Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vir zika či znečištěná voda? Nic z toho šéfa olympioniků Doktora neděsí

Sport

  10:00
PRAHA - Sportovní ředitel olympioniků Martin Doktor se vrátil z inspekce v dějišti olympijských her. Do jejich startu zbývá něco málo přes čtyři měsíce. A z Ria se nesou všelijaké zvěsti: o řádícím viru zika, o znečištěné vodě, o nedodělaných sportovištích, transportním systému...

Martin Doktor. foto: MAFRA - Michal Sváček

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské mise Martin Doktor se na inspekci do hostitelského města her vypravil už třikrát. Z poslední cesty se vrátil v­neděli. Připouští, že problémy, o nichž se hovoří, skutečně existují. A zároveň se zdá, že ho příliš neznepokojují. „Už jsem na inspekční cesty zvyklý. Vím, že od toho nemůžu čekat, že všechno bude připravené. Ale myslím, že to dají,“ řekl.

Co vás k tomu vede?
Práce tam je ještě fůra. Na druhou stranu, základní věci hotové jsou. Nemusíme se bát, že by nějaká sportoviště nebyla připravená, času je relativně dost.

A co omílané znečištění v jezeru Rodrigo de Freitas, kde se pojedou soutěže veslařů a kanoistů?
Je to jezero uprostřed města, kde nefunguje kanalizace, takže si umíte představit, jak to vypadá. V­ současné době je voda hodně znečištěná. Ale mají plán, jak to před olympiádou dát do pořádku. Ptal jsem se jednoho trenéra, který říkal, že to je dané i obdobím dešťů, teď tam hodně pršelo a to je vždycky problém. Na kanalizacích mají nějaké tlakové špunty, které to při dešti pustí dál, a všechny nečistoty jdou do jezera. Ale organizátoři nás ujistili, že tlakové propusti uzavřou v době her úplně. Jak to chtějí udělat, nevím, ale je fakt, že bude období sucha, pršet by v době her nemělo.

Je znečištění větší hrozbou z hlediska hygienického, nebo sportovního?
Kdo jezdil v Praze na Vltavě, je zvyklý na ledacos. Největší problém je u kajakářů a hromadných posádek, protože když dojedou, tak jsou celí mokří, házejí na sebe vodu - a tam je asi největší nebezpečí ve smyslu bakteriálním. Co se týká férovosti ze sportovního hlediska, největším problémem je, že tam roste tráva. Teď tam mají jeden stroj, který ji nějakým způsobem likviduje, a koupili další dva. Takže se budou snažit, aby to bylo čisté, i když to asi nikdy nebude. Ale ještě mají čas.

Řeší se v Brazílii hrozba viru zika?
Skoro vůbec, kupodivu. Trochu nás informovali, ale mám pocit, že my to tady řešíme daleko víc. Já jsem byl od komárů pokousaný pěkně, tak uvidím. Zatím nic. (úsměv)

Jak je to se vzdálenostmi sportovišť, bude se hodně cestovat?
Bude. Ukažte mi olympiádu, kde se necestuje. V části města jsou olympijské pruhy, v jiné části je jen prioritní provoz. Bude záviset na tom, jak se jim podaří dodělat transportní systém, který mají plánovaný.

Už dříve jste řekl, že doprava vás straší nejvíc. Platí to pořád?
Ano. Práce tam je ještě hrozně moc. Ale na druhou stranu věřím, že oni to budou muset zvládnout. Nic jiného jim nezbude, jinak budou mít z olympiády dost masakr.

Budete mít tedy pro některé sportovce připravené speciální ubytování poblíž jejich sportovišť?
Všude máme možnost nějakého „nouzového“ ubytování. Není to úplně ideální, protože z hlediska bezpečnosti, stravy či dopravy je lepší bydlet v olympijské vesnici.

Co jste říkal na ni?
Vypadá velice pěkně, jako jedna z ­nejhezčích, co jsem viděl. Uprostřed vesnice je relax zóna, skatepark, jezírka, stánky s­ občerstvením. Když si to tam pořádně zařídíme, bude to super.

Jak berou olympiádu místní?
Mám pocit, že teď jsou laxní, ale podle mě se nadchnou vždycky pro to, co právě probíhá. Jelikož se olympiáda zatím jenom připravuje, lidé ji tolik neprožívají. Organizátoři a lidé okolo už jsou v plném zápřahu a nadšení, ale ostatní to berou tak nějak, že olympiáda bude, ale zatím ještě není. Oni to tak asi zkrátka mají.

Jaká tedy podle vás olympiáda v­ Riu bude?
Myslím, že Brazilci jsou schopni udělat hezkou atmosféru. Přirozenou. Když se budou chtít bavit a radovat, tak budou.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat