Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český biatlonový boom je u konce. Veškerá tíha zodpovědnosti za výsledky leží na Davidové

Markéta Davidová s Michalem Šlesingrem před startem nové sezony Světového... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Davidová s Michalem Šlesingrem před startem nové sezony Světového... | foto: ČTK

Östersund Už žádná česká horečka, žádný očekávaný biatlonový boom. Po odcházení vítězné generace je proto před sobotním startem nové sezony veškerá tíha zodpovědnosti na bedrech mladé a talentované Markéty Davidové.

Po ukončení kariéry Gabriely Koukalové jako by odešly i zlaté časy českého biatlonu. V předchozí sezony, která byla první poolympijskou, došel Čechům dech. 

Nedařilo se především očekávaným tahounům Veronice Vítkové a Michalu Krčmářovi, kteří před necelými dvěma lety na hrách v Pchjongčchangu brali olympijské medaile.

Z naprostého zmaru naopak vyčnívají jen výkony nadějné Markéty Davidové, která v Anterselvě vyhrála první závod Světového poháru, k čemuž přidala další tři individuální umístění na stupních vítězů. 

A tak je jisté, že zodpovědnost za české výsledky v nové sezoně ponese právě tato 22letá biatlonistka z Jablonce.

První sezona po bodu nula

„Ráda bych jezdila stabilně bez výkyvů a zlepšovala se. Důležité bude srovnat se se střelbou. Po sezoně sice skončily Laura Dahlmeierová, Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Ale přibude spousta mladých soupeřek, takže to je asi prašť jako uhoď,“ uvedla Davidová.

„Minulá sezona, tedy první po konci kariéry Gábiny Koukalové, byla bod nula. Letos jsme v bodě jedna. Věřím proto, že budeme lepší než loni. Vše směřujeme k olympiádě v Pekingu 2022. Kdybychom se tam dostali do bodu deset, půjde o ideální scénář,“ přál si šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Markéta Davidová před startem nové sezony Světového poháru.

Markéta Davidová před startem nové sezony Světového poháru.

Druhý muž světového biatlonu se bude muset vypořádat především s odchodem mužských medailových jistot.

Jaroslav Soukup už kariéru ukončil, Michal Šlesingr konec ohlásil po této sezoně, totéž se dá očekávat i od třetího zkušeného tahouna Ondřeje Moravce.

„V mužské kategorii se už omlazení nevyhneme. Ale u žen pokračujeme v progresu.Udělali jsme některé kompromisy a postupně trénink žen učesali do určitého specifického česko-norského systému,“ vyjádřil Hamza i přes loňský nezdar norskému kouči žen Egilu Gjelandovi.

Musí bojovat i s dalšími protivenstvími

S čím však ani jeden z nich nemohl vůbec nic dělat, je velká česká marodka v období mezi oběma sezonami.

Veronika Vítková kvůli zdravotním problémům nenastoupila do přípravy, Moravcovi se vrátily problémy s játry a pak se přidalo i několik zranění, takže nemá natrénováno tak, jak by si přál. 

V plné síle není po střevní chřipce mužská jednička Krčmář a Šlesingr má zánět na ukazováčku střelecké pravé ruky.

Předseda České biatlonové unie Jiří Hamza.

Předseda České biatlonové unie Jiří Hamza.

Nejhůř je na tom nejlepší Čech z letošního mistrovství světa Tomáš Krupčík, který do úvodních závodů SP ve švédském Östersundu vůbec nezasáhne kvůli návratu příznaků boreliózy.

„Nedobrovolná“ výměna generací tak bude mít za následek, že v úvodu sezony se mužská část bude opírat o mladíky Adama Václavíka a juniora Jakuba Štvrteckého.

„Adam je rychlý, stačí u něj, aby se začal trefovat, a bude končit pravidelně do desátého místa. Připomíná mi mladého Ondru Moravce. Ten se také nejdřív pět let trápil a pak najednou začal zářit,“ věří Hamza.

Češi nachystali řadu změn

A pak jsou tu ještě dvě výrazné, i když tentokrát plánované změny. Špatnou sezonu odnesl zkušený šéfservisman, Čechokanaďan Tom Žídek. 

Hlavní rozhodovací slovo při výběru lyží tak bude mít Vojtěch Prášil, který se dříve staral o lyže Koukalové. Nový týmový lékař Libor Vítek pak zastřeší starost o zdraví všech reprezentantů.

Zklamaná Eva Puskarčíková.
Ředitel české biatlonové reprezentace Ondřej Rybář (vpravo) s Egilem Gjellandem.

„Nejsem přehnaný optimista, ale všechny tyto změny jdou správným směrem a vedou k úspěchům na mistrovství světa,“ věří Hamza.

Právě únorový šampionát v Anterselvě bude první metou celého týmu. Tím druhým pak budou březnové závody v Novém Městě na Moravě. 

Už dnes však seriál závodů Světového poháru začíná štafetou dvojic a smíšenou štafetou. V neděli se pojedou sprinty.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...