Už se těším na závody. Příprava mi vyšla, těší se před startem SP biatlonová hvězda Davidová![]() |
Po ukončení kariéry Gabriely Koukalové jako by odešly i zlaté časy českého biatlonu. V předchozí sezony, která byla první poolympijskou, došel Čechům dech.
Nedařilo se především očekávaným tahounům Veronice Vítkové a Michalu Krčmářovi, kteří před necelými dvěma lety na hrách v Pchjongčchangu brali olympijské medaile.
Z naprostého zmaru naopak vyčnívají jen výkony nadějné Markéty Davidové, která v Anterselvě vyhrála první závod Světového poháru, k čemuž přidala další tři individuální umístění na stupních vítězů.
A tak je jisté, že zodpovědnost za české výsledky v nové sezoně ponese právě tato 22letá biatlonistka z Jablonce.
První sezona po bodu nula
„Ráda bych jezdila stabilně bez výkyvů a zlepšovala se. Důležité bude srovnat se se střelbou. Po sezoně sice skončily Laura Dahlmeierová, Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Ale přibude spousta mladých soupeřek, takže to je asi prašť jako uhoď,“ uvedla Davidová.
„Minulá sezona, tedy první po konci kariéry Gábiny Koukalové, byla bod nula. Letos jsme v bodě jedna. Věřím proto, že budeme lepší než loni. Vše směřujeme k olympiádě v Pekingu 2022. Kdybychom se tam dostali do bodu deset, půjde o ideální scénář,“ přál si šéf českého biatlonu Jiří Hamza.
Druhý muž světového biatlonu se bude muset vypořádat především s odchodem mužských medailových jistot.
Jaroslav Soukup už kariéru ukončil, Michal Šlesingr konec ohlásil po této sezoně, totéž se dá očekávat i od třetího zkušeného tahouna Ondřeje Moravce.
„V mužské kategorii se už omlazení nevyhneme. Ale u žen pokračujeme v progresu.Udělali jsme některé kompromisy a postupně trénink žen učesali do určitého specifického česko-norského systému,“ vyjádřil Hamza i přes loňský nezdar norskému kouči žen Egilu Gjelandovi.
Musí bojovat i s dalšími protivenstvími
S čím však ani jeden z nich nemohl vůbec nic dělat, je velká česká marodka v období mezi oběma sezonami.
Veronika Vítková kvůli zdravotním problémům nenastoupila do přípravy, Moravcovi se vrátily problémy s játry a pak se přidalo i několik zranění, takže nemá natrénováno tak, jak by si přál.
V plné síle není po střevní chřipce mužská jednička Krčmář a Šlesingr má zánět na ukazováčku střelecké pravé ruky.
Nejhůř je na tom nejlepší Čech z letošního mistrovství světa Tomáš Krupčík, který do úvodních závodů SP ve švédském Östersundu vůbec nezasáhne kvůli návratu příznaků boreliózy.
„Nedobrovolná“ výměna generací tak bude mít za následek, že v úvodu sezony se mužská část bude opírat o mladíky Adama Václavíka a juniora Jakuba Štvrteckého.
„Adam je rychlý, stačí u něj, aby se začal trefovat, a bude končit pravidelně do desátého místa. Připomíná mi mladého Ondru Moravce. Ten se také nejdřív pět let trápil a pak najednou začal zářit,“ věří Hamza.
Češi nachystali řadu změn
A pak jsou tu ještě dvě výrazné, i když tentokrát plánované změny. Špatnou sezonu odnesl zkušený šéfservisman, Čechokanaďan Tom Žídek.
Hlavní rozhodovací slovo při výběru lyží tak bude mít Vojtěch Prášil, který se dříve staral o lyže Koukalové. Nový týmový lékař Libor Vítek pak zastřeší starost o zdraví všech reprezentantů.
„Nejsem přehnaný optimista, ale všechny tyto změny jdou správným směrem a vedou k úspěchům na mistrovství světa,“ věří Hamza.
Právě únorový šampionát v Anterselvě bude první metou celého týmu. Tím druhým pak budou březnové závody v Novém Městě na Moravě.
Už dnes však seriál závodů Světového poháru začíná štafetou dvojic a smíšenou štafetou. V neděli se pojedou sprinty.