Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Austrálii zraje příští Berdych. Junior Veselý je světovou jedničkou

Australian Open

  8:00
PRAHA - Pokud jste při sledování výsledků z Australian Open zabrousili až k juniorům, určitě jste si všimli jména Jiří Veselý. Dobře si ho zapamatujte, za pár let může být sedmnáctiletý český tenista stejně dobrý jako Tomáš Berdych či Radek Štěpánek. Nebo ještě lepší.

Jiří Veselý vpravo. foto: ČTK

Už nyní má předpoklady k tomu, aby v budoucnosti zářil. V minulé sezoně vyhrál nejprestižnější mládežnický turnaj v italském Miláně a dotáhl to až na první místo světového žebříčku juniorů. Roli favorita plní i na probíhajícím grandslamu v Melbourne, kde včera zvítězil ve čtyřhře se Slovákem Filipem Horanským a v noci na dnešek bojoval o titul i ve dvouhře.

"V současnosti je určitě největší českou nadějí," přikyvuje i Petra Píchalová-Langrová, bývalá tenistka a šéfka prostějovského klubu, kde Veselý trénuje a také bydlí.

Od té doby, co se před pěti lety vrátil z Německa, kde jeho otec pracoval jako tenisový kouč, nežije už s rodiči v Příbrami. Kvůli sebezdokonalování se usídlil v domku s výhledem na kurt, kde ho každé ráno čeká jeho trenér. "V Prostějově si ho brzy všichni oblíbili, je to takový bezproblémový kluk. Zároveň ale umí být velmi sebevědomý, bojovný, houževnatý a má jen ty nejvyšší ambice," popisuje Píchalová-Langrová.

Síla Berdycha, hlava Štěpánka
Ve věku puberty, kdy spousta mladých hráčů utíká od rakety k jiným zájmům, podřizuje Veselý všechno jedinému cíli. Chce vyhrávat a být nejlepší. I podnikatelskou akademii studuje dálkově, aby mohl čtyři hodiny denně poctivě makat na technice a fyzičce.

Jak začínali...

 Rafael Nadal
Tenisu dal přednost před fotbalem. V dubnu 2002 se stal teprve devátým hráčem, který dokázal vyhrát zápas na okruhu ATP před 16. narozeninami. O rok později se stal nejmladším hráčem, který postoupil do 3. kola Wimbledonu od dob Borise Beckera (1984).

V roce 2004 na turnaji v Miami poprvé porazil Rogera Federera.

Roger Federer
V deseti letech poznal talent rodáka z Basileje český trenér Adolf Kácovský, který emigroval do Švýcarska, a začal mu dávat soukromé lekce. V roce 1998 vyhrál juniorský Wimbledon ve dvouhře i čtyřhře. Sezonu zakončil jako nejvýše postavený junior světového žebříčku a rozhodl se zkusit štěstí mezi profesionály.

Tomáš Berdych
Rychle se vypracoval mezi naprostou špičku juniorského žebříčku. Vyhrál mistrovství republiky mladších žáků a později se stal stejně jako Ivan Lendl i vítězem prestižního mistrovství republiky staršího dorostu. Na profesionální okruh vstoupil v roce 2002 a v první sezoně si polepšil o víc než 800 míst na žebříčku ATP a vyhrál dva turnaje nižší kategorie Futures.

Dril se mu vyplácí. Ze 192 cm vysokého leváka pomalu roste komplexní hráč s výborným servisem a údery od základní čáry, který si umí zároveň naběhnout na síť. Má sílu Berdycha a hlavu Štěpánka. "Při zápasech hodně přemýšlí. Je skvělý taktik – soupeře rozběhá, změní tempo výměny a pak najednou agresivně zakončí," vypráví Píchalová-Langrová.

Mezi juniory nemá Veselý velkou konkurenci, a proto nadešla správná chvíle, aby se z chlapce stal muž. Přestože už loni odehrál pár turnajů nejnižší kategorie Futures, s dospělými se bude potkávat stále častěji.

"Na první čtyři měsíce sezony má naplánované mládežnické turnaje. Pak se musí s trenérem dohodnout, co bude dál. Zřejmě se však zaměří především na boje s profesionály. Díky tomu, že je nejlepším juniorem světa, má pět volných karet na Futures a nemusí procházet kvalifikací," vysvětluje ředitelka TK Prostějov.

Veselého tak čeká první velká zkouška, která může ovlivnit celou jeho kariéru. Ne nadarmo se totiž říká, že skok mezi dospělé bývá pro mladé tenisty zdaleka nejtěžší. Juniorské triumfy náhle vystřídají brzká vyřazení. "Klidně může prohrát pětkrát za sebou, což mu otřese psychikou. Jirka ale ví, že to nebude jednoduché. Má to v hlavě srovnané," věří Píchalová-Langrová. Na loňských Futures však Veselý úplně nepropadl. Jednou se dokonce probojoval do semifinále, díky čemuž stoupl na žebříčku ATP až na 862. místo. "O českých hráčích se obecně říká, že zrají později. Proto na Jirku netlačíme, má spoustu času. Musí sbírat zkušenosti a zvyknout si, že nevystoupá ze dne na den, že to může chvíli trvat," vybízí Píchalová-Langrová k trpělivosti. Pokud Veselému nadšení vydrží, možná se za pár let Česko dočká dalšího Berdycha. Tenisty, který bude držet krok se světovou špičkou.

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...