23. září 2015 10:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Nekončí to, dokud není konec‘. Zemřela legenda baseballu a hláškař Yogi Berra

Yogi Berra v dresu Yankees v roce 1953. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yogi Berra v dresu Yankees v roce 1953. | foto: www.wikipedia.org

NEW YORK V 90 letech zemřel legendární americký baseballista Yogi Berra. Téměř celou kariéru strávil v New York Yankees, s kterými během 18 sezon postoupil čtrnáctkrát do Světové série a desetkrát získal titul, což se žádnému jinému hráči nepovedlo. Třikrát byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem zámořské ligy. Třikrát vyhrál Světovou sérii také jako trenér.

Kultovní postavou se Berra stal i díky svým svérázným výrokům, kterými zásoboval novináře. Hlášky jako „Nekončí to, dokud není konec“, „Polovina lží, co o mně říkají, není pravda“ či „Nikdy nemůžete odpalovat míček a zároveň přemýšlet“ si vysloužily označení yogiismy.

V roce 1972 byl Berra, mezi jehož spoluhráče patřily další legendy jako Joe DiMaggio či Mickey Mantle, uveden do baseballové Síně slávy.

Po populárním chytači údajně pojmenovali filmaři hrdinu animovaného seriálu o Méďovi Béďovi (v originálu Yogi Bear). Berra kvůli tomu na ně podal žalobu, kterou později stáhl.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.