Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V NFL si zahraje první gay, po draftu mu gratuloval i Obama

Michael Sam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Sam. | foto: Reuters

PRAHA Je to chlap jako hora, přesto se v té chvíli emotivně sesypal a začal plakat. Michael Sam, neústupný zadák, si zahraje jako první (přiznaný) gay v historii ligu amerického fotbalu (NFL). Svou sexuální orientaci zveřejnil loni, teď si ho na draftu vybral klub St. Louis Rams.

Ta událost má v Americe obrovský význam. Draft je jakýmsi přechodem mladých sportovců do světa slavných lig plných mediálního zájmu a balíků peněz. U televizních obrazovek ho tradičně sledují statisíce lidí, ať už jde o výběr hráčů do slavné NHL či jiných soutěží.

Pro talentované borce je to chvíle, kterou si budou do konce svého života pamatovat. A na svůj okamžik slávy rozhodně nezapomene ani Michael Sam, hromotluk tmavé pleti s obrovitými svaly, jehož si vybral jako číslo 249 celek ze St. Louis.

Rozplakal se a políbil přítele

Bezprostřední reakci Michaela Sama zachytil štáb televize ESPN. Američanovi vlétly do očí slzy a poté políbil svého přítele.

Video ZDE.

Ale co víc. Sam loni otevřeně přiznal, že je homosexuál. A teď přepsal dějiny.

"Chci všem oznámit, že jsem gay," řekl tehdy televizní stanici ESPN. "Vím, že tohle sdělení znamená hodně. Ale stále vím, čím chci být. Profesionálním fotbalistou," vykládal. 

Nyní se mu splnil sen. Nikdy v historii NFL se přitom nestalo, že by se podobné pocty v podobě draftu dočkal muž, jenž otevřeně hovoří o své homosexuální orientaci. Až do této chvíle.

Samovi však leckdo nevěřil. Obrovitý rodák z Galvestonu ve státě Texas se před událostí změnil v jeden velký otazník. Sáhne po něm nějaký klub? A jaký? Odpověď: St. Louis Rams - v uplynulé sezoně podprůměrný tým ligy, který neprošel do play off.

Gratuloval mu i prezident Obama

"Měli bychom být posuzováni za to, co děláme. Ne za to, kým jsme," prohlásila americká hlava státu Barack Obama a adresovala gratulace všem zainteresovaným stranám.

Nadšeně reagoval také Sam na svém Twitteru: "Děkuji St. Louis Rams a celému městu St. Louis," napsal a přidal fotografii, na níž se zářívě usmívá se znakem svého nového působiště na kšiltovce.

Už v minulosti otřáslo s Amerikou přiznání fotbalisty Rogerse, jenž byl prvním občanem USA, který se věnoval sportu na vysoké úrovni a oznámil, že je gay. "Lhal jsem pětadvacet let, teď si potřebuju odpočinout," řekl.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...