5. června 2013 19:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Praze na sportovištích začíná odklízení škod po povodních

Tenisový areál pražské Štvanice při povodních | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenisový areál pražské Štvanice při povodních | foto: Mafra - Michal Růžička

PRAHA Zatímco na severu Čech záplavy teprve vrcholí, v Praze mohli sportovci začít s odklízením jejich následků. Organizátoři mistrovství světa ve vodním slalomu v Troji se nevzdávají naděje, že budou moci šampionát v polovině září upořádat. Mezinárodní kanoistická federace (ICF) přesto připravuje záložní scénář.

Takřka přesně podle plánu se uskuteční tenisový challenger na pražské Štvanici, jen minimálně se záplavy dotknou sobotní Rallye Krkonoše. Pořadatelé vynechají pouze jednu rychlostní zkoušku, navíc chtějí v rámci soutěže uspořádat finanční sbírku na pomoc postiženým. Kurty areálu I. ČLTK Praha těsně unikly vodě z rozvodněné Vltavy a hlavní soutěž Prague Open 2013 by Advantage Cars s dotací 42 a půl tisíce eur (zhruba milion korun) začne v úterý a vyvrcholí v neděli. Změna se dotkne jen kvalifikace, která se v neděli a pondělí uskuteční na dvorcích TK Spoje v Praze 3.

"Na ostrov nás pustí až v sobotu, proto se kvalifikace uskuteční tam. Hlavní soutěž začne v úterý na Štvanici," řekl ředitel turnaje Vladislav Šavrda. Voda už pomalu klesá i v loděnici v Troji a brigádníkům se podařilo uklidit nánosy bahna z restaurace a přilehlé tělocvičny. "Už to vypadá docela lidsky, ale pořád musíme hlavně čekat," uvedl trenér Milan Bílý. Pod vodou je stále kanál a část loděnice, tudíž na rozsah škod budou muset vodní slalomáři ještě počkat. Klíčové je, jestli bude v pořádku jez nad kanálem, elektroinstalace, branky a jejich zavěšení a tribuny pro diváky.

Zástupci ICF prý připravují záložní plán, pokud by se Česká republika musela pořadatelství MS, které se má v Praze konat po sedmi letech, vzdát. "Čekáme na nějaké zprávy od pořadatelů, kteří čekají, až voda klesne. Připravujeme záložní plán pro případ, že by se tam mistrovství světa konat nemohlo. Doufám ale, že ho nebudeme muset použít," řekl generální sekretář ICF Simon Toulson. Velké starosti mají už nyní pořadatelé evropského šampionátu v polském Krakově, kdy byl kvůli zatopenému kanálu zrušen dnešní trénink a bezprostředně hrozí, že se šampionát kvůli záplavám neuskuteční.

S komplikacemi musejí počítat fotbalisté Plzně

Vodní slalomáři se MS v Praze nevzdávají, ICF chystá záložní plán

Organizátoři mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze se nevzdávají a budou chtít uspořádat šampionát v polovině v září i přes zničující povodně, které v těchto dnech devastují areál v Troji. V tomto duchu ujistili čeští vodáci i zástupce Mezinárodní kanoistické federace (ICF), která přesto připravuje záložní plán. "Umět jezdit na divoké vodě začíná být vzhledem ke stále se opakujícím masivním povodním evoluční výhoda pro zachování přežití rodu," zní z řad vodáků, kteří zůstávají optimisty a napjatou situaci se snaží zlehčovat.

Voda v loděnici už pomalu klesá a brigádníkům se podařilo uklidit nánosy bahna z restaurace a přilehlé tělocvičny. "Už to vypadá docela lidsky, ale pořád musíme hlavně čekat," uvedl trenér Milan Bílý. Pod vodou je stále kanál a část loděnice, tudíž na rozsah škod budou muset vodní slalomáři ještě počkat. Klíčové je, jestli bude v pořádku jez nad kanálem, elektroinstalace, branky a jejich zavěšení a tribuny pro diváky.

"Pokud se podaří sehnat dost peněz, půjde to dát dohromady," věří kanoista Stanislav Ježek, který je momentálně na ME v Krakově, kde jsou rovněž problémy s vysokou vodou. Zástupci ICF prý připravují záložní plán, pokud by se Česká republika musela pořadatelství MS, které se má v Praze konat po sedmi letech, vzdát. "Čekáme na nějaké zprávy od pořadatelů, kteří čekají, až voda klesne. Připravujeme záložní plán pro případ, že by sem tam mistrovství světa konat nemohlo. Doufám ale, že ho nebudeme muset použít," řekl generální sekretář ICF Simon Toulson.

Rozhodnout se má ve středu večer na schůzce vedoucích týmů a organizačního výboru. Předpověď počasí není příznivá. S komplikacemi musejí počítat fotbalisté Plzně, jejichž tréninková hřiště ve čtvrti Roudná zůstávají stále pod vodou a není jasné, nakolik je záplavy poškodily. Právě v areálu v Luční ulici přitom měli čeští šampioni kvůli současné rekonstrukci ve Štruncových sadech zahájit od 17. června přípravu na kvalifikaci Ligy mistrů.

"Ještě v sobotu se tady hrálo mistrovské utkání a od neděle se tady může hrát maximálně tak vodní pólo. Situace není pro fotbal příznivá," řekl generální manažer klubu Adolf Šádek. "Už probíhají jednání, abychom měli alternativu, protože si neumím představit, že bych panu (trenérovi Pavlu) Vrbovi řekl, že prostě nemá kde trénovat, ať dá klukům ještě týden volno. Na to budeme muset být připraveni," uvedl Šádek. Sportoviště, která jsou v majetku města, zasáhly záplavy už v roce 2002. Nyní sice voda nedosáhla do takové výšky jako tehdy, škody ale mohou být větší, protože hřiště mají nyní umělý trávník.

Areál je sice podle Šádka pojištěný, pro fotbalisty je ale důležité, zda a kdy ho budou moci používat. Záplavy ničí fotbalová hřiště a sportovní areály i v Ústeckém kraji. Škody jdou podle vedoucího sekretáře Krajského fotbalového svazu Jiřího Suchánka do desítek milionů korun. Nevylučuje, že některé zápasy krajských soutěží už se neodehrají. "Zalité hřiště a kabiny mají fotbalisté třetiligové Roudnice, Velkého Března, Svádova na Ústecku, Junioru Děčín, Křešic, Hrobců a dalších klubů z Litoměřicka a Roudnicka," řekl Suchánek.

Po minulých povodních přitom podle něj kluby v Roudnici, Velkém Březně, Svádově i jinde zrekonstruovaly trávníky i zázemí. K možné finanční spoluúčasti fotbalové asociace na náhradách povodňových škod klubů nechce blíže vyjadřovat. "Na úrovni krajů na takové účely peníze nemáme. To je věcí vedení FAČR. Svaz už zřídil účet na pomoc postiženým klubům. Určitě se ve fotbalovém hnutí probudí solidarita jako v minulosti. Část prostředků by měly klubům vrátit pojišťovny a zaplatit stát, radnice," řekl.

V Ústeckém kraji byla zatopena a poničena i další sportovní zařízení, jako tenisové dvorce v Děčíně či v Litoměřicích, sportovní hala v areálu Pod lipou v Roudnici nad Labem i sousední dráha pro vodní slalom. V oblasti se přitom na kulminaci vody stále čeká. S přípravami na zatopení města se proto rozhodli pomoci například i děčínští basketbalisté. "Teď jde sport stranou. Když to člověk vidí, přijde mu, že se chod Děčína jako by zpomalil, téměř zastavil. Proto jsme se s klukama místo tréninku vydali pomáhat, prostě cítíme, že musíme pomoci. A to by možná měli začít cítit všichni, co něco kritizují a nadávají," řekl kapitán děčínských basketbalistů Jakub Houška.

Tenisový challenger v Praze těsně unikl vodě a bude se hrát

Tenisový challenger na pražské Štvanici záplavy nezhatily. Kurty areálu I. ČLTK Praha jen těsně unikly vodě z rozvodněné Vltavy a hlavní soutěž Prague Open 2013 by Advantage Cars začne v úterý a vyvrcholí v neděli. "Dobrá zpráva je, že kurty na Štvanici vodě unikly a jsou v pořádku. I když to bylo o chlup, voda se na ně nevylila," řekl ředitel turnaje Vladislav Šavrda.

Pražský challenger, který má dotaci 42 a půl tisíce eur (zhruba milion korun), začne v neděli a v pondělí kvalifikací na dvorcích TK Spojů. "Na ostrov nás pustí až v sobotu, proto se kvalifikace uskuteční tam. Hlavní soutěž začne v úterý na Štvanici," řekl Šavrda. Jedničkou turnaje by měl být Španěl Albert Montaňés (47. v žebříčku ATP), který před Roland Garros vyhrál turnaj ATP v Nice.

Mezi přihlášenými jsou i Rakušan Andreas Haider-Maurer (105.), Ital Filippo Volandri (111.) nebo Wayne Odesnik z USA (113.). Z českých hráčů se přihlásil Jan Mertl (193.). Divokou kartu od pořadatelů dostal třeba Robin Staněk a dvě má k dispozici tenisový svaz. Loni turnaj, který se z květnového termínu přesunul na červen, vyhrál Argentinec Horacio Zeballos. O rok dříve zvítězil domácí Lukáš Rosol.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz