8. února 2007 14:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Itálii se bude fandit jen na šesti stadionech

Dvanáct italských stadionů bude bez diváků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvanáct italských stadionů bude bez diváků | foto: AFP

Řím Násilnosti italských fanoušků si vyžádaly první bezpečnostní opatření. Fotbal se bude před diváky hrát jen na šesti z osmnácti ligových stadionů, přesně takový počet totiž splňuje předepsaná bezpečnostní kritéria. Ostatní zůstanou fanouškům uzavřeny.

Souhlas od italské vlády dostaly Turín, Janov, Siena, Cagliari, Palermo a Olympijský stadion v Římě, kde hrají Lazio a AS Řím. O nadcházejícím víkendu se tak bude hrát polovina z deseti ligových zápasů za zavřenými dveřmi. Novinkou je také úplný zákaz víkendových večerních zápasů, při nichž prý hrozí mnohem větší nebezpečí výtržností než odpoledne.

Hru bez fanoušků si tak už v neděli vyzkoušejí i čeští reprezentanti Tomáš Ujfaluši ve Florencii a Marek Jankulovski v Miláně. Bezpečnostní prověrkou, provedenou po pátečních výtržnostech v Catanii, totiž neprošlo ani slavné San Siro, o které se dělí Inter a AC Milán.
Pro kluby znamená uzavření stadionů značnou finanční ztrátu. Například AC Milán s průměrnou návštěvou 65 tisíc diváků vydělává na vstupném na ligu za rok v přepočtu 672 milionů korun. Zákaz pochopitelně platí i pro Ligu mistrů a UEFA už oznámila, že milánské kluby mohou hrát své domácí zápasy v zahraničí, pravděpodobně ve Francii nebo Švýcarsku.

ČTK, Lidovky.cz