Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Už jen časovka. Contadora dělí od triumfu na Vueltě 10 kilometrů

Vuelta, uprostřed Alberto Contador | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vuelta, uprostřed Alberto Contador | foto: Reuters

PRAHA Ne, už není pochyb. On je opravdu nejsilnější v celém pelotonu, Alberto Contador je král. Za zády Chrise Frooma, svého největšího soupeře, se už sice šklebil, v krutém cílovém stoupání 20. etapy totiž Brit na Španěla zas a znovu dorážel. Jediný atak El pistolera však stačil k odražení veškerého odporu a znamenal nakročení ke druhému letošnímu vítězství v etapě. Už jen jediná, 10kilometrová časovka, dělí Contadora od celkového prvenství.

Ohlédl se, zaťal pěst, bil se v prsa, pak vystřelil ze své virtuální pistole a ukázal na zatejpované koleno. To, které mu zničilo sen o třetím žlutém dresu z Tour de France, to, které ho jen měsíc poté podrželo v další třítýdenní bitvě a dovezlo na dosah druhému triumfu na Vueltě.

"Chris může ještě Vueltu vyhrát," předvídal Dave Brailsford, boss týmu Sky, na startu předposlední etapy. I proto se celé černé komando sešikovalo v čele pelotonu a chystalo se na poslední vrchol dne - Puerto de Ancares. Kopec nejvyšší kategorie má na délku 13 kilometrů, na výšku 1655 metrů a jeho nejkrutější pasáž se sklání pod úhlem 18 procent.

Tam se rozhodne, tušil každý.

ČTĚTE VÍCE

Deset kilometrů pod vrcholem skončilo putování Poláka Niemiece, vítěze 15. etapy na Lagos de Covadonga. Během své pouti za doprovodu dalších uprchlíků získal náskok bezmála deset minut, jenže s blížícím se finále ubývaly Polákovi síly i sekundy výhody. Pak začalo divadlo největších favoritů.

Froome měl v závěrečném kopci poslední příležitost míchat pořadím, nedělní krátká časovka přinese nejspíš už jen kosmetické úpravy odstupů. Na startu dělilo britského hubeňoura od španělského lídra 1:19 minuty a "stříbro" nebylo to, po čem by dvakrát toužil. Vždyť druhý už ve Španělsku jednou byl.

Christopher Froome

Christopher Froome

Do prvního ataku se však pustil Španěl Rodríguez, čtvrtý muž pořadí, kterému na bednu a krajana Valverdeho scházelo tři čtvrtě minuty. Dřel, bojoval, víc než dvacet sekund však najet nedokázal.

Pořadí ve stíhací skupině se přesýpalo. Valverde vycítil nebezpečí a vyrazil stíhat uprchlíka, za ním Barguil, Aru. Pak se dotáhl i Froome, za zády majitele rudého trika.

Tehdy za to poprvé vzal Froome, zvedl se ze sedla, za sebou viděl Valverdeho, ale tomu nakonec došlo. Jen Contador tancoval v jeho stínu. A znovu zrychlení. Pak další nástup. Španělsko-britská dvojka dojela Rodrígueze, Valverde šlapal opodál s drobným odstupem.

Froome sundal brýle, Contadorovi ale neujel

Froome sundal brýle, strčil je do kapsy dresu a zase útok! A zase marně, španělský pistolník byl ve střehu. To už zbývalo jen pět kilometrů, čas se Froomovi krátil. Ohlédl se, Rodríguez odpadl, další pohled přes rameno a tam jen jeden Španěl, ten nejpodstatnější. Jenže jeho pohoda byla zřejmá, ani zuby tentokrát necenil.

Ještě jedno zrychlení v podání Frooma, zbýval kilometr do finiše, ale opět zbytečné. Už i on toho měl dost, přesto to zkusil nanovo, ještě jednou. Tak dost, řekl si pak Contador, zrychlil a ujel.

Mířil sám k cíli. Mířil ke konečnému vítězství na Vueltě.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...