Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uvolněný Berdych: Nervozita je pryč, teď to může být jen lepší

Sport

  20:14
LONDÝN - Tomáš Berdych považuje své dnešní vítězství nad Američanem Andym Roddickem na Turnaji mistrů v Londýně za nejcennější výhru od Wimbledonu, kde došel až do finále. Po zápase za klíčový moment označil vyhranou desátou hru v první sadě, ve které odvrátil dva setboly a definitivně setřásl nervozitu.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Nedokáže si představit lepší vyvrcholení sezony než poslední zápas ve skupině v pátek se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem. "Jsem rád, že se mi to povedlo zvládnout hned po tom prvním zápasu," řekl Berdych v souvislosti s pondělní jasnou prohrou se Srbem Novakem Djokovičem. "Už ve druhém zápase to vypadalo, jak jsem si představoval. Teď se to může jen zlepšovat."

DÁLE ČTĚTE

Když vyhrál v prvním setu své podání, poté co odvrátil dva setboly, cítil, že se na svém prvním Turnaji mistrů definitivně zbavil nervozity. "Po posledním míčku v gamu, kdy se mi podařilo zahrát těžký halfvolej a vyhrát celý game, tak to ze mě spadlo. Měl jsem pocit, že tak teď už by to mohlo být opravdu ono. Pak to, myslím, bylo vidět až do konce zápasu," řekl pětadvacetiletý tenista.

I když už s Roddickem letos třikrát prohrál, připustil, že se mu na něj hraje lépe než na Djokoviče. "Letos jsme hráli tři utkání, všechny byly strašně vyrovnaný, rozhodovalo pár balonů. Ty zápasy si zasloužil vyhrát, dnes to bylo něco jiného", dodal Berdych, "(Trenér) Tomáš (Krupa) se smál, že si to nechávám na nějakej pořádnej turnaj. Tak se mi to povedlo," prohlásil Berdych.

Také Roddick vidí ztracené setboly jako hlavní zlom utkání. "Nemyslím, že nastupoval do utkání s velkou sebedůvěrou. Když to překonal, tak se mu sebedůvěra určitě zvýšila. Ve druhém setu hrál dobře," uvedl. Berdych se celý zápas snažil riskovat. "Člověk nemůže doufat, že to tam spadne jen tak. Musí si pro to jít a hrát svoji agresivní hru," řekl. "Ze začátku byly gamy vyrovnaný, on dobře servíroval. Ale dařilo se mi číst jeho servis a dobře returnovat."

Tomáš Berdych.

Zdůraznil ale, že výsledek nepřeceňuje. Je potřeba si zachovat pokoru... "Tohle byl ten první relativně větší krok, aby se to vrátilo k tomu, kde to bylo," uvedl v narážce na první polovinu sezony, kdy se mu na rozdíl od druhé části roku dařilo. Připustil ale, že utkání s Roddickem je pro něj nejcennějším vítězství od Wimbledonu, kde letos postoupil do finále a prohrál v něm s Rafaelem Nadalem.

Světová jednička ho čeká i v pátek v posledním utkání skupiny. "Nemohl být lepší program. Když se zápas nepovede a prohraju ho, tak člověk zakončí sezonu s prvním hráčem světa. Když se mi ho podaří porazit, tak je šance na další postup opravdu velká a co víc si přát, než porazit prvního hráče světa a hrát semifinále Turnaje mistrů," řekl Berdych. Své šance na postup na semifinále ale nepřeceňuje. "Výhra ve dvou setech je dobrá výchozí pozice k poslednímu zápasu. Postup vypadá stále hodně těžce.

Ale na druhou stranu to mám jen ve vlastních rukou. To je také příjemná varianta," uvedl. "S Nadalem to může být snadné utkání, kdy mne smázne, a také nemusí. Je to tenis. Na ten zápas se těším." Premiérové vítězství na Turnaji mistrů nemíní Berdych nijak slavit, jen se bude dívat v televizi na fotbal na Ligu mistrů. "Zatím určitě nic nebudeme oslavovat. Podívám se v televizi na na Manchester United, to si nenechám ujít," řekl.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.