Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vadlejch ani Frydrych medaili na MS nezískali. Ve finále skončili osmý a dvanáctý

Sport

  21:30
BERLÍN - Soutěž oštěpařů na mistrovství Evropy v Berlíně vyhrál domácí Thomas Röhler výkonem 89,47 metru a k olympijskému zlatu přidal další titul. Zdravotními problémy limitovaný Jakub Vadlejch byl s jediným platným pokusem až osmý, což pro něj bylo po loňském světovém stříbru zklamání.

Jakub Vadlejch na stříbro z MS nenavázal. foto: Reuters

Naopak pro osmnáctiletou juniorku Amálii Švábíkovou je deváté místo ve skoku o tyči velkým povzbuzením.

Stříbro v donedávna parádní české disciplíně vybojoval další německý oštěpař Andreas Hofmann, ale sen o tom, že obsadí celé stupně vítězů, domácím opět nevyšel. 

Loňský mistr světa a lídr letošních tabulek Johannes Vetter se po zranění stehna nedokázal vrátit do formy z úvodu sezony a skončil až pátý. Bronz si odveze Estonec Magnus Kirt.

Vadlejch dal všechno dal do prvního hodu, ale zapsal si jen 80,64 m. Další pokusy byly ještě horší, český oštěpař si je nenechal ani změřit a místo útoku na medaili z toho bylo jen osmé místo. 

Petr Frydrych také nenavázal na loňský bronz z MS a jediným platným pokusem 72,79 skončil ve dvanáctičlenném finále poslední.

Turek Ramil Gulijev vyhrál běh na 200 metrů a zopakoval si tak loňský triumf ze světového šampionátu. 

Před finále slíbil útok na 39 let starý evropský rekord Itala Pietra Menney, což vypadalo jako troufalost. Jenže Gulijev za ním zůstal o pouhé čtyři setiny sekundy a časem 19,76 se postaral o zatím zřejmě nejhodnotnější výkon šampionátu.

Letos jako jediný Evropan běhal časy pod hranici 20 sekund. Dokázal to hned třikrát, ale ve finále předvedl sprinterskou explozi. Osobní rekord zlepšil o 12 setin a soupeře nechal daleko za sebou.

Norský mistr světa Carsten Warholm vyhrál běh na 400 metrů překážek v čase 47,64 sekundy a splnil první část unikátní mise, během níž chce v pátek vyhrát i hladkou čtvrtku. V dramatickém souboji s obhájcem titulu Yasmanim Copellem z Turecka zlepšil o setinu osobní rekord i nejlepší letošní evropský čas.

Byl to podobný obrázek jako na loňském mistrovství světa a se stejným výsledkem. 

Kubánec s tureckým pasem se tentokrát držel až do poslední překážky, ale mohutnému závěru dvaadvacetiletého Nora ani tentokrát neodolal. 

Warholm si mohl vybrat neobvyklou kombinaci disciplín, protože byl díky svým časům v sezoně v obou nasazen přímo do semifinále. Přesto musí zvládnout čtyři rychlá kola během čtyř dnů.

Francouz Mahiedine Mekhissi kraloval běhu na 3000 m překážek na ME už počtvrté a titulů by měl dokonce pět, kdyby nebyl před čtyřmi lety v Curychu po proběhnutí cílem na první pozici diskvalifikován, protože si v cílové rovince v rámci oslav svého náskoku svlékl dres. 

Ve stejném roce vyhrál i 1500 m, tentokrát je přihlášen ještě na 5000 m.

Katerina Stefanidiová splnila roli největší favoritky soutěže tyčkařek. Olympijská vítězka a mistryně světa obhájila evropské zlato výkonem 485 cm a řeckou radost znásobila druhým místem Nikoleta Kiriakopuluová.

Švábíková splnila svůj berlínský cíl už postupem do finále. V něm si oddechla, když na první pokus zdolala základní výšku 430 centimetrů. 

Byla ráda, že se neopakovala situace z loňského MS v Londýně, kde základ třikrát shodila. „Měla jsem z toho asi největší strach. Pro mě jako pro juniorku je to docela velká výška,“ řekla Švábíková.

Laťku na 445 cm v kvalifikaci překonala, tentokrát byla nad její síly. V konkurenci špičkových tyčkařek obsadila deváté místo. 

„Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsem neskočila těch 445, které jsem skočila v té kvaldě. Občas se to povede, občas ne,“ řekla po závodě. 

Pochvalovala si atmosféru na Olympijském stadionu. „Když si to necháte roztleskat, tak ty tribuny fakt duní,“ rozplývala se nejmladší členka české výpravy.

V závěrečném běhu na 100 m překážek se zrodilo zatím největší překvapení šampionátu. 

Velkou favoritkou byla letos nejrychlejší Evropanka Alina Talajová z Běloruska, avšak mistryně Evropy z roku 2014 po kolizi na překážce závod nedokončila. 

Přesto zlato putuje znovu do Běloruska. Postarala se o to jednadvacetiletá Elvira Hermanová, která zvítězila v čase 12,67.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...