4. července 2015 8:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Natěšený Ultrecht vyhlíží cyklistickou show. Do slavné Tour vstupují i čtyři Češi

Champs Elysées a jezdci Tour de France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Champs Elysées a jezdci Tour de France. | foto: ČTK/AP

ULTRECHT (Od našeho zpravodaje) Narodili se tu fotbalista Van Basten nebo papež Hadrián VI., který neměl rád lidové zábavy. Teď by asi koukal, jaký „cirkus“ do jeho Utrechtu zavítal. Celé město je natěšené na sobotní start 102. ročníku Tour de France.

Nejslavnější cyklistický závod světa do Utrechtu, čtvrtého největšího nizozemského města, zavítá poprvé. A v každé ulici, na každém kroku je znát, jak se místní těší. 

Plno znich se obléklo do žluté barvy, žlutá výzdoba je k vidění na domech, a žlutý papír dokonce obepíná i kmeny stromů nedaleko cílové brány.

Vítej, Tour de France!

Lepší hostitel úvodní etapy, kterou bude sobotní časovka, by se hledal těžko. Utrecht je pravé cyklistické město se vším, co k tomu patří.

Cyklostezky jsou plné nadšenců v dresech na drahých strojích, ale i babiček na starobylých kolech pružinami pod sedlem.

„Teď, díky Tour, všichni vidí, jak cyklistikou žijeme,“ líčí nadšeně Demis, blonďatý kluk na silničním kole, který v Utrechtu žije od narození.

Cyklistů je tu opravdu plno, snad víc než chodců. Vypadá to, jako by všichni lidé ve městě vytáhli kola z garáží proto, aby dokázali, že Tour je na správném místě. Ale není to tak docela pravda.

Tour de France 2015.

Tour de France 2015.

„Kdepak, tohle je tu naprosto normální. Na kole u nás jezdí každý a takhle to tu vypadá běžně, nejen teď,“ ujišťuje Demis.

Také proto v Utrechtu už v roce 2010 finišovala druhá etapa Gira d’Italia. A také proto tu nedávno otevřeli největší „cykloparkoviště“ světa. Do obrovské garáže se vejde 12 500 kol!

Rovněž on patřil mezi ty, kteří se přišli ve čtvrtek podívat na prezentaci týmů do Lepelenburského parku. Dorazilo víc než 10 tisíc diváků.

„Bylo to fajn. Spousta lidí, skvělá atmosféra. Určitě lepší zážitek než před dvěma lety na Vueltě, kdy jsme z lodi startovali týmovou časovku. To se mi udělalo trochu zle,“ vzpomíná se smíchem Leopold König, jeden ze čtyř Čechů, kteří dnes do Tour vyjedou.

Tolik jich ještě na startu nikdy nebylo...

Česká cyklistika na vzestupu

Kromě Königa, který loni zazářil sedmým místem v celkovém pořadí, budou na startu také Roman Kreuziger a Jan Bárta, poprvé si Tour vyzkouší cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar.

„Je dobře, že je nás tu tolik. Pro nás i pro české fanoušky,“ těší Königa. „Dokazuje to, jak je česká cyklistika na vzestupu. Zvlášť když všichni čtyři jsme pro své týmy hodně důležití.“

Je to tak, Češi rozhodně nebudou tvořit jen komparz.

König sice tentokrát není lídrem, ale má za úkol být v horách k ruce Chrisi Froomovi, možná největšímu favoritovi.

Kreuziger, který se na Tour vrací po roční odmlce, zase bude důležitým pomocníkem Froomova velkého soka Alberta Contadora.

Nováček Štybar zkusí zaútočit na vítězství v některé z etap.

A Bártův den může přijít třeba už v dnešní časovce, na kterou je specialistou.

Do města by podle některých prognóz kvůli startu Tour mělo dorazit na víkend až 800 tisíc turistů! Start velké show je tady. 

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.