Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zimě jsem dost prodělal, ale nelituju

Sport

  15:09
PRAHA - Příchodu trenéra Davida Jiroutka k české reprezentaci ve skoku na lyžích Jakub Janda (31) tleská. Změna mu přináší úlevu a klid pro přípravu na olympijské hry.

Jakub Janda na oblíbeném můstku v Bischofshofenu. foto: ČTK

* LN Jmenování Davida Jiroutka na post odcházejícího Richarda Schallerta pro vás asi neznamená jen fakt, že se z reprezentačního béčka přesunete do áčka...

Já byl ale v béčku na vlastní žádost. S Ritchiem Schallertem jsme si v poslední době vůbec nerozuměli, takže změna pro mě představuje záchranu. S Davidem jsem vždycky vycházel dobře, a navíc vím, že když teď trénuji s Vasjou Bajcem, žádné problémy nevzniknou.

* LN Váš slavný předchůdce Jaroslav Sakala ale Schallertova odchodu lituje. Bavili jste se o tom?

Ne. Já mám svůj názor a Saky zase trochu jiný. Se Schallertem jsme byli mimo můstky naprosto v pohodě, vztah trenér-závodník ale nefungoval.

* LN Připravujete se na svoji poslední sezonu?

Původně jsem plánoval, že skončím už po Liberci, ale věci se pak vyvinuly jinak. Manželka si přeje, abych skončil co nejdříve, jenže mě skoky zase hrozně moc baví.

* LN Nepřemýšlíte s chotí už trochu o potomkovi?

Od Lucky jisté tlaky vnímám, protože všechny její kamarádky už děti mají nebo je čekají. Já jí ale říkám, že počkáme, až skončím se skákáním. Chci totiž vidět, jak naše dítě vyrůstá.

* LN Proslýchá se, že účast Bajce na všech vašich závodech by vyřešil start Turků, s nimiž má smlouvu, na závodech Světového poháru. Je tahle vize skutečně reálná?

Turci se sice hodně zlepšili, ale skáčou teprve dva roky, takže na svěťák ještě nemají. V tomhle případě šlo o to, že za Turecko by měl skákat jeden Nor a jeden Slovinec... Jak celá věc ale klapla, nevím.

* LN Prý jste si předchozí sezonu financoval prakticky sám. Kolik jste prodělal?

Hodně. Sportem jsem nějaké peníze vydělal, tak jsem je do skákání zase investoval. Vasjovi jsem platil cesty na soustředění, ubytování, stravu, sobě pak třeba kombinézy, kterých jsem nakoupil spoustu. Nelituji ale jediného eura.

* LN V čem vám pomáhají členové týmu Kateřiny Neumannové, pod jehož křídla patříte?

Ekonomicky mně pomáhají i přesto, že jsem neměl reklamní plochu. Pro mě je velké plus, že za mě řeší všechny problémy, teď třeba reprezentační smlouvu.

* LN Přivítal byste úpravy v systému hodnocení skoků?

Pravidla špatně nastavená nejsou, kéž by ale platila pro všechny stejně.

* LN Máte snad na mysli Rakušany, o nichž se proslýchá, že podvádějí s kombinézami?

Kolikrát vidím, že má skokan s kombinézou upnutou na těle problémy. Pak kolem projdou Rakušani a Němci, kombinéza na nich vlaje, a nic se neděje. Vždycky se jim tyhle věci tolerovaly.

* LN O jakém umístění ve Vancouveru sníte?

Olympiáda je tak daleko... Nejdřív se na ni musím nominovat. Když se mi tam něco povede, budu šťastný. A když mi to nevyjde, třeba se naštvu a pojedu za další čtyři roky ještě do Soči. Anebo mi závod přinese takovou radost, že si ji budu chtít v Soči zopakovat...