27. května 2014 17:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V královské etapě Gira zvítězil Quintana a ujal se celkového vedení

Nairo Alexander Quintana  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nairo Alexander Quintana | foto: Reuters

VAL MARTELLO (ITÁLIE) Královskou 16. etapu Gira d'Italia, kterou poznamenaly zmatky ohledně neutralizace sjezdu ze Stelvia, vyhrál Kolumbijec Nairo Quintana a dostal se do celkového vedení. Dosavadní lídr, jeho krajan Rigoberto Urán, dojel s více než čtyřminutovým odstupem devátý a v průběžném pořadí ztrácí minutu a 41 sekund.

Cyklisté dnes během 139 km absolvovali tři těžká stoupání Gavii, Stelvio a poslední do Val Martella. V prvních dvou na ně čekaly extrémní podmínky, a to především v průsmyku Stelvio, kde se museli v nadmořské výšce 2758 metrů vyrovnat s teplotami kolem nuly a sněžením.

Právě tehdy se mezi některými jezdci rozšířila informace, že následný sjezd bude neutralizován, tedy že se cyklistům začne počítat čas až po sjetí nebezpečných serpentin. V té době vedoucí Dario Cataldo jel nicméně z kopce naplno, stejně tak Quintana a někteří další, zatímco skupina s Uránem a dalšími favority Cadelem Evansem a Rafalem Majkou jela ze Stelvia v pomalejším a bezpečnějším tempu.

Urán přišel o růžový trikot, Evans už ztrácí tři a půl minuty

V závěrečném stoupání do Val Martella poté druhý muž z loňské Tour de France Quintana vytvořil silnou trojici s Francouzem Pierrem Rollandem a Kanaďanem Ryderem Hesjedalem. Společně začali zvyšovat náskok na Uránovu skupinu, jež jejich tempu nestačila.

Čtyřiadvacetiletý Quintana následně setřásl své soupeře a dojel si sólově pro vítězství s náskokem osmi sekund před vítězem Gira 2012 Hesjedalem. Třetí Rolland ztratil minutu a 13 vteřin.

S odstupem 4:11 dojel do cíle Urán, jenž už věděl, že přišel o růžový trikot. Quintana se vyšvihl z páté příčky na první, vede o 1:41. Třetí pozici udržel Australan Cadel Evans, i když na desátém místě znovu ztratil a na Quintanu má odstup 3:21.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!