Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Pech získal skalp mistra světa v rallye Loeba

Sport

  13:18
SOSNOVÁ - Šestinásobný mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb si ze Sosnové odveze dvě porážky a konečné druhé místo v exhibičním závodu při Setkání mistrů v nejsilnější kategorii WRC.

Sébastien Loeb. foto: ČTK

Cenný skalp slavného Francouze získal vicemistr České republiky v rallye Václav Pech, který jej s vypůjčenou Škodou Fabia WRC ve finálové jízdě na dva okruhy těsně porazil o 267 tisícin sekundy.

"Nešlo ani o ten výsledek, ale je skvělé se postavit vedle něj na start a zazávodit si," prohlásil po finálové jízdě Pech. "Že jsme vyhráli, to je fantastické. Vůbec jsem si nepřipouštěl, že by se to takhle mohlo povést," řekl.

V kvalifikaci byl v přímém souboji rychlejší než Loeb i Jan Štěpánek s octavií WRC, vítěz říjnového rallyesprintu v Jeseníkách, ale protože měl celkově horší čas, obsadil nakonec třetí pozici.

Loeova přítomnost byla pro Sosnovou velkou událostí. Nejúspěšnější jezdec v historii rallye poutal velkou pozornost tisíců návštěvníků. Kam se hnul, pronásledovaly ho davy fanoušků i novinářů.

Loeb navíc jako jediný jezdil v závodu s navigátorem Danielem Elenou. "Jsem tak zvyklý, přijeli jsme sem přece oba," vysvětlil Loeb. Měl tak menší nevýhodu oproti ostatním ve vyšší hmotnosti auta.

Závod se Loebovi líbil. "Dráha je tady hezká, hodně zajímavých zatáček, byla i velmi kluzká. Byla to legrace a zábava," prohlásil francouzský jezdec.

V České republice strávil tři dny, prohlédl si Prahu, svezl novináře a partnery, stihl se i pobavit. "Byly to krásné tři dny, navíc včera byl i večírek," usmál se Loeb. A finálový výsledek? "O ten úplně nešlo, ale oba jsme jeli dobře, jen jsem byl o trochu pomalejší," dodal Francouz.

Přitom ještě v pátek jezdil Loeb lepší časy a Pech tušil, že nemá nárok. "A nakonec to bylo obráceně," radoval se český závodník. Na startu byl nervózní, radši odjel pomaleji, aby mu nezhasl motor. "Pak to ze mě spadlo," řekl.

S Loebem si jen podali ruku. "Je to hvězda, jež si nemůže připustit někoho k tělu," uvedl. Výhodu ve znalosti trati ale neviděl. "Nepotřebuje najezdit sto kilometrů, aby to projel rychle," konstatoval Pech. "Co by za to dal Hirvonen," dodal s úsměvem v narážce na letošního vicemistra světa.

V Sosnové se staly i dvě nehody. V pátek poslal několikrát přes střechu své mitsubishi Pavel Valoušek, dnes se o podobný kousek postaral hned ve své první jízdě s citroënem C2 S1600 juniorský mistr světa Martin Prokop. Oba vyvázli bez zranění.

Autoři: ,