Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už se ví, proč dálkový lyžař Řezáč říkal Šůšn

Sport

  10:00
PRAHA - Zatímco v Norsku se před ním s úctou klaní, v Česku se o mimořádných počinech dálkového lyžaře Stanislava Řezáče (37) ví přece jen podstatně méně. I když... Časy se už také mění. Zejména poté, co na internetu začal kolovat jeho rozhovor po závodě Birkebeinerrennet na 66 kilometrů, v němž český lyžař v odpovědích poněkud kostrbatě smíchal hned tři jazyky.

Stanislav Řezáč. foto: www.youtube.com

Do kategorie nezapomenutelných se zapsal především jeho výraz "Šůšn", jemuž neporozuměl zřejmě vůbec nikdo. Včera se vše vyjasnilo. Šůšn je malá norská vesnička Sjosjon v závěru trati. Jan Weisshäutel, jenž v Česku zastupuje norské firmy zaměřující se na lyžování a Řezáčovi v právě skončené sezoně výrazně pomáhal se servisními věcmi, tvrdí, že kdo zvládne Sjosjon, má to nejhorší za sebou.

DÁLE K TÉMATU

Řezáč ho doplňuje, že v posledních kilometrech přece jen ještě pár kopečků číhá a že za "Šůšnem" ještě zdaleka vyhráno není. Svoji internetovou slávu ale bere s úsměvem a nadhledem: "Manželka překládá z angličtiny, takže mně celých těch 12 let, co jezdím po světě laufy, pomáhá. I proto jsem vlastně neměl moc důvodů cizí jazyky nějak usilovně pilovat."

Stanislav Řezáč.

Ostatně i proto se na jejich rodinném penzionku U Řezáčů v Bedřichově skví i do jisté míry komická cedule – Výuka angličtiny...

Začnu se učit...

Řezáč byl prý navíc v cíli hodně vyčerpaný. "Neptali se mě také žádní reportéři z norské televize, ale kluci, kteří se nejspíš trochu bavili. A pak to někdo šoupnul na internet." Přesto Řezáč slibuje, že na angličtině začne v dohledné době přece jen pracovat. Lukáš Přibyl, odborník na sportovní marketing v agentuře Sportinvest, dokonce prohlásil, že Řezáčova cena letí na marketingovém trhu strmě vzhůru.

Stanislav Řezáč

"Dá se předpokládat, že jeho jméno či tvář by mohly použít třeba i některé jazykové školy," soudí. "Tak tohle už zase skutečně zapotřebí nemám," škrtá myšlenku vítěz prestižního seriálu dálkových závodů Ski Classics, v němž uhnal všechna světová esa včetně Švédů Ahrlina, Auklanda, Svärda či vítěze Vasova běhu Brinka. Právě na nejslavnějším laufu světa Vasově běhu na 90 kilometrů se Řezáč ani na dvanáctý pokus nedočkal vítězství.

"Chybělo tak málo, tři desetiny," povzdechl si nad druhým místem. "To je tak malá ztráta... Skoro jako bych vyhrál." Svoji oslnivou kariéru ještě končit nehodlá, protože se cítí v optimální kondici i věku. Lanaří ho sice prestižní profesionální severské týmy, ale Řezáč, pokud dostane opět nabídku, hodlá dál nosit barvy českého týmu Patria Direct.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat