V Novém Městě dojel biatlonista Soukup čtrnáctý

16:00
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Ve vytrvalostním závodu Světového poháru na 20 km v Novém Městě na Moravě si vedl z českých biatlonistů nejlépe Jaroslav Soukup, který obsadil 14. místo. Dále bodoval už jen dvacátý Ondřej Moravec. Pro první vítězství v seriálu v kariéře si dnes dojel Rus Andrej Makovějev, který jako jediný ze startovního pole ani jednou nechyboval na střelnici.

Jaroslav Soukup. foto: ČTK

Soukup netrefil tři terče, přičemž dvě chyby udělal při první ze čtyř zastávek, a do cíle doběhl se ztrátou dvou minut a 46 vteřin na Makovějeva.

"Je to super výsledek. Před závodem, kdyby mi to někdo řekl, tak jsem nadšený a šťastný, ale takhle mě zamrzí, že jsem první ležku šel za dva," řekl Soukup. Doufá, že se mu povede i sobotní sprint. "Tenhle výsledek je pozitivní signál, ale byla to náročná trať, nechal jsem tam hodně sil.

Doufám, že to půjde stejně dobře jako teď." Moravec byl o půl minuty pomalejší než Soukup a 20. místem dosáhl maxima v této sezoně. Zdeněk Vítek obsadil 53. příčku, Tomáš Holubec skončil na 61. místě.

Vůbec se nedařilo české jedničce Michalu Šlesingrovi, který byl před závodem v průběžném pořadí seriálu na 12. místě. Druhý muž úvodního vytrvalostního závodu sezony v Östersundu skončil po pádu a sedmi trestných minutách až na 75. pozici.

"Brečet kvůli tomu nebudu, i když by si to možná zasloužilo. Bylo to fakt špatný, na střelnici to nemělo s biatlonem nic společného," řekl Šlesingr, který klesl v SP na 16. místo. Uvažoval, že nejspíš neunesl tlak domácího prostředí. Do areálu v Novém Města na Moravě dnes na druhý soutěžní den přišlo přes šesti tisíc diváků.

Björndalen přijel po třinácti letech

Makovějev díky čisté střelbě dorazil do cíle s minutovým náskokem před vedoucím závodníkem SP Emilem Hegle Svendsenem z Norska. Ruský biatlonista si připsal premiérové vítězství v seriálu, jeho nejlepším výsledkem dosud bylo druhé místo z prosincového sprintu v Hochfilzenu. Na kontě má také čtyři třetí místa.

Po třinácti letech se do Nového Města vrátil Nor Ole Einar Björndalen. Biatlonová ikona na Vysočině skončila v roce 1999 ve Světovém poháru běžců osmnáctá na volné třicítce, s malorážkou na zádech se mu nyní tolik nedařilo a obsadil 46. místo.

"Střelba nebyla až tak povedená, ale nějak se tím nestresuju. V sobotu to můžu napravit," komentoval Björndalen pět chyb na střelnici. Ocenil, jak pořadatelé za těch 13 let areál předělali. "Je to velice hezké, jsem hodně překvapený. Udělalo se tady opravdu hodně práce a těším se na mistrovství světa," uvedl k příštímu roku Nor, jenž sklidil dnes ze všech závodníků největší ovace v hledišti.