Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa upadl a ukončil kariéru. Pardubickou ovládl Orphee des Blins

Josef Váňa míří do cíle. Po svých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa míří do cíle. Po svých | foto: Foto: MAFRA / Michal Klíma

PARDUBICE Orphee des Blins je první polokrevnou klisnou, jež v novodobé historii obhájila triumf ve Velké pardubické. S žokejem Janem Faltejskem podobně jako loni vyhrála suverénním způsobem start-cíl. Josef Váňa, který s Tiumenem v Pardubicích startoval naposledy, od začátku ztrácel a na poslední překážce upadl.

Váňa po závodě oznámil, že se rozhodl definitivně ukončit svou bohatou sportovní kariéru. "Byla to opravdu moje poslední Velká pardubická. Lze mi to věřit," řekl šedesátiletý žokej.

ČTĚTE VÍCE

Faltejsek s největší favoritkou Orphee des Blins zahnal pochyby a spekulace, že dvakrát 6900 metrů dlouhý závod ve stylu start-cíl nesvedou. Stejně jako před rokem před sebe nikoho nepustili a z pětimilionové dotace berou dva miliony. "Ano, dneska to dokázala znovu," chválil žokej jedenáctiletou klisnu v televizním rozhovoru.

"Udělali jsme z ní dobrého vytrvalce, zná to tady, víc co dělá a dobře to dopadlo," oddechl si vítěz. Spolu s Orphee zvládli všech 31 skoků bez zaváhání, zatímco za jejich zády padal jeden kůň za druhým.

Hned na Malé vodě došlo k prvnímu karambolu, na Lavici další, Francouzský skok nezvládli dva závodníci a pole dál řídlo. Do cílové rovinky tak nakonec nabíhalo jen šest z dvaceti koní. Druhý skončil Nikas s žokejem Dušanem Andrésem a třetí byl Klaus s Jaroslavem Myškou.

"Ona je letec, když se do ní člověk opře, tak letí," chválil Faltejsek už dvojnásobnou vítězku. "Na začátku jsem to nechtěl moc provokovat, vědělo se, že půda je velice obtížná a celou cestu jsem ji brzdil. Ale ona je zase o rok starší, rozumnější a už se nechá."

Infografika: Velká pardubická 2013.

Šedesátiletý Váňa do cíle nedorazil. Už od začátku se s Tiumenem, dvojnásobným králem Pardubic, držel na chvostu pole. "Ale tak jsme se domluvili s panem majitelem, že nebudeme nikam spěchat," říkal pak osminásobný vítěz dostihu.

"Měl jsem ho rozjetý podle očekávání a taktiky, pomalu jsem se chtěl propracovávat dopředu, rozjeté to bylo na druhé místo," odhadoval. Jenže před posledním skokem, už na začátku cílové rovinky mu cestu překřížil volný kůň, který svého žokeje ztratil, Tiumen se zalekl a za skokem Váňu shodil.

"Orphee bych nedohnal, ale Tiumena jsem měl ještě v plných silách," tvrdil dostihový veterán. "On si tam přidupl a udělal kotrmelec. Mně se nic nestalo a doufám, že ani jemu. Chtěl jsem v posledním závodě v životě dojet druhý, třetí, nebo jenom dojet."

Váňa se mohl sedm dnů před 61. narozeninami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami. Jenže...  "Věřil jsem, že se nic nestane, že si na kokos nedáme."

Výsledky dostihu Velká pardubická steeplechase

6900 m, dotace 5,000.000 korun:

1. Orphee des Blins (žokej Faltejsek),
2. Nikas (ž. Andrés),
3. Klaus (ž. Myška),
4. Kasim (ž. Novák),
5. Peintre Abstrait (Matuský),
6. Tropic de Brion (Dragon).

Čas: 9:33,22. Výrok: zadrženě daleko - 3 1/2 - 1 1/2 - 8 - krk.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jak bude probíhat protest fanoušků organizovaný chuligány? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...