Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vaidišová promluvila o konci kariéry. 'Trpěla jsem, nyní si konečně užívám života'

Nicole Vaidišová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicole Vaidišová | foto: Lidové noviny

MIAMI/PRAHA Na konci července podruhé a teď i dle svých slov definitivně ukončil někdejší velký český tenisový talent – Nicole Vaidišová – svoji sportovní kariéru. De facto měsíc po odchodu do sportovního důchodu promluvila sedmadvacetiletá rodačka z Norimberku pro oficiální web ženského tenisového okruhu WTA.

Co prozradila Vaidišová úvodem? Že se tohoto vlastně v životě dnes již bývalé hráčky za ten měsíc příliš nezměnilo. Stále ráda cestuje po světě, poznává nové země a kultury. Jen si už teď s sebou nebalí rakety a tenisové oblečení.

„Chtěla jsem si odpočinout a konečně si užívat života,“ řekla Vaidišová webu WTA Insider. „Je to naprosto odlišná situace. Odešla jsem z toho kolotoče, kdy máte přesně naplánovaný rozvrh a víte, co se celý rok bude dít. Nyní si můžu dělat co chci a kdy co chci.“

Vaidišová v roce 2012 oslavila s manželem vítězství v Davis Cupu.
Vaidišová a Štěpánek se vzali 17. července 2010 v katedrále svatého Víta v...

„Například jsem vždycky chtěla poznat Island. Ale nikdy se tam nehrály žádné turnaje. Bylo nesmírně příjemné naplánovat tam cestu, vidět něco úplně poprvé a přestat myslet na tenis. Opravdu jsem si to tam užila,“ vyprávěla dále.

Comeback byl dlouhý a těžký

Přitom se jí v posledních měsících před definitivní odchodem relativně dařilo. Hrála vyrovnané zápasy s Anou Ivanovičovou nebo Simonou Halepovou, ale do elitní dvoustovky tenistek se nemohla dostat. I kvůli stále se vracejícím zraněním.

Sedmadvacetiletá hráčka si uvědomovala, že na tom není po zdravotní stránce dobře. A že pokud bude pokračovat v kariéře dále, nebude jejím problémem jen zraněné rameno.

„Ten návrat byl opravdu dlouhý, protože jsem se musela vypořádávat s hromadou zranění, která se mi stále opakovala. Musela jsem trávit spoustu času s lékaři, vymýšlejícími stále nové způsoby léčby. Ty ale leckdy stejně přestávaly fungovat.“

Ozařování střídala operace, ty zase jiné lékařské zákroky. A stále dokola. Zdravotní stav Vaidišové se nelepšil a tak si jednoho letního dne řekla: „Dost! Došlo to až do té fáze, kdy jsem měla strach z každé bolesti. A řekla jsem si: takhle to dál nejde. Nechci vystavovat své tělo dalšímu ozařování nebo operacím. Každý člověk zvládne jen určitou porci takových záležitostí. Byl to začarovaný kruh!

Situace podobná té při prvním konci v roce 2010, kdy také uvedla jako důvody zranění nyní už dvakrát operovaného ramene. A také ztrátu motivace. Tehdy ji bylo přitom pouhých 21 let. Možná proto se nakonec musela ještě jednou vrátit.

Ani to nebylo snadné. Rameno zlobilo i při restartu kariéry o čtyři roky později.

„Vzadu v hlavě jsem stále musela na rameno myslet. I když jsem byla po dvou operacích, nikdy už to nebylo stoprocentní. A asi mi také nepomohlo to, že jsem přestala hrát na tak dlouhou dobu. Myslím si, že cesta od nuly k maximální zátěži mým výkonům nepomohla, ale hlavně – všechny mé pozdější problémy byly nejspíš způsobeny tímto rychlým návratem ode dna,“ přemýšlela nahlas do diktafonu Vaidišová.

„Ale bohužel jsem si vybrala i dost smůly. Po turnaji v Miami (kde svedla vyrovnaný souboj s Halepovou) jsem se cítila dobře, tvrdě jsem trénovala a chystala se na další akce. Jenže na jednom z tréninků jsem si natrhla šlachu v kotníku. A když se zdálo, že je vše zase v pořádků, tak se mi stalo něco podobného se zápěstím.“

Jako by definitivně potvrzení nepříjemností posledních dvou let sportovního života. Vaidišová vždy odehrála pár měsíců, zranila se, a musela dohánět trénink od nuly. A tak to šlo celou dobu, než přišla poslední rána – vracející se výrůstky na patách.

„Každý sportovec, který se s tímto zraněním setkal, ví, jak bolestivé to je. Horší bylo, že se výrůstky vracely. A to na obou nohách. Snažila jsem se to léčit, dokonce jsem podstoupila i ozařování. Ale nic nepomáhalo,“ krčila smutně rameny.

Enjoying the last summer days in Prague, pool time  #summer#august#prague#home#pooltime#enjoy#sunshine#

Fotka zveřejněná uživatelem Nicki Vaidisova (@nicolevaidisova),

Nemohla běhat, nemohla naplno trénovat. Bylo na čase se rozloučit. A přišla úleva, přestože tento zdravotní problém úplně nezmizel: „Odstraňování výrůstků už nemusí být tak radikální, je to teď mnohem lepší.“

Vzpomínka na staré časy

Šestá nejmladší vítězka turnaje WTA tak už nyní pouze vzpomíná na svou kariéru, kdy byla v rozmezí let 2004-2006 tak úspěšná.

Vyhrála tři tituly během tří týdnů a byla krůček od finále na French Open 2006. „Byla jsem tak mladá,“ říká dnes, když si vzpomene na to, jak vyřadila Serenu Williamsovou a světovou jedničku Amélii Mauresmovou. „Bylo to neuvěřitelné. Nemohla jsem uvěřit tomu, jak daleko jsem došla, a jaké hráčky jsem porazila,“ vzpomíná.

Druhá semifinálová účast přišla zanedlouho, na Australian Open prohrála s pozdější vítězkou Serenou Williamsovou. Tehdy byla ještě zdravá. „Snažila jsem se udělat všechno pro to, abych byla zdravá a schopná hrát na té nejvyšší úrovni. Život není pohádka,“ dodala.

A ač již není slavná, neporáží nejlepší tenistky světa, je konečně Nicole Vaidišová šťastná...

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...