3. listopadu 2008 13:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vaniak: S Angličany by to nešlo

Martin Vaniak v dresu Slavie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Vaniak v dresu Slavie. | foto: ČTK

PRAHA Pokud měl v letošní sezoně za zády bouřící kotel nového Edenu, vylámali si na něm zuby třeba střelci Příbrami, Olomouce, ale také italské Fiorentiny. Jenže neprůstřelnost fotbalového gólmana Martina Vaniaka v nové slávistické aréně je minulostí. Rozprášil ji gól brněnského mladíka Josefa Šurala pět minut před koncem včerejšího duelu.

"Radši bych ten gól ale vyměnil za remízu," ulevil si osmnáctiletý střelec po porážce 1:2. Jeho jméno bude přesto Vaniaka dlouho budit ze sna. Vždyť gól v Edenu letos nedostal v pěti ligových a dvou pohárových zápasech. Pocit zklamání zažil až v osmém utkání, po dlouhých 715 minutách.

"Mrzí mě to. Do konce podzimu zbývají v Edenu dva ligové zápasy, tak jsem si říkal, že by ta neprůstřelnost mohla vydržet. Ale naštěstí jsme vyhráli," vyprávěl Vaniak. Do konce utkání už chybělo pouhých pět minut, když slávistický stoper Erich Brabec zazmatkoval při dlouhém nákopu Brna. Brabcova malá domů hlavičkou postrádala razanci, toho využil Šural, míče se snadno zmocnil a obloučkem překonal vybíhajícího Vaniaka.

Bylo to k vzteku, ale Vaniak Brabcovi nic nevyčítal. "On sám věděl, že udělal chybu. Přišel a omluvil se mi. Ono to trochu smrdělo celý druhý poločas. Možná jsme už měli v hlavách zápas s Aston Villou," připomněl Vaniak čtvrteční pohárový duel.

Pokud si slávisté vůbec připouštěli, že jednou jejich série padne, možná je napadla střela ze třiceti metrů, ale tak hloupý gól?

Byl to políček, který může Slavii čtyři dny před zápasem Poháru UEFA paradoxně prospět. "Naštěstí zbývalo do konce jen pár minut, tak jsme si ten luxus mohli trochu dovolit. Ale proti Aston Ville by to nešlo," varoval Vaniak.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.