Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Už jen časovka. Contadora dělí od triumfu na Vueltě 10 kilometrů

Vuelta, uprostřed Alberto Contador | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vuelta, uprostřed Alberto Contador | foto: Reuters

PRAHA Ne, už není pochyb. On je opravdu nejsilnější v celém pelotonu, Alberto Contador je král. Za zády Chrise Frooma, svého největšího soupeře, se už sice šklebil, v krutém cílovém stoupání 20. etapy totiž Brit na Španěla zas a znovu dorážel. Jediný atak El pistolera však stačil k odražení veškerého odporu a znamenal nakročení ke druhému letošnímu vítězství v etapě. Už jen jediná, 10kilometrová časovka, dělí Contadora od celkového prvenství.

Ohlédl se, zaťal pěst, bil se v prsa, pak vystřelil ze své virtuální pistole a ukázal na zatejpované koleno. To, které mu zničilo sen o třetím žlutém dresu z Tour de France, to, které ho jen měsíc poté podrželo v další třítýdenní bitvě a dovezlo na dosah druhému triumfu na Vueltě.

"Chris může ještě Vueltu vyhrát," předvídal Dave Brailsford, boss týmu Sky, na startu předposlední etapy. I proto se celé černé komando sešikovalo v čele pelotonu a chystalo se na poslední vrchol dne - Puerto de Ancares. Kopec nejvyšší kategorie má na délku 13 kilometrů, na výšku 1655 metrů a jeho nejkrutější pasáž se sklání pod úhlem 18 procent.

Tam se rozhodne, tušil každý.

ČTĚTE VÍCE

Deset kilometrů pod vrcholem skončilo putování Poláka Niemiece, vítěze 15. etapy na Lagos de Covadonga. Během své pouti za doprovodu dalších uprchlíků získal náskok bezmála deset minut, jenže s blížícím se finále ubývaly Polákovi síly i sekundy výhody. Pak začalo divadlo největších favoritů.

Froome měl v závěrečném kopci poslední příležitost míchat pořadím, nedělní krátká časovka přinese nejspíš už jen kosmetické úpravy odstupů. Na startu dělilo britského hubeňoura od španělského lídra 1:19 minuty a "stříbro" nebylo to, po čem by dvakrát toužil. Vždyť druhý už ve Španělsku jednou byl.

Christopher Froome

Christopher Froome

Do prvního ataku se však pustil Španěl Rodríguez, čtvrtý muž pořadí, kterému na bednu a krajana Valverdeho scházelo tři čtvrtě minuty. Dřel, bojoval, víc než dvacet sekund však najet nedokázal.

Pořadí ve stíhací skupině se přesýpalo. Valverde vycítil nebezpečí a vyrazil stíhat uprchlíka, za ním Barguil, Aru. Pak se dotáhl i Froome, za zády majitele rudého trika.

Tehdy za to poprvé vzal Froome, zvedl se ze sedla, za sebou viděl Valverdeho, ale tomu nakonec došlo. Jen Contador tancoval v jeho stínu. A znovu zrychlení. Pak další nástup. Španělsko-britská dvojka dojela Rodrígueze, Valverde šlapal opodál s drobným odstupem.

Froome sundal brýle, Contadorovi ale neujel

Froome sundal brýle, strčil je do kapsy dresu a zase útok! A zase marně, španělský pistolník byl ve střehu. To už zbývalo jen pět kilometrů, čas se Froomovi krátil. Ohlédl se, Rodríguez odpadl, další pohled přes rameno a tam jen jeden Španěl, ten nejpodstatnější. Jenže jeho pohoda byla zřejmá, ani zuby tentokrát necenil.

Ještě jedno zrychlení v podání Frooma, zbýval kilometr do finiše, ale opět zbytečné. Už i on toho měl dost, přesto to zkusil nanovo, ještě jednou. Tak dost, řekl si pak Contador, zrychlil a ujel.

Mířil sám k cíli. Mířil ke konečnému vítězství na Vueltě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...