Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

V Pekingu chci bojovat o medaile, věří Dubovská. Štěstí má přinést i obrázek zesnulé maminky na helmě

Martina Dubovská se svou přilbou. foto: Profimedia.cz

Rozhovor
Loňskou zimu se Martina Dubovská prodrala mezi elitní desítku světových slalomářek. V olympijské sezoně, do níž dneska vstupuje, se chce ještě zlepšit a v Pekingu zkusit i zaútočit na medaili.
  5:00

Minulá sezona byla pro Martinu Dubovskou přelomová. V rámci Světového poháru bodovala ve všech slalomech, nejlépe dojela osmá v Jasné a v celkovém hodnocení disciplíny skončila desátá. Zároveň ji zasáhla smrt maminky Zuzany, která podlehla zraněním po autonehodě. Proto si na modrou helmu nechala nakreslit její podobiznu s andělskými křídly. „Věřím, že mi mamka bude pomáhat z nebe a přinese mi štěstí,“ říká devětadvacetiletá lyžařka s česko-slovenským původem žijící v Liptovském Mikuláši. Tento víkend vstupuje do sezony dvěma závody ve finském Levi, kde se jí obvykle daří.

Lidovky.cz: Vraťme se ještě k úspěšné minulé sezoně. Jak jste ji s trenérem hodnotili?
Vlastně ani nevím, jestli jsme to spolu nějak zhodnotili. Určitě bylo skvělé, že jsem se po tolika letech dostala do top 10, bylo to velké zadostiučenění. Nicméně trenér i já chceme ještě víc.

Lidovky.cz: V tomto duchu jste začala i novou sezonu?
Ano. Ale hlavně chci být v pohodě, ne se upínat ke konkrétním výsledkům. Chci si lyžování užívat, jezdit rychle, věnovat se každé jízdě a potom výsledky přijdou.

Martina Dubovská vtipkuje na křesílku pro lídra závodu.
Martina Dubovská na výletě.

Lidovky.cz: V přípravě jste plynule navázali, nebo došlo na nějaké změny a novinky?
Víme, že máme nějaké rezervy, které je potřeba zlepšit, takže jsme na tom pracovali. Myslím, že něco se nám už povedlo, a tak uvidíme, jak se to projeví při závodech. A bonus byl i v tom, že jsem mohla lyžovat ještě i po skončení sezony, protože v Jasné byl sníh až do půlky května. Potom jsem se vrhla na kondiční přípravu.

Lidovky.cz: Které prvky jste tedy zkoušela nebo více pilovala? Před časem jste říkala, že chcete zlepšit agresivitu v jízdě...
Ano, stále pracuju na tom, abych se koleny víc a agresivněji tlačila dopředu.

Dubovská nepojede z vážných důvodů slalom na MS. Těžká nehoda v rodině mě zastavila, vysvětluje

Lidovky.cz: Kde jste přípravu strávila a jak se po ní cítíte?
V Liptovském Mikuláši jsem začala už po dovolené začátkem června. Permanentně mě bolely svaly a říkala jsem kondičnímu trenérovi, že radši chci už závodit. A na lyžích jsem trénovala na ledovcích ve Francii a Rakousku, v hale v Litvě a teď ve Finsku. Podmínky jsme měli dobré a přípravu hodnotím jako podařenou.

Lidovky.cz: Už vyhlížíte vrchol, jímž budou únorové olympijské hry?
Olympiádu vůbec neřeším, snažím se jít závod od závodu, kolo za kolem, až se k ní postupně propracuju. Každý mi ji připomíná, ale já to moc neposlouchám a snažím se soustředit na sebe, abych podala ty nejlepší výkony a byla sama se sebou spokojená.

Lidovky.cz: Pro vás to bude třetí olympiáda. Co od ní očekáváte?
Měla bych být nejrychlejší. (směje se) Tak uvidíme.

Lidovky.cz: Podíváte se zase do jiného prostředí...
Já jsem už v Číně byla, takže tohle pro mě není lákadlo. Ale tak uvidím... Olympiáda je samozřejmě speciální událost, sen každého sportovce; a nejen se zúčastnit, ale také předvést nějaký opravdu dobrý výsledek. Budu se snažit, aby byl co nejlepší.

Lidovky.cz: Z prvních dvou startů na hrách máte 22. a 29. místo. Na jaké příčky vzhledem k věku, zkušenostem a úspěšné minulé sezoně cílíte tentokrát?
Na co nejvyšší. Páté nebo desáté místo je pěkné, ale olympiáda je o medailích. Pokud by se mi povedlo zasáhnout do bojů o ně, bylo by to skvělé.

Lidovky.cz: Dá se vůbec před začátkem sezony odhadnout, jaká bude?
Jedna věc je, jak budu lyžovat já, a druhá, jak budou lyžovat soupeřky. Uvidíme po prvních závodech.

Lidovky.cz: Upínáte se k úvodním slalomům v Levi, kde se vám daří?
Samozřejmě se velmi těším, když začínáme opět v Levi, ale nemůžu si říkat, že když se mi tu dařilo v minulosti, tak tomu tak bude i nyní. Je to mé oblíbené prostředí, oblíbený kopec, ale musím se připravit, jak nejlépe dovedu, a ve dvou minutách odvést co nejlepší práci.

Lidovky.cz: Pojedete takzvaně na jistotu podle minulé sezony, nebo zkusíte využít prvků, na nichž jste během přípravy pracovali?
Snažím se zlepšovat každou jízdou. Nějaké zlepšení očekávám, ale nemůžu s určitostí říct, jak to bude vypadat. Snad co nejlépe.

Lidovky.cz: Ještě v závěru minulé sezony jste zmiňovala, že váš tým tvoříte prakticky jen vy a trenér Prevuzňák a že by se vám ještě hodil další spolupracovník. Našli jste tedy někoho?
Trenér a servisák nakonec stále zůstávají v jedné osobě Andreje Prevuzňáka. Ale už máme na výjezdy k dispozici Tomáše Hvoreckého, který také funguje jako dva v jednom jako asistent a mentální kouč, a fyzioterapeutku. Je to trochu zlepšení, i když ne ideální, ale jsem za to ráda, můžu ty věci s nimi řešit přímo na místě a doufám, že nám to bude fungovat.

Lidovky.cz: A co sponzoři? Zajímají se po nedávných úspěších o možnou spolupráci s vámi?
Jsem velmi vděčná, že se mi minulou sezonu po Levi ozval první sponzor – EBM Group, díky jehož podpoře jsem si mohla zlepšit podmínky. A teď se přidala Uniqa (pojišťovna – pozn. red.), kterou mívají ti nejlepší lyžaři, takže to je pro mě prestižní spolupráce.

Sezona úspěchů i ztrát. Chci, aby na mě maminka byla hrdá, říká Dubovská

Lidovky.cz: Minulou sezonu vám zkalila tragická ztráta maminky. Jak se s tím vyrovnáváte?
Jsou lepší dny a jsou horší dny. Ale snažím se žít tak, jak mě mamka vychovala – nestěžovat si na nic, aby na mě byla hrdá, jak to zvládám. Mám pocit, že je stále se mnou, a dělám všechno tak, jako by to tak i bylo. Samozřejmě to není jednoduché, ale nezměním to, takže se s tím časem musím nějak vypořádat.

Lidovky.cz: Na svahu se snažíte smutné myšlenky vytěsnit, nebo si je přepracováváte na pozitivní motivaci?
Spíš je chci vytěsnit.

Lidovky.cz: Maminka vás bude provázet alespoň z obrázku na helmě, kde je vyobrazena jako lyžařka s andělskými křídly. Jak tento nápad vznikl?
Chtěla jsem, aby byla stále se mnou, a mít její obrázek na přilbě. Proto jsem oslovila kamarádku, jestli mi s tím neumí pomoct. Ona mi dala kontakt na kamarádku Veroniky Zuzulové (bývalá slovenská slalomářka – pozn. red.) a nějak jsme to zrealizovali. Poslala jsem jí maminčinu fotku, aby to zkusila autenticky nakreslit, a myslím, že se to povedlo velmi pěkně.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat