Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vanessa Mae v Soči: vlastní ochranka i pokoj pro čivavu

Sport

  13:52
SOČI - Virtuoska Vanessa Mae si vychutnává svoji olympijskou účast. Housle nechala doma, ve vesnici má vlastní ochranku, pro svoji čivavu si musela pronajmout hotelový pokoj a úterní obří slalom si chce užít.

Vanessa Mae. foto: Reuters

"Chci sjet obě kola s potěšením. I když budu poslední, chci zajet dobrý čas," řekla pětatřicetiletá umělkyně, která se na startu představí v barvách Thajska pod příjmením svého otce jako Vanakornová, ačkoliv po rozvodu rodičů žila od dětství s matkou ve Velké Británii. Aktuálně má rezidenci ve švýcarském Zermattu.

Kritéria mezinárodní federace FIS splnila Mae na poslední chvíli v lednu po závodech ve Slovinsku. "Stálo při mně štěstí, bylo to skoro na hraně. Jsem teď nadšená, že tady jsem, a cítím ze všech stran podporu," řekla s úsměvem.

Mae prodala přes deset milionů alb a na prodeji desek a koncertech vydělala desítky milionů dolarů. Od čtyř let ale i lyžuje a v roce 2010 se rozhodla, že se zkusí probojovat do Soči. V posledním roce dokonce přerušila uměleckou kariéru.

S výškou 160 cm a váhou necelých padesát kilogramů vypadá na lyžích drobně. "Je tak křehká, že si jen těžko umíte představit, jak naráží do slalomových tyčí," komentovala konstituci slavné "soupeřky" trojnásobná olympijská vítězka Němka Maria Höflová-Rieschová.

Mae ale nemá žádné obavy, že by se mohla zranit. "Už jsem si zlomila loket a přežila. Člověk musí žít trošku s rizikem, aby to stálo za to," řekla.

Dá se očekávat, že při závodu přitáhne stejnou pozornost jako pozdější olympijská vítězka. I samotné sjezdařky se na Mae těší. "Je skvělé, že tak skvělá hudebnice pojede, a snad zajede i slušný výsledek," řekla Němka Viktoria Rebensburgová, olympijská vítězka obřího slalomu před čtyřmi lety ve Vancouveru.

Do Soči si Mae housle nepřivezla. "Soustředím se na lyže, ale budu šťastná, až je zase uvidím," řekla. Po olympijském dobrodružství se totiž vrátí k hudbě. "Je to jednodušší, vše jen interpretujete. Na druhou stranu na lyžích jezdím bez tlaku, zatímco v koncertním sále cítím odpovědnost a velké očekávání."

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...