Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Ostravě otevřeli boxerskou akademii. Najdou mezi prvňáčky nové legendy?

Boxerská akademie v základní škole Nádražní v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxerská akademie v základní škole Nádražní v Ostravě. | foto: Lidovky.cz

OSTRAVA S unikátním projektem přišly klub BC Ostrava a vedení radnice Moravské Ostravy a Přívoz. Ve spojení se základní školy Nádražní v moravskoslezské metropoli otevřeli první sportovní třídu v Česku se zaměřením na box.

Když vejdete z bočního vchodu do základní školy Nádražní v Ostravě a vyjdete po schodech nahoru, musí srdce boxerského nadšence zaplesat. Před očima totiž máte jednu z nejkrásnějších tělocvičen pro tento sport v Česku.

Že to nejsou nadnesená slova, dokazuje i následující dění. Pozvaným trenérům, kteří tou dobou byli v tomto městě se svými svěřenci na mistrovství republiky v boxu, se rozzáří oči a všichni do jednoho si musí vyzkoušet tu hrušku, tu pytel, tu ring, nebo speciální podlahu z litého tartanu, na které je namalováno vše potřebné pro výuku boxerské chůze i techniky.

„Nevymýšlíme nic nového, pokud chceme náš sport posunout vpřed, práce s mládeží je nezbytná. Jen tak dosáhneme rozšíření základy a obecně zvýšení zájmu o amatérský (olympijský) box. Nápad se rodil delší dobu a k jeho realizaci hodně napomohly vzory spřátelených akademií na Slovensku, v Maďarsku i Kazachstánu,“ řekl pro Czechboxing.cz Dalibor Fröhlich, kouč a šéf BC Ostrava.

Jeho rukami prošel již zmíněný velký český talent Mirek Gorol či Robert Bilík, Jakub Bambuch, Ester Konečná a Jan Mužik. Vedle stále ještě juniora Gorola se všichni ostatní stali minimálně jednou českým šampionem, Mužik jako poslední z těchto bijců na právě skončeném mistrovství.

V jednom se ale plete, pokud by nevymýšleli pro Česko něco nového, obdobných akademií by měl domácí box po republice již více. Jenže často zůstane jen u slov o práci s mládeží, k dalšímu kroku se nikde jinde dosud neodhodlali.

„Tuto školu navštěvoval právě Mirek Gorol, náš vicemistr Evropy mezi kadety z roku 2015. A shodou okolností za námi přišlo vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu a právě této školy s myšlenkou vytvoření sportovní třídy,“ pokračuje ve vysvětlování Fröhlich.

Před boxerským klubem byli osloveni házenkáři, fotbalisté i basketbalisté, tedy nejrozšířenější kolektivní sporty. Nikdo o dlouhodobou spolupráci zájem nejevil. Boxeři ano a během roku bylo všechno vyladěno, připraveno, mohlo se začít s realizací.

Novou tělocvičnu, ke které přibude také menší posilovna, už mohou nejen místní obdivovat a využívat. To ale není všechno. Změn doznají také venkovní sportoviště školy. Na nich vyrostou dvě hřiště s umělými povrchy, menší tribuna, zázemí pro atletiku, mobilní ringy a stále populárnější workoutové hřiště upravené pro zavěšení aparátů.

S úpravami, které znějí boxerským fanouškům i samotným bojovníkům jako rajská hudba, se započne právě dnes, 16. října 2017. „Celkově se částka za tuto rekonstrukci přehoupne přes 10 milionů korun, náš boxerský klub ale nestojí nic. Vše jde z rozpočtu místního ostravského obvodu,“ prozradil Fröhlich, jenž si pochopitelně moc dobře uvědomuje, jak je důležité míti na své straně podporu politiků.

„Je to běh na dlouhou trať, je nám jasné, že se může politická situace změnit, ale vše už je v pohybu, a věříme, že všichni máme stejný zájem, tedy vrátit zájem dětí k pohybu a sportu. A box je jedním z nejvšestrannějších sportovních aktivit vůbec,“ přidává muž, který zároveň stihl uspořádat parádní domácí šampionát a pro příští rok chystá pro Ostravu další boxerskou lahůdku.

V té době už budou stát všechna nová sportoviště v Základní škole Nádražní. Ty budou moct pochopitelně navštěvovat všichni místní žáci i široká veřejnost. Je ale jasné, že prim bude hrát box a vše bude mít určitý řád.

Ostatně BC Ostrava podepsal s městským obvodem smlouvu na deset let s možností prolongace, platí škole nájem a také veškeré vybavení členům akademie, výcvikové tábory, turnaje i výstroj jde na účet klubu, jehož bijci tvořili páteř úřadujících českých extraligových šampionů SCB Ostrava.

Ti nejmenší – tedy žáci první sportovní třídy – budou rozvíjet motoriku pohybu, koordinaci, celkově získávat kladný vztah ke sportu. Vyžití najdou také děvčata, ač to spojení možná může znít zvláště, ostravský boxerský klub ale spolupracuje s místním sportovním klubem mažoretek.

„Podstatou tréninku sportovní třídy je příprava na trénink v pozdějším věku, takže půjde především o vytvoření všeobecných boxerských základů. Až poté dojde na rozvoj specializované všestrannosti. To čeká všechny ty nejmenší. Boxerské tréninky jsou ale hodně pestré, věříme, že je to bude bavit. Zájem je velký,“ usmívá se Fröhlich.

Boxerská akademie v základní škole Nádražní v Ostravě.
Boxerská akademie v základní škole Nádražní v Ostravě.

Boxerská akademie v základní škole Nádražní v Ostravě.

Jak už bylo zmíněno, akademie ale bude otevřená pro všechny, starší děti z této i dalších škol budou chodit do specializovaných kroužků. Ostatně již nyní v rámci akademie funguje skupina složená ze starších dětí, boxerů, kteří sem přestoupili z jiných škol a dokonce i měst.

A nejen ty nová akademie uvítala a v budoucnu nejspíše uvítá. Zájem o kempy v ní už projevil seniorský reprezentační trenér Michal Soukup, který zároveň vede také Pražský rohovník, kouč českých juniorů Vasil Larionov, slovenský reprezentační kouč Pavol Hlavačka, vedoucí DTJ Prostějov – před Ostravou dlouholetého českého extraligového hegemona – Petr Novotný a řada dalších klubových trenérů.

„Všichni jsou u nás vítáni s otevřenou náručí, každému po domluvě zajistíme ubytování a stravování v blízkosti školy za dumpingové ceny. Naše reprezentace jsou nás vždy vítané,“ dodává Fröhlich.

Kdo ví, možná už nyní v některé ze tříd v místní základní škole sedí budoucí hvězda nejen českého, ale i evropského a světového boxu. Tento sport by po letech strádání na mezinárodní scéně jistě rád navázal na blyštivou minulost.

S Ostravě k tomuto nakročili více než rázně.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ondřej Kolář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Ondřej Kolář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Ondřej Kolář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...