Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Váňův manévr probírali i Britové. Chyběl jim však lepší záznam

Sport

  7:00
PRAHA - Bitva jako hrom. Nejtěsnější vítězství, jaké Velká pardubická kdy zažila. Sedmý triumf legendárního Josefa Váni. A také protest, který byl záhy vyřešen. To všechno zdobilo i zdramatizovalo 120. ročník jednoho z nejtěžších překážkových dostihů v Evropě.

120. Velká pardubická. Josef Váňa vyhrál posedmé v kariéře foto: ČTK

"Jsme přesvědčeni, že k tísnění došlo, nakonec to uznala i dostihová komise. Jakékoli tísnění každého koně omezí, byť věřím, že ze strany pana Váni bylo neúmyslné. Já si ho velice vážím, ale můj pohled je jasný," říká Radek Holčák, trenér jedenáctiletého bělouše Amanta Grise, který s Markem Stromským v závěru slavného dostihu sahal po vítězství.

DÁLE ČTĚTE

Na triumf ale nedosáhl. Poté co znovu zaútočil z levé strany, rozhodlo o úspěšné obhajobě Tiumena pár centimetrů. Cílový výrok zněl: o nos, čili o nozdry. "Byl to nejtěsnější rozdíl v historii dostihu, prošli jsme všechny anály a menší rozdíl mezi prvním a druhým koněm jsme nenašli," má jasno Václav Luka, šéf českého Jockey Clubu.

ŘEKLI O KAUZE

"Kdyby se to stalo v opačném pořadí a udělal by to náš kůň panu Váňovi, tak by verdikt byl jiný. Vznikla váňomanie. Tohle normálně bolí a víc k tomu není co říci, Marek Stromský měl odřenou holínku, měl i z druhého místa radost, ale všichni věděli, že to je záměr pana Váni, protože nesnese, aby ho někdo porazil, Pana Váni si nesmírně vážím, znám ho čtyřicet let, on je borec, ale co se včera stalo, tak to nebylo sportovní."
Majitelka Amanta Grise Alena Hájková.

"Pana Váni si nesmírně vážím a věřím, že to provedl neúmyslně, ale prostě Amant Grise přivřel na bariéru a tím ho jednoznačně poškodil, Stromský musel vzít koně zpět, a pak soupeře obíhal z druhé strany. Vzhledem k tomu, že mu pak k vítězství scházelo pět centimetrů, je evidentní, jak by dostih dopadl."
Trenér Amanta Grise Radek Holčák.

"Bylo tam místo pro dva koně, opravdu by tam mohl projít." Vítězný žokej Josef Váňa.

"Výsledek nebude změněn, Platí základní pravidlo – lepší kůň vítězí. V cílové rovině šel Tiumen přes Amanta Grise, měl větší rychlost, přelítl ho. To že pak Váňa složil ruce, nic nemění. Bylo to správně posouzeno už dostihovou komisí na závodišti." Předseda pořádkové komise Jockey Clubu Marek Šimák pro server iDNES.cz

"Celý závěrečný manévr byl na hranici pravidel a ovlivnil konečné výsledky. Byla v tom i jistá dávka drzosti, navíc mezi odborníky převažuje názor, že v pořadí měla být změna."
Dostihový expert Petr Malík pro server iSport.cz.

"Největší chybu bych hledal v tom chlapci, co jel druhého koně, Už prohrál koni druhou pardubickou."
Bývalý vítěz Velké pardubické František Vítek.

Mnohem větší pozornost ale poutal okamžik, kdy Tiumen a Amant Gris pádili cílovou rovinkou podél hrazení. Tiumen údajně soupeře natlačil na bariéru a následoval protest. Skutečnost, jaký má Velká pardubická zvuk v zahraničí, dokumentuje i hlas z ostrovů.

"Viděli jsme záznam dostihu a hodně o závěrečném finiši diskutovali. Došli jsme ale k závěru, že podle záznamu, který byl na internetu k dispozici, nejsme schopni najít nějaký moment, který by natlačení dokazoval. Na objektivní vyjádření bychom potřebovali záběry kamer z více úhlů," uvedl pro LN Paul Struthers, tiskový mluvčí British Horseracing Authority, ostrovní obdoby českého Jockey Clubu.

Zato dostihová komise měla brzy jasno – protest vyřešila tak, že manévr neměl vliv na výsledek, nicméně Váňovi udělila pokutu 500korun. Za tísnění. Šalamounské rozhodnutí? "Určitě ne," odmítá tuto možnost Luka. "Členové komise uznali, že k jistému tísnění došlo, zavinění však nebylo tak velké, aby se kvůli tomu měnilo pořadí," dodal. Podle šéfa Jockey Clubu rozhodla dostihová komise nestranně.

Chyběla jen kamera za cílem
"Na jedné straně je fenomén Josefa Váni, proti němu stál příběh smolaře Marka Stromského, který vlastní chybou přišel před dvěma lety ve Velké pardubické o vítězství. Jenže na rozhodčí žádné podobné příběhy ani tlaky působit nesmí, stejně jako popularita. Musím věřit v nestrannost rozhodčích, jsem přesvědčen, že rozhodli pragmaticky. Nechali si ukázat všechny pohledy na zmíněný okamžik. Byl jsem při tom," přibližuje Luka.

Chyběl však čelní pohled kamery umístěné za cílem. "Měli jsme různé pohledy, také zezadu. Vpředu, čili za cílem, není kameru kam umístit, nebyla tam nikdy," vysvětluje. A co říká šéf Jockey Clubu na názor "poškozené" strany, že kdyby se ocitl v roli poškozeného Josef Váňa, pořadí v cíli by se měnilo?

"To jsou kdyby, ale já si stojím za nestranností rozhodčích, kteří měří stejným metrem pro všechny jak při Velké, tak při dostihu čtvrté kategorie. Tísnění tam bylo, členové komise usoudili, že bylo na úrovni sankce pro pana Váňu, ale ne na změnu pořadí," zopakuje Luka.

Pronájem bytu 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční
Pronájem bytu 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
16 000 Kč/měsíc