Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Krutá daň za dobytí Everestu. V květnu roku 96 pohřbila hora osm lidí

V roce 1996 zemřelo na Everestu osm lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1996 zemřelo na Everestu osm lidí. | foto: Koláž Šimon/LN

PRAHA Souhra nešťastných okolností, špatných rozhodnutí i chybějící pokory zapříčinila v roce 1996 největší tragédii v historii výstupů na Mount Everest.

Bude to Sarah. Rob Hall se svou ženou Jan Arnoldovou po satelitním telefonu právě vybrali jméno své dceři, která se má narodit za necelé tři měsíce.

Poté se s ní slovy „spi sladce, miláčku, moc se prosím netrap, miluji Tě“ rozloučil a v mrazivé vánici navěky usnul.

Kromě Halla během osudných několika hodin zahynulo na Mount Everestu ještě dalších sedm lidí.

Mám peníze, chci na Everest

Od dob, kdy Edmund Hillary a Tenzing Norgay v roce 1953 jako první lidé vystoupali na Everest, se přístup k nejvyšší hoře světa hodně změnil. V 90. letech se jeho zdolávání z velké části proměnilo ve výnosný byznys.

Everest si však uměl vybrat svou daň. Tragédie, která se v roce 1996 odehrála, tvrdě zasáhla právě dvě z komerčních expedic – Mountain Madness amerického čtyřicátníka Scotta Fischera a Adventure Consultants 35letého Novozélanďana Roba Halla.

Obě skupiny tvořila trojice vůdců, osm klientů, z nichž velká část neměla se zdoláváním osmitisícovek příliš bohaté zkušenosti, a tým šerpů.

Společnost zkušenějšího Halla fungovala bez problémů už několik let, zatímco Fischerova byla v provozu teprve druhou sezonu. Při té premiérové navíc žádný z jeho klientů vrcholu nedosáhl.

Obě výpravy se rozhodly pro výstup jižní cestou z Nepálu, a jelikož útok na vrchol si stanovily shodně na 10. května, rozhodly se ve finální fázi spolupracovat.

Onoho dne krátce po půlnoci se obě skupiny vydaly ze čtvrtého výškového tábora (7900 m n. m.) směrem na vrchol.

To už si hora vybrala první oběti. Při vynášení zásob do výškových táborů v dubnu onemocněl jeden z Fischerových šerpů Ngawang Topche vysokohorskou nemocí a v červnu téhož roku zemřel v nemocnici na komplikace spojené s otokem plic.

9. května, se pak při pádu zabil člen tchajwanské expedice Chen Yu-Nan. Přesto se skupina pod vedením Makalua Gaua rozhodla pokračovat a stala se tak přímým svědkem následným tragických osudů Hallovy a Fischerovy výpravy.

Zdržení a bouře

První z kritických zádrhelů přišel ve výšce 8350 metrů na takzvaném balkonu. Na něm chyběla fixní lana, která tam šerpové z neznámých důvodů předem nepřipravili a jejich dodatečné připevňování výstup notně zpomalilo.

Stejný problém se objevil také na Hillaryho schodu (8760 m n. m.), na což několik horolezců kvůli zimě a vyčerpání zareagovalo návratem.

Zbytek pokračoval s vidinou toho, že do 13 hodin by měli dosáhnout vrcholu, aby zároveň stihli včas bezpečně sestoupit.

Stanoveného limitu však nedosáhl nikdo. Nejprve se nahoru dostala skupina, v níž byli mimo jiné jeden z Fischerových vůdců Anatolij Bukrejev a spisovatel a dobrodruh Jon Krakauer. Ostatní se k vrcholu teprve blížili, včetně Halla a Fischera.

Zároveň se nad Everest přihnala sněhová bouře. Po 15. hodině dosáhl cíle Hall, ovšem s návratem počkal, až se totéž zhruba v 16 hodin podařilo jeho klientu Dougu Hansenovi.

V době, kdy již většina členů byla na cestě dolů, dostal se nahoru totálně vyčerpaný Fischer.

Jeho stav se rychle zhoršoval, ještě mu však svitla naděje, při návratu mu pomohla skupina šerpů, ale nakonec jej museli zanechat s podobně vysíleným Makaluem Gauem.

Na Himálaj pomalu začala padat tma a bylo jasné, že všichni se ocitají ve smrtelném nebezpečí.

V 17.30 se z Hillaryho schodu vysílačkou ozval Hall, že Hansenovi došel kyslík a zkolaboval. Velké problémy měl i Harris, jenž se od Halla a Hansena odpojil a zřejmě zřítil do propasti.

S horšícím se počasím klesla viditelnost na nulu, a tak se skupina jedenácti mužů a žen rozhodla přenocovat venku.

Po půlnoci se bouře uklidnila, a tak se ti nejsilnější vydali pro pomoc. Tady se vyznamenal Bukrejev, který postupně odvedl do bezpečí Sandy Hillovou Pittmanovou, Tima Madsena a Charlotte Foxovou.

Beck Weathers a Jasuko Nambová vypadali, že jim už není pomoci, přesto se Weathers téměř slepý a s vážnými omrzlinami nakonec sám do tábora dostal.

Ráno dal vysílačkou vědět Hall, že ztratil i Hansena a že má problémy s kyslíkovou maskou. Odpoledne se ozval ještě jednou, aby se spojil se svou manželkou. Krátce nato zemřel.

Největší chyba v životě

Následně se šerpům ještě podařilo zachránit Makalua Gaua, Fischerovi však už pomoci nebylo, přestože se za ním ještě jednou vydal nezmar Bukrejev.

Už tak krutou bilanci ještě rozšířila zpráva, že ve stejné době zahynula na tibetské straně hory trojice členů pohraniční policie: Tsewang Samanla, Dorje Morup a Tsewang Paljor.

Neštěstí rozvířilo řadu kontroverzí, především zda mají nepříliš zkušení horolezci na Everestu vůbec co pohledávat.

Po návratu také nabídli odlišné pohledy na celou tragédii ve svých knihách Bukrejeva Krakauer. Ten později nazval svou účast na výpravě za „největší chybu svého života“.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!