Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku běhá čím dál víc lidí, velké závody mají i tisíce účastníků

Sport

  13:59
PRAHA - Desítky? Kdepak. Stovky? Přidejte. Na tisíce počítají největší běžecké závody v České republice svoje účastníky. Samozřejmě nejde o nejslavnější podniky, které se běhají v rámci seriálů. Ty se v českých TOP bězích hodnotí ve vlastní konkurenci a třeba v rámci seriálu RunCzech letos napočítali organizátoři v sedmi závodech bezmála 70 tisíc startujících.

Mezi ženami dosáhla Keňanka Lydia Cheromeiová v roce 2011 času 2:22:34. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Není divu, že si Jarmila Kratochvílová, legendární dvojnásobná mistryně světa z Helsinek 1983 a ambasadorka Zlatého klubu českých vytrvalců, při vyhlášení největších běžeckých závodů v tuzemsku pochvalovala:

„Je vidět, že popularita běhání u nás stoupá. Vidím kolem sebe, že i lidé, kteří nikdy nesportovali, se teď chystají na maraton a pak mi říkají: Jarmilo, ono je to běhání opravdu prima. Je to velice příjemný pocit, když se Česko takhle hýbe.“

Pokud jde o seriály, velkou zásluhu na nárůstu počtu účastníků má seriál RunCzech.com, který v této konkurenci obhájil pozici lídra. Jeho akce bývají dlouho dopředu vyprodány a dokumentuje to i největší český závod Wolkswagen Maraton Praha s téměř 15 000 účastníky.

V konkurenci závodů, jež nepatří do žádného seriálu, obhájil primát podnik We Run Prague (letos 8388 startujících), za ním skončily Velká kunratická (4258), Pardubický vinařský půlmaraton (3700) a závod Běchovice - Praha (3292).

Brněnské batole se činí

Poměrně vysoko se v tomto pořadí umístil Brněnský půlmaraton, který se letos běžel teprve podruhé. Zatímco při loňské premiéře přilákal na start 615 běžců, letos už to bylo 17

81 startujících, což mu pomohlo k sedmému místu.

Jaké jsou první zkušenosti pořadatelů? „Nedá se říci, že by nám někdo házel klacky pod nohy, byť startujeme v centru města na Náměstí Svobody. Jen jsme pro zajištění akce oproti loňským osmadvaceti letos potřebovali 34 razítek. Možná je to proto, že kromě centra využíváme i krajských komunikací,“ usmál se Aleš Čtvrtníček, hlavní organizátor brněnského závodu.

Novou iniciativou Českého atletického svazu je zřízení webu Český běh (ceskybeh.cz). Ten běží od počátku roku a obsahuje termínovou listinu, výsledky, aktuální články a podobně.

„Chceme však být zájemcům o běhání ještě užitečnější,“ pravil předseda svazu Libor Varhaník. „V nejbližší době jim tak budeme nabízet možnosti ubytování v daných lokalitách. Stejně tak i menší běhy z přibližně 1200, kolik jich teď evidujeme, a v neposlední ředě i individuální statistiky a žebříčky, aby si závodníci mohli porovnat nejen svoje časy třeba za pětileté období, ale i časy kolegů a kamarádů. Také o tom přece běhání je,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat