Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vancouver byl pro Česko skvělý, pro Sáblíkovou zlatý

Sport

  7:00
VANCOUVER - Nejen v Naganu přepisovali čeští sportovci dějiny, povedlo se jim to také ve Vancouveru. Největší ovace nepatří po letošní olympiádě hokejistům, ale rychlobruslařské královně Martině Sáblíkové.

Sáblíková a její tři medaile. foto: ČTK

Vybojovala tři z šesti českých medailí, přičemž dvě mají zlatý lesk.
Už ve 22 letech se zařadila mezi legendy, dvě prvenství před ní žádný český sportovec na zimních hrách nezískal.

VANCOUVER JSME SLEDOVALI ON-LINE

"Dosáhli jsme výsledku, který tu ještě nebyl. Před hrami mě napadlo, že by to mohlo přijít, ale radši jsem o tom nemluvil nahlas," potěšilo předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska.
Češi se skutečně ještě nikdy nevraceli ze zimních olympijských her s bohatší medailovou úrodou. Šestkrát na stupních vítězů stáli jen před 26 lety v Sarajevu. Jenže tenkrát s pomocí slovenských sportovců ve společném týmu - a bez zlata.

Martina Sáblíková.

Vynikající bilanci Sáblíkové ve Vancouveru doplnil Lukáš Bauer. Běžec na lyžích získal jeden bronz sám a další ve čtyřčlenné štafetě. Ve včerejším závodu na 50 kilometrů klasicky měl ambice na nejvyšší umístění, ale skončil až dvanáctý. Jako poslední rozšířila medailovou sbírku v pátek lyžařka Šárka Záhrobská třetím místem ve slalomu.

Se sportovním svátkem se Kanada po 16 dnech rozloučila slavnostním ceremoniálem v noci na dnešek. Za čtyři roky bude zimní olympiádu pořádat ruské Soči.

Dvě největší české hvězdy, od kterých se čekaly medaile takřka povinně, dodržely plán. Před začátkem olympiády se ale mezi fanoušky věřilo, že Martině Sáblíkové a Lukáši Bauerovi pomohou s rozšiřováním medailové kolekce další členové rekordně početné výpravy. Z 93 sportovců se to povedlo pouze štafetě běžkařů (na jejímž třetím místě se podílel opět Bauer) a také bronzové slalomářce Šárce Záhrobské. Další naděje už na stupně vítězů nedosáhly.

Kvarteto českých běžců Koukal, Magál, Bauer a Jakš se raduje z bronzové medaile.

Jak tedy vypadá bilance českých reprezentantů v jednotlivých sportech?

Akrobatické lyžování. Dojem z nepříliš povedené sezony si Tomáš Kraus nevylepšil ani při olympijské premiéře skikrosu. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru vypadl už ve čtvrtfinále. Další výrazná naděje Nikola Sudová bojovala při jízdě v boulích spíš s následky svého zranění než se soupeřkami a její konečné šestnácté místo se dá brát jako úspěch.

Alpské lyžování. Až téměř do konce olympiády musela Šárka Záhrobská čekat na svou nejmilovanější disciplínu. Už sedmým místem v kombinaci a nejrychlejším časem v její druhé části naznačila, že může uspět, až se slalom pojede samostatně. To se také vyplnilo a pro české sjezdové lyžování má bronz Záhrobské velkou hodnotu. Do nejlepší dvacítky se třikrát vešel její mužský kolega Ondřej Bank. Tomu nejvíc vyšla kombinace, v níž dosáhl na 7. místo. Blízko k medaili měl i po prvním kole slalomu, ale po druhé jízdě se propadl na 11. místo.

Šárka Záhrobská si užívá úspěch.

Běh na lyžích. Po konci éry Kateřiny Neumannové navázal na její úspěchy Lukáš Bauer. Po olympiádách v Turíně a Vancouveru má na kontě tři olympijské medaile. Poprvé po 22 letech se letos na olympijských stupních vítězů objevila také mužská štafeta. Nebýt pádu Dušana Kožíška, mohl si dělat s Martinem Koukalem podobné ambice ve sprintu dvojic. Mezi ženami se žádná česká reprezentantka k nejlepším nepřiblížila. Nepočítáme-li výsledek štafety, dostala se nejvýš v pořadí na 23. místo Kamila Rajdlová ve skiatlonu.

Biatlon.
I když měl biatlon po hokejistech druhé nejsilnější zastoupení ve výpravě, výsledky tomu vůbec neodpovídaly. To se vzhledem k předchozím výsledkům během sezony dalo předpokládat. Z deseti zástupců se jako nejúspěšnější vrátí domů Michal Šlesingr, který ve třech individuálních soutěžích dojel v elitní dvacítce. Nejlépe skončil 16. v závodě s hromadným startem.

Boby. Nejstarší člen výpravy Ivo Danilevič si vylepšil se svým čtyřbobem nejlepší olympijský výsledek. Po třináctém místě z Turína přišel o jednu příčku lepší výsledek. Ve dvojbobu s Ivo Stokláskou devětatřicetiletý bobista skončil třináctý. Největší pozornost k sobě připoutali, když nabízeli reportérovi New York Times ochutnat alkohol cestou autobusem do olympijské vesnice. Novinář historku zachytil ve svém blogu.

Krasobruslení. Pro roli české jedničky už po olympiádě nemůžeme počítat Tomáše Vernera. Stejně jako na mistrovství Evropy se vedlo lépe Michalu Březinovi. Po krátkém programu mu patřilo deváté místo, nakonec skončil desátý a třetí nejlepší mezi Evropany. Verner naopak chyboval a nevyvaroval se ani pádů, což ho odsunulo na konec druhé desítky. Hájková s Vincourem se po volném tanci doprovázeném šansony Edith Piaf posunuli v soutěži tanečních párů o jednu příčku výš na konečné 21. místo. To je pro brněnský pár nejlepší umístění na vrcholné akci.

Lední hokej. Jen dvě vítězství po 60 minutách z pěti zápasů svědčí o tom, že čeští hokejisté neměli na turnaji ve Vancouveru medailovou formu. I proto výběr, ve kterém se na olympiádě naposledy ukázal Jaromír Jágr, skončil ve čtvrtfinále proti Finům.

Rychlobruslení. Všichni čekali, že Martina Sáblíková bude na dlouhých tratích excelentní. A největší česká osobnost her to potvrdila nejen dvěma zlatými jízdami na 3 a 5 kilometrů, ale také bronzem na 1500 metrech. O slibný výsledek při kratších závodech se ucházela Karolína Erbanová. Nejvíc jí vyšel kilometrový závod, ve kterém si vyjela 12. místo.

Short track. Kateřina Novotná odjížděla na olympiádu jako čerstvá mistryně Evropy ve víceboji, na olympijském ledě se nejblíž finále dostala v závodě na 1000 metrů. V semifinále se pohybovala na postupové pozici, ale kvůli nedovolenému předjížděcímu manévru ji sudí diskvalifikovali.

Saně.
Pro bratry Hymanovy znamenala úspěch už účast ve Vancouveru. Zatímco ve Světovém poháru se před olympiádou pohybovali na konci čtvrté desítky, na rychlé dráze ve Whistleru se dokázali propracovat na 25., resp. 28. místo.

Severská kombinace. Českou jedničku Pavla Churavého trápily nepříznivé podmínky při skokanské části na středním a velkém můstku. V běžecké části se mu vedlo výrazně lépe ve druhém závodě, kde se držel v čele skupiny pronásledovatelů nejlepší trojice, ve finiši toho využil a prosadil se na páté místo. Skoky na lyžích. Dva roky po ošklivé dopravní nehodě a rok po návratu na můstky se Antonín Hájek vyšvihl do pozice nejlepšího českého skokana na lyžích. Sedmým místem potvrdil, že se mu daří víc na velkých můstcích. Na středním dolétl z Čechů nejdál Roman Koudelka.

Roman Koudelka.

Snowboarding. Po vítězství v jednom ze závodů Světového poháru mohla začít o medaili na U-rampě mluvit Šárka Pančochová. Nakonec jí těsně uniklo dvanáctičlenné finále a skončila čtrnáctá.

Kdo překvapil a kdo zklamal?

Kdo příjemně překvapil v české výpravě:
1. štafeta běžců na lyžích: V prognózách se dávaly medailové naděje mnoha českým sportovcům, ale kvarteto Jakš, Bauer, Magál a Koukal ve štafetě na 4x10 km v nich nefigurovalo. I kvůli propadáku na loňském mistrovství světa v Liberci, kde skončili až dvanáctí. Na trati ve Whistleru předvedli bronzové představení.
2. Sáblíková na 1500 m: Na nejkratší trati se věřilo, že předvede svůj talent Karolína Erbanová. Místo toho se týden po zlatém představení na třech kilometrech ukázala znovu Martina Sáblíková, která překvapila třetím místem.
3. Churavý jen dvě místa za medailí: V závodě na velkém můstku Pavel Churavý ukázal, že se právem v posledních dvou sezonách dostal do užší světové špičky. Do běžecké části závodu vyrážel z osmého místa, přidržel se silné skupiny pronásledující vedoucí trio a uspěl ve finiši.

Kdo nejvíce zklamal v české výpravě:
1. Hokejový tým: Soubor vedený Vladimírem Růžičkou předvedl svou sílu porážkou Slovenska. Poté už však hokejisté dokázali přehrát dvakrát jen slabé Lotyšsko. Finům ve čtvrtfinále Češi nedali ani gól.
2. Tomáš Kraus: Byl jedním z největších adeptů na medaili při olympijské premiéře skikrosu. Ve čtvrtfinále mu ale nevyšel úvod jízdy a dojel až na třetí pozici. Do semifinále nepostoupil a skončil až jedenáctý.
3. Tomáš Verner: Olympijská medaile byla pro krasobruslaře obrovským snem. Jejímu získání podřídil úplně všechno - trénoval dvakrát častěji než jindy, už v Evropě vstával podle vancouverského času. Jenže o veškeré naděje přišel už při úvodním skoku. Čtverný toeloop zkazil a upadl i při trojitém axelu. Nedostal se ani do první desítky závodníků.

Autor: