2. června 2008 18:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Pekingu stáhli návod chování k tělesně postiženým sportovcům

Čínské paralympioničky během Čínských atletických dní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské paralympioničky během Čínských atletických dní | foto: AFP

PEKING Organizátoři olympijských a paralympijských her v Pekingu se omluvili postiženým sportovcům za příručku, ve které udíleli dobrovolníkům nevhodné rady, jak se chovat k handicapovaným lidem.

Organizátoři také oznámili, že návod stáhli z oběhu a vydají novou verzi. "Omlouváme se všem sportovcům, jejich přátelům a dalším lidem, kteří byli naší publikací uraženi," zní prohlášení organizačního výboru. Funkcionáři uvedli, že šlo o špatný překlad z čínštiny do angličtiny, nicméně nevhodné formulace obsahovala i  originální verze dvousetstránkového dokumentu.

V něm organizátoři mimo jiné napsali, že "postižení sportovci a fanoušci jsou speciální skupina lidí s rozdílným přemýšlením a chováním". Na adresu nevidomých pak návod uváděl: "Většinou jsou introvertní. Jsou citově založení a často dávají emoce hodně najevo. Když s nimi budete mluvit, nepoužívejte slovo slepý."

O tělesně postižených se psalo: "Většinou jsou duševně zdraví, takřka k nerozeznání od normálních lidí. Někteří však mohou být uzavření a nespolečenští. Někdy také přehnaně reagují na slova jako 'ochrnutý' nebo 'mrzák'." Dokument proto dobrovolníky nabádal, aby se v rozhovorech podobných slov vyvarovali i v případě, že by jen žertovali, a aby se příliš dlouho nedívali na zmrzačené části těl sportovců.

ČTK