Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jihoafrického triatlonistu přepadli a pokusili se mu uříznout nohy řetězovou pilou

Sedmadvacetiletý Gwala bude pravděpodobně znovu chodit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmadvacetiletý Gwala bude pravděpodobně znovu chodit. | foto: Facebook Mhlengi Gwala

PRAHA Hrůzné chvíle prožil triatlonista Mhlengi Gwala z Jihoafrické republiky. Během tréninkové jízdy na kole na něj zaútočila trojice mužů neznámého původu. Gwalu nechtěli okrást, ani ho zabít. Zkoušeli mu řetězovou pilou uříznout nohy.

Ještě před setměním v úterý sedmadvacetiletý Gwala šlapal v rámci tréninku na kole. V tu chvíli na něj zaútočili tři muži, kteří ho stáhli z kola a odvlekli do křoví. Zprávu o incidentu přinesl server New York Post.

Sportovec v nemocnici později popsal, jak se útočníkům snažil nabídnout své kolo, peněženku a telefon. O nic z toho ale násilníci neměli zájem. Místo toho se pokusili uříznout Gwalovi nohy řetězovou pilou. Jenže zjistili, že jim nejde nastartovat. To je ale od hrůzného úmyslu neodradilo.

Dva útočníci Gwalu drželi, zatímco třetí z nich se pokusil nohy sportovce uříznout jen pomocí manuální síly. Pila však nebyla dostatečně ostrá a nelidský akt se jim nedařilo dokonat.

„Pokračovali v řezání, ale protože nebyla pila dost ostrá, zasekli se, když se dostali na kost,“ popsal mluvčí jihoafrické policie pro BBC. Pokusili se proto Gwalovi uříznout druhou nohu, ale situace se opakovala. Na nohou své oběti těžce poškodili šlachy, nervy i svaly.

Gwala na jedné z mezinárodních akcí reprezentuje JAR.

Gwala na jedné z mezinárodních akcí reprezentuje JAR.

Útočníky, kteří měli podle Gwaly hovořit neznámým jazykem, vyrušil poté strážník a utekli. Gwala se poté doplazil k silnici, kde si ho všiml řidič projíždějícího auta a odvezl ho do nemocnice.

Bude chodit. Ke sportu se dostal po drogové závislosti

Gwala v nemocnici podstoupil operaci, která trvala pět hodin. Doktoři jsou si téměř jistí, že nohy zachrání a triatlonista bude moci opět chodit a běhat. Cesta ke kompletní rekonvalescenci bude však hodně dlouhá.

Gwala representoval Jihoafrickou republiku na mezinárodních soutěžích v Chicagu v roce 2015 a o rok později v Nizozemsku. Triatlonistou se sedmadvacetiletý muž stal poté, co se dostal ze závislosti na drogách a alkoholu.

Motivy útoku nejsou jasné, podle rodinných příslušníků se však jednalo o akt závisti spojený se sportem. Triatlonista Henry Schoemen, který pro Jihoafrickou republiku vyhrál bronz na Olympiádě v Brazílii před dvěma roky, označil útok na Gwalu za „nechutný“.

Jihoafrická policie potvrdila, že útokem se zabývá jako pokusem o vraždu.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...