Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atletické MS v Londýně: z Čechů se blýskl dálkař Juška, všechny tyčkařky končí

Sport

  21:58aktualizováno  23:03
LONDÝN/PRAHA - V Londýně začalo mistrovství světa v atletice, jehož se zúčastní sportovci z 204 zemí. Na stadionu, kde se před pěti lety rozdělovaly olympijské medaile, se v první den programu představilo pět českých atletů. Skvělý vstup do soutěže měl dálkař Radek Juška, v druhé sérii skočil 824 cm a nejlepším výkonem dne suverénně postoupil do sobotního finále.

Nehty švédské tyčkařky Michaely Meijerové. foto: AP/ČTK

V Londýně začalo mistrovství světa v atletice, jehož se zúčastní sportovci z 204 zemí. Na stadionu, kde se před pěti lety rozdělovaly olympijské medaile, se v první den programu představilo pět českých atletů. Skvělý vstup do soutěže měl dálkař Radek Juška, v druhé sérii skočil 824 cm a nejlepším výkonem dne suverénně postoupil do sobotního finále.

Českou premiéru v Londýně obstarala Simona Vrzalová v rozběhu na 1500 m. Rychlé tempo však nezvládla. V posledním kole se jí šesté postupové místo začalo vzdalovat a a na začátku cílové rovinky, kdy světová rekordmanka Genzebe Dibabaová z Etiopie dokázala ještě zrychlit, česká běžkyně vzdala.

Juška překonal osmimetrovou hranici hned prvním skokem o jeden centimetr. To mu k limitu ještě čtyři centimetry chyběly, ale ve druhé sérii už se mohl radovat. Výkonem 824 cm zůstal jen pět centimetrů za svým letošním českým rekordem z Turnova a vyhrál kvalifikaci. Tak daleko neskočil ani suverén letošní sezony Jihoafričan Luvo Manyonga.

První pokus, který by nakonec rovněž stačil na postup, Juškovi dodal sebevědomí. Ke druhému nejdelšímu výkonu v životě mu pak pomohla lepší technika. „Cítil jsem, že u prvního pokusu mi spadly ruce i koleno, takže jsem jen trochu plácl do prkna, při druhém jsem pěkně držel kolena. Ani jeden pokus nebyl podle mého pocitu úplně ideální. Uvidíme, co mi řekne trenér,“ řekl.

Londýnský stadion pro mistrovství světa v atletice.

Jaký výkon může po takové kvalifikaci předvést ve finále, nedokázal odhadnout. „Sám nevím, necháme se překvapit,“ poznamenal. Chystal se vyklusat, dojít si na masáž a ledovat. Kvalifikačním výkonem mohl možná vystrašit některé soupeře, ale finále bude úplně jiné. „V každém závodě jde člověk do kvalifikace s tím, aby se dostal do finále. Nečekají se od něj nějaké velké výkony, ale aby dal kvalifikační limit a šel dál,“ dodal Juška.

Ve finále bude překvapivě chybět olympijský vítěz Američan Jeff Henderson i jeho krajan a halový mistr světa Marquis Dendy, přestože k postupu nakonec stačilo jen 791 cm. Po britském obhájci titulu Gregu Rutherfordovi, jehož o start před domácím publikem připravil zraněný kotník, tak Juškovi odpadli další velcí soupeři.

Vrzalová se už při náběhu do posledního kola cítila špatně a pak jí naprosto došly síly. „Bylo tam hodně strkání. Furt jsem musela zrychlovat, zpomalovat. Prostě mi úplně došly síly a vůbec jsem nemohla těch 200 metrů. Já bych to asi došla po čtyřech,“ řekla novinářům.

Atmosféra na zaplněném londýnském stadionu se jí přitom líbila. Neúspěšný první start na MS bere jako zkušenost. „Sice jsem čekala, že to bude lepší výkon, chtěla jsem aspoň ten osobák, když už ne postup, ale musím se s tím nějak poprat, bohužel,“ dodala vítkovická běžkyně.

Mo Farah a jeho zlatá radost.
Rozběh na 100 metrů.

Finále soutěže ve skoku o tyči žen bude bez české účasti. Sedmnáctiletá Amálie Švábíková, vůbec nejmladší z tyčkařek, ztroskotala při své premiéře ve velké soutěži už na základní výšce 420 cm. Výrazně lépe si však nevedly ani její mnohem zkušenější kolegyně. Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová nezdolaly 450 centimetrů, limit byl ještě o deset centimetrů výše.

Jamajčan Usain Bolt vyrazil za svým posledním velkým zlatem na stovce poněkud rozpačitě, ale ve finiši opět ukázal soupeřům záda. Pod deset sekund se v rozběhu dostal jen jeho krajan Julian Forte, ale nikdo z favoritů ještě neběžel naplno. Dvojnásobného dopingového hříšníka Američana Justina Gatlina londýnské publikum vypískalo.

Autor:

Mohlo by vás zajímat