6. června 2018 18:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V boji o post světové jedničky se střetnou Muguruzaová s Halepovou, Češi budou mít finalistky ve čtyřhře

Simona Halepová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simona Halepová | foto: Reuters

PAŘÍŽ Rumunka Simona Halepová a Španělka Garbiňe Muguruzaová se v semifinále Roland Garros střetnou o post světové tenisové jedničky. Ke vzájemnému duelu dospěly po dnešních výhrách ve čtvrtfinále. Tenisová dvojice Sestini Hlaváčková, Strýcová postoupila do semifinále čtyřhry French Open. O finále se utkají s krajankami Siniakovou a Krejčíkovou.

Čtvrtfinálový program mužů narušil v Paříži déšť. Rafael Nadal, jenž usiluje o jedenáctý titul z French Open v kariéře, ztratil v duelu s Argentincem Diegem Schwartzmanem na Roland Garros poprvé od roku 2015 set a jeho úspěšná série se tak zastavila na 37 vítězných sadách v řadě.

Španělský fenomén přišel třikrát o podání a úvodní set prohrál 4:6. V pauze před druhou sadou si vyžádal ošetření a nechal si zatejpovat obě zápěstí. Zápas pak byl přerušen za stavu 2:3. Ve druhém čtvrtfinále mezi Chorvatem Marinem Čiličem a Juanem Martínem del Potrem z Argentiny je stav vyrovnaný 5:5.

Nejdříve na pařížské antuce uspěla předloňská vítězka Muguruzaová, která deklasovala Rusku Marii Šarapovovou za sedmdesát minut 6:2 a 6:1. Aktuální první hráčka žebříčku Halepová naopak musela bojovat, aby otočila souboj s Angelique Kerberovou a Němku porazila ve třech setech 6:7, 6:3 a 6:2.

„Nemyslím, že jsem před tímto zápasem favoritkou, protože letos hraje mnohem lépe než já,“ řekla šampionka Roland Garros z roku 2016 Muguruzaová k nadcházejícímu duelu s Halepovou. „Miluje antuku, miluje Roland Garros. A ukázala to,“ dodala na adresu soupeřky, která na grandslamový titul stále čeká. V Paříži o něj marně usilovala už dvakrát, finále prohrála vloni i před čtyřmi lety.

Čtyřiadvacetiletá Muguruzaová měla zápas s turnajovou osmadvacítkou od začátku pod kontrolou. Hrála důrazně, přitom byla i přesnější a profitovala ze 27 nevynucených chyb Šarapovové v utkání. Přemožitelku Karolíny Plíškové z třetího kola držela neustále pod tlakem a po třech porážkách se nad Ruskou radovala z výhry.

Halepová udělala v prvním setu 30 chyb, stále jen dotahovala náskok Němky a tie-break ztratila poměrem 2:7. Postupně se dostala do rytmu, agresivněji returnovala a diktovala výměny delšími údery. Po zisku druhé sady se ve třetí rychle dostala do vedení 2:0 a vyhrála nad Kerberovou stejně jako v semifinále Australian Open.

„Po prvním setu jsem zůstala odhodlaná, nic jsem nevzdávala. Na začátku jsem toho hodně pokazila, snažila jsem se až moc. Pak jsem trochu změnila taktiku a ono to fungovalo,“ popsala Halepová obrat zápasu proti dvojnásobné grandslamové šampionce.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Sloane Stephensová a Madison Keysová. Dvě Američanky se v boji o finále v Paříži utkají poprvé od roku 2002, kdy Serena Williamsová porazila obhájkyni titulu Jennifer Capriatiovou.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?