26. července 2011 11:00, aktualizováno  11:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa dvakrát spadl. 'Zbabraný víkend mě nezastaví'

Josef Váňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa | foto: ČTK

CHYŠE Je nezdolný. Ačkoli o víkendu při třech startech dvakrát spadl a jednou špatně skočil překážku, legendární žokej a trenér Josef Váňa (58) se znechutit nenechá. Ve svém sídle v Chyši na Karlovarsku přiznává, že pomýšlí na další start ve Velké pardubické, kde coby rekordman hodlá usilovat o osmý triumf. Opět s Tiumenem.

Zažil jste už někdy tak chmurný výsledkový víkend?
Mockrát. Za kariéru jsem jen na závodišti v Pardubicích jel nejmíň pět jasných favoritů a pětkrát jsem spadl. Pozor, při Velké ne. Při ní jsem většinou vyhrával! (smích) Tohle je normální stav – kdybych vyhrál, tak jsem borec, a když se to nepovede, tak je každý chytrý.

Takže vás víkend neodradí?
Přece se nedá všechno vyhrávat, občas se něco zbabrá. Člověk si musí vybrat i neplodné dny. Holt už nebudu objíždět všechny možné dostihy nebo pouťáky. Hlavní je, že to cítím tak, že jsem za pády nemohl. Prostě mě to baví a hotovo.

A špatný skok v Albertovci?
On mě tam Dušan Andrés vytlačil ze skoku ven, byť to udělal neúmyslně. Neměl jsem tam lézt. A ještě k těm pádům: je to normální smůla. Stát se to někomu jinému, neštěkne ani pes. Ale spadne Váňa, tak se o tom holt mluví. Já přitom myslel, že v Albertovci dvakrát vyhraju, koně jsem na to měl.

Dvorní žokej vaší stáje Josef Bartoš doléčuje zranění. Těšíte se, až se vrátí k dostihům?
To si pište, už zase pracuje s koňmi v tréninku a o víkendu konečně nastoupí. Po pauze to sice bude mít těžké, nicméně koně dobře zná.

Vy je ale znáte také...
Samozřejmě, vždyť je jezdím na tréninku při všech skokových pracích, takže je znám minimálně tak dobře jako on. Teď pojedeme v sobotu v Benešově a v neděli v Karlových Varech, Pepa bude na startu a já, pokud se mi nepodaří sehnat jednoho žokeje, bych možná jel jednou ve Varech. Když nebude zbytí... Ale uvidíme.

Nevyčítáte teď synovi, že si vydělává v Itálii a nechal vás tady tak trochu na holičkách?
Pepča má svůj rozum, je mu dvacet, s tím nic nenadělám. Mohl ještě nějaký čas vydržet, ale dostal nabídku, tak do toho šel. Už je tam třetí týden. Ani na něho nejsem naštvaný. V neděli jel v Meranu naše koně Honza Faltejsek, ze čtyř startů jednou vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Na našich koních mohl jet Pepča, ale jel koně svého nového zaměstnavatele, italského překážkového trenéra Favera. A co vím, pokaždé dojel za Faltejskem.

Je známo, že toužíte nejen po rekordním pětadvacátém startu v říjnové Velké pardubické, ale také po osmém vítězství. Kdybyste jel na Tiumenovi, mohl byste s ním zaútočit na zlatý hattrick.
(smích) Když budu v pořádku, proč bych nejel? O tomhle víkendu jsem se cítil dobře. Tiumen je dobrý kůň, takže... Nejspíš už se na všechno vykašlu a pojedu až Velkou, Tiumen se jako obhájce nemusí kvalifikovat. Maximálně bychom v Pardubicích zkusili v srpnu nebo v září jeden dostih řekněme na rozjezd.

Zdravotně jste na tom i po víkendových pádech dobře?
Koleno je dobrý, ani jsem ho necítil. S rukou je to horší, ale pořád se s ní dá jezdit.

Loni jste říkal, že děláte dvacet až čtyřicet kliků denně. Pořád posilujete?
Kliky moc nedělám, ale jezdím na kole do práce, plavu, jezdím na inlinech a při práci samozřejmě na koních. Fyzicky jsem na tom dobře.

Počítáte i s tím, že na Velkou přijede váš syn a pojedete spolu počtvrté?
Pokud budeme oba zdraví, tak určitě. V tom termínu v Itálii žádné dostihy nebudou, oni tam respektují, že čeští žokejové mají práci v Pardubicích.

Ještě na podzim vaše choť říkala, že vás musí podporovat, protože děláte práci, kterou máte rád. Pořád vás podporuje?
Říká mi, abych se na dostihy vykašlal, má o mě strach. Ale ono to tak horké nebude. Vlastně je to jedno, já se na těch koních stejně mlátím denně v práci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!