dvou vahách vybojovat prozatímní verzi titulu po výhře nad Francouzem Salimem Larbim (2012), druhý se o něj neúspěšně pokoušel v drsné milánské bitvě s domácím Giacobbem Fragomenim (2008).

„Nebráním se tomu, každý má sny. Ale chci ten zápas ve chvíli, kdy budu mít šanci na úspěch. Ne se ho jen zúčastnit,“ opakuje vytrvale Horváth. Ten navíc připomíná, že mu nyní stojí v cestě Hafner. Bijec, který má obrovské množství zkušeností.

Posuďte sami: v ringu stál s Eamonnem O’Kanem, Besarem Nimanim, Rockym Fieldingem, Dejanem Zaveckem a Andym Leem. Posledně dva jmenovaný už světovými šampiony v minulosti byli. Ano – Hafner tyto duely prohrával až na ten s Nimanim před limitem, ale v ringu s nimi byl a do Ústí si nepřijel jen tak na výlet. Ostatně o souboji ví s dostatečným předstihem.

Totéž platí také o usměvavé Gruzínce Sopo Putkaradzeové, která si to rozdá o stejný pás, jen v ženské verzi a pérové váze s Lucií Sedláčkovou. Domácí dračice, která se kvůli kariéře profesionální boxerky vzdala života v Praze a přestěhovala se zpět na sever Čech, ale už několikrát prohlásila, že svůj titul nikomu jen tak nedá.

Jednadvacetiletá bojovnice navíc začíná pomalu rozsévat děs a hrůzu. Po trochu rozpačitém úvodu, kdy soupeřky válcovala (vyjma remízy se zkušenou Polkou Karinou Kopinskou) a dostávala do počítání, ukončit před limitem je ale nedokázala, se rozjela jako opravdová „Mlátička z Děčína“.

Poslední tři soupeřky s ní dohromady vydržely v ringu sedm kol z 22 vypsaných. Putkaradzeová má ale za sebou už hodně těžkých duelů a především její šestikolová bitva (byť prohraná) s tehdy talentovanou Němkou Rolou El-Halabiovou budí respekt. „Jsem připravená, viděla jsem její zápasy, už se nemohu dočkat,“ hlásá ale Sedláčková.

Vrchol večera slibuje skutečnou lahůdku. O dvou soubojích Bytyqi s maličkou Bulharkou Teodorou Bačevovou si mohou někteří fanoušci myslet cokoliv, pravda je ale taková, že oba stály za to. Oba byly neskutečně vyrovnané a v obou si hrábly soupeřky na dno svých sil.

Anthony Joshua a Dominic Breazeale na vážení
Anthony Joshua a Dominic Breazeale na vážení
Anthony Joshua a Dominic Breazeale na vážení
Anthony Joshua a Dominic Breazeale na vážení.

Anthony Joshua a Dominic Breazeale na vážení.

Jak Bytyqi, tak Bačevová jsou bojovnice se vším, co k tomu patří a přestože jde tentokrát Bulharka do souboje coby náhradnice za původně plánovanou boxerku z Tanzanie Halimu Vunjabeiovou, není třeba pochybovat o její připravenosti.

Keith Thurman vs. Shawn Porter

Na své si přijdou v noci na neděli také fanoušci nižších vah ze zámoří. V brooklynské Barclays Center si to rozdají o pozici jedničky velterové váhy, kterou postupně opustili odchodem do důchodu Floyd Mayweather a Manny Pacquiao, američtí ranaři Keith Thurman a Shawn Porter.

Ve hře bude kromě pozice nejlepšího velteru světa také pás mistra světa WBA. A také dlouholeté přátelství, které oba muže pojí. „Jsme přátelé, ale jakmile vstoupíme do ringu, budeme rivalové. Oba chceme totéž, zničit toho druhého, ublížít mu,“ pronesl v týdnu na tiskovce Porter.

A Thurman dodal: „Jsme přátelé, ale ne nejlepší kamarádi. Pokud bych měl problém, on by byl tak desátý, patnáctý člověk, kterému bych zavolal o pomoc. Je to duel dvou chlapů v nejlepších letech, kteří chtějí na vrchol, kteří chtějí být nejlepší. Věřím, že nastal můj čas. A až se vypořádám se Shawnem, chci porazit všechny nejlepší dostupné soupeře.“

Teprve podruhé v české historii bude zápas ženského boxu vrcholem nějakého galavečera (poprvé se tak stalo v roce 2009, kdy si to v pražské hotelu Pyramida rozdaly Marina Krasheninniková s Fatumou Zarikovou). Jak dopadne? To zjistíme okolo 23. hodiny.

A kromě zmíněných zápasů se bude nač dívat i v netitulovém předprogramu. V ringu se ukáží sourozenci Bytyqi a Horvátha – Sebastian s Jakubem, kteří narazí na nepříjemné soupeře. Prvně jmenovaného čeká mladičký Maďar Norbert Glück, druhého velezkušený amatér a bojovník k pohledání Jan Korec.

Chybět nebude ani poslední člen plzeňské party Qwert Boxing Josef Zahradník, který si to rozdá s Polákem Jacekem Wylezolem, a také tvrdé česko-slovenské derby Matúš Babiak vs. Josef Obešlo. Prvně jmenovaný do něj vloží mladickou dravost, ten druhý zkušenosti a více jak tříkilovou váhovou výhodu.

Pokud si nechcete tuto boxerskou lahůdku nechat ujít, stačí dorazit na 19. hodinu do ústecké Slunety, nebo sledovat celou show na stanici Nova Sport 1.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....