9. dubna 2010 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňu dohnat chci, ale ne takhle, říká zraněný žokej Bartoš

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žokej Josef Bartoš.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Bartoš. | foto: Lidové noviny

MERANO/PRAHA Jako by se mu dostihová dráha v italském Grossetu chtěla stát osudnou. Před rokem tam žokej Josef Bartoš, vítěz Velké pardubické z let 2006 a 2008, spadl z koně, zlomil si lícní kost a byl dvě hodiny v bezvědomí. A pak měsíc bez dostihů.

A nyní? Ve středu před týdnem se z "obyčejného" pádu za překážkou vyklubal ošklivý karambol. Zezadu do něj totiž narazil kůň vedený dalším českým žokejem Dušanem Andrésem.

Výsledkem jsou tři zlomené obratle jedničky stáje trenéra Josefa Váni a nejlepšího českého překážkového žokeje současnosti.

"Teď už je to dobré," hlásil devětadvacetiletý Bartoš z nemocnice v­Meranu včera po poledni. Právě mu nasadili korzet, do té doby byl upoutaný na lůžko. "Už jsem se mohl projít, byl jsem se podívat na terase. Venku je hezky a já čučím tady," chmuřil se.

Po nárazu koně do zad prožíval krušné chvíle.

"Měl jsem vyražený dech, takže jsem téměř nic nevnímal, a hrozně mě bolelo v zádech. Byla to taková tupá bolest. V nemocnici v Grossetu jsem ale zůstat nechtěl, byla taková... Tak mě kamarádi vezli autem pět set kilometrů na sever do Merana a ta jízda, to byla muka. Tam zjistili zlomeninu sedmého, osmého a devátého obratle. Druhý den mě převezli na operaci do blízkého Bolzana, kde mají špičkovou neurochirurgii," vylíčil svou kalvárii Bartoš.

I přes dva vážné úrazy během roku si nemyslí, že by mu dráha v­Grossetu nebyla nakloněná.

"Tak to neberu, každá situace byla jiná a pokaždé se to stalo na jiném skoku. Ta dráha je dobrá, letos jsem na ní třikrát vyhrál a loni se mi tam do úrazu dařilo taky," odmítl tuto domněnku.

Zranění patřičně vyděsilo jeho rodinu, která žije u Váňovy stáje na samotě Mlýnce na Karlovarsku.

"Manželce napřed někdo zavolal, že jsem spadl a půjdu na operaci. Až druhý den jsem se jí ozval sám, že nemám poraněnou míchu, oddechla si. Teď už se na mě všichni těší, až přijedu," popsal žokej, táta dvou dětí. Nemocnici prý bude moci opustit o víkendu.

Zranění při dostizích utrpěl již víc, toto však označil za nejtěžší. Však jej také čeká až tříměsíční pauza, tak dlouhý nucený odpočinek si dosud nikdy nevybral. Jako by se v tomto směru hodlal vyrovnat svému šéfovi Josefu Váňovi, který proslul i vážnými úrazy.

Váňu juniora prý čeká dřina
"Tak to bych nerad, lepší je dohánět ho v počtu vítězství třeba ve Velké," připomněl rekordních šest Váňových pardubických triumfů.

Od ledna nasbíral v Itálii 45 startů, zaznamenal pět vítězství a 36 umístění, což značí, že dojel do páté příčky. Ani částka získaná na prémiích není zanedbatelná – majitelům koní vydělal sto tisíc eur.

"U nás právě začala sezona, z­Polska jsme přivezli nové koně, ale já se budu jen dívat," mrzí jej.

O to víc práce prý čeká Josefa Váňu mladšího. "Teď má před maturitou, ale potom to bude dřina, ujezdí si zadek," usmál se Bartoš, byť poněkud hořce.

  • 0Diskuse

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na Lidovky.cz