14. ledna 2008 11:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vaidišová uspěla na úvod Australian Open

MELBOURNE Nicole Vaidišová zahájila první grandslam sezony úspěšně. Česká tenistka postoupila na Australian Open do druhého kola přes Rumunku Ioannu Raluku Olaruovou, kterou přehrála po setech 6:3 a 6:0.

Favorizovaná Češka po poměrně vyrovnaném prvním setu zápas naprosto ovládla. Od stavu 4:3 v úvodní sadě vyhrála osm gamů za sebou a utkání ukončila vítězným forhendem.

Největší nepříjemností pro Vaidišovou bylo dlouhé čekání na zápas."Samozřejmě bych ráda hrála dřív, takhle jsem tady čekala celý den," řekla Českému rozhlasu. Cestu za obhajobou semifinále však zahájila bez komplikací. "Jsem spokojená, byl to solidní první zápas. Vždycky je to takové zvláštní, v prvním kole člověk nikdy neví, co se může stát," prohlásila česká jednička.

Hodnotu hladkého vítězství nepřeceňovala. "Soupeřka nebyla na nejvyšší úrovni, uvidíme další zápasy. Ale určitě je to dobrý začátek," dodala.  Ve druhém kole Vaidišová, která v Melbourne obhajuje loňskou semifinálovou účast, narazí na domácí Alicií Molikovou.

Davenportová si vydělala nejvíc
Dalším českým zástupcům se nedařilo. Po prvním kole Australian Open opuštějí Petra Cetkovská a Klára Zakopalová. První jmenovaná prohrála se Španělkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou, od níž ve druhém setu dostala "kanára", Zakopalová nezvládla dramatickou koncovku zápasu s Hsieh Su-wej z Tchaj-wanu. Ve třetím setu jí podlehla 6:8. Vypadla rovněž Renata Voráčová, která nestačila na sedmnáctou nasazenou Šahar Peerovou z Izraele.

Za své vzalo i působení Lukáše Dlouhého. V prvním kole nestačil na favorizovaného Andyho Roddicka, když šestému nasazenému hráči podlehl po setech 3:6, 4:6 a 5:7. Roddick měl zápas od začátku pevně pod kontrolou, ale Dlouhý, který do hlavní fáze prvního grandslamu sezony postoupil z kvalifikace, byl podle agentury Reuters pětadvacetiletému Američanovi vyrovnaným soupeřem.

Naopak radost z postupu měla Roddickova krajanka Lindsay Daveportová. Ta si na prémiích vydělala nejvíce ze všech sportovkyň v historii. Díky dnešnímu postupu do druhého kola už za úspěchy na turnajích získala 21,897.501 dolarů, čímž o 2224 dolarů předstihla dosavadní rekordmanku, další bývalou tenisovou jedničku Steffi Grafovou z Německa.

"Jsem nadšená. Když jsem dostala šek na svoje první prémie na turnaji v Indian Wells v roce 1993, nikdy jsem si nepomyslela, že by to všechno došlo až takhle daleko," uvedla Davenportová po vítězství nad Italkou Sarou Erraniovou ve třech setech.