Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český biatlonový boom je u konce. Veškerá tíha zodpovědnosti za výsledky leží na Davidové

Sport

  5:00
Östersund - Už žádná česká horečka, žádný očekávaný biatlonový boom. Po odcházení vítězné generace je proto před sobotním startem nové sezony veškerá tíha zodpovědnosti na bedrech mladé a talentované Markéty Davidové.

Markéta Davidová s Michalem Šlesingrem před startem nové sezony Světového poháru. foto: ČTK

Už se těším na závody. Příprava mi vyšla, těší se před startem SP biatlonová hvězda Davidová

Po ukončení kariéry Gabriely Koukalové jako by odešly i zlaté časy českého biatlonu. V předchozí sezony, která byla první poolympijskou, došel Čechům dech. 

Nedařilo se především očekávaným tahounům Veronice Vítkové a Michalu Krčmářovi, kteří před necelými dvěma lety na hrách v Pchjongčchangu brali olympijské medaile.

Z naprostého zmaru naopak vyčnívají jen výkony nadějné Markéty Davidové, která v Anterselvě vyhrála první závod Světového poháru, k čemuž přidala další tři individuální umístění na stupních vítězů. 

A tak je jisté, že zodpovědnost za české výsledky v nové sezoně ponese právě tato 22letá biatlonistka z Jablonce.

První sezona po bodu nula

„Ráda bych jezdila stabilně bez výkyvů a zlepšovala se. Důležité bude srovnat se se střelbou. Po sezoně sice skončily Laura Dahlmeierová, Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Ale přibude spousta mladých soupeřek, takže to je asi prašť jako uhoď,“ uvedla Davidová.

„Minulá sezona, tedy první po konci kariéry Gábiny Koukalové, byla bod nula. Letos jsme v bodě jedna. Věřím proto, že budeme lepší než loni. Vše směřujeme k olympiádě v Pekingu 2022. Kdybychom se tam dostali do bodu deset, půjde o ideální scénář,“ přál si šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Markéta Davidová před startem nové sezony Světového poháru.

Druhý muž světového biatlonu se bude muset vypořádat především s odchodem mužských medailových jistot.

Jaroslav Soukup už kariéru ukončil, Michal Šlesingr konec ohlásil po této sezoně, totéž se dá očekávat i od třetího zkušeného tahouna Ondřeje Moravce.

„V mužské kategorii se už omlazení nevyhneme. Ale u žen pokračujeme v progresu.Udělali jsme některé kompromisy a postupně trénink žen učesali do určitého specifického česko-norského systému,“ vyjádřil Hamza i přes loňský nezdar norskému kouči žen Egilu Gjelandovi.

Musí bojovat i s dalšími protivenstvími

S čím však ani jeden z nich nemohl vůbec nic dělat, je velká česká marodka v období mezi oběma sezonami.

Veronika Vítková kvůli zdravotním problémům nenastoupila do přípravy, Moravcovi se vrátily problémy s játry a pak se přidalo i několik zranění, takže nemá natrénováno tak, jak by si přál. 

V plné síle není po střevní chřipce mužská jednička Krčmář a Šlesingr má zánět na ukazováčku střelecké pravé ruky.

Předseda České biatlonové unie Jiří Hamza.

Nejhůř je na tom nejlepší Čech z letošního mistrovství světa Tomáš Krupčík, který do úvodních závodů SP ve švédském Östersundu vůbec nezasáhne kvůli návratu příznaků boreliózy.

„Nedobrovolná“ výměna generací tak bude mít za následek, že v úvodu sezony se mužská část bude opírat o mladíky Adama Václavíka a juniora Jakuba Štvrteckého.

„Adam je rychlý, stačí u něj, aby se začal trefovat, a bude končit pravidelně do desátého místa. Připomíná mi mladého Ondru Moravce. Ten se také nejdřív pět let trápil a pak najednou začal zářit,“ věří Hamza.

Češi nachystali řadu změn

A pak jsou tu ještě dvě výrazné, i když tentokrát plánované změny. Špatnou sezonu odnesl zkušený šéfservisman, Čechokanaďan Tom Žídek. 

Hlavní rozhodovací slovo při výběru lyží tak bude mít Vojtěch Prášil, který se dříve staral o lyže Koukalové. Nový týmový lékař Libor Vítek pak zastřeší starost o zdraví všech reprezentantů.

Zklamaná Eva Puskarčíková.
Ředitel české biatlonové reprezentace Ondřej Rybář (vpravo) s Egilem Gjellandem.

„Nejsem přehnaný optimista, ale všechny tyto změny jdou správným směrem a vedou k úspěchům na mistrovství světa,“ věří Hamza.

Právě únorový šampionát v Anterselvě bude první metou celého týmu. Tím druhým pak budou březnové závody v Novém Městě na Moravě. 

Už dnes však seriál závodů Světového poháru začíná štafetou dvojic a smíšenou štafetou. V neděli se pojedou sprinty.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...