11. října 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňův Tiumen. Zázračný kliďas má rád mrkev

Vítězové Velké pardubické žokej Josef Váňa a jeho kůň Tiumen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězové Velké pardubické žokej Josef Váňa a jeho kůň Tiumen | foto: Reuters

PRAHA Kde se to v něm bere? Ta ohromná síla, která mu už třikrát umožnila zvládnout nejrychleji Velkou pardubickou, ta zarputilost, když předtím vypadá naprosto nezúčastněně. „Ještě před startem, když to s ostatními jen hraje, Tiumen dělá, že o ničem neví. Ale pak zabere,“ říká o šampionovi trenérka Pavla Váňová, choť slavného žokeje Josefa Váni.

Už potřetí si v neděli blahořečil. Všichni oslavovali nestárnoucího žokeje Váňu a Tiumena, jen Ivo Köhlerovi, majiteli čtyřnohého hrdiny, se promítal životní příběh desetiletého hnědáka. A pomohla náhoda.

"V roce 2002 jsme ho s trenérkou Lenkou Horákovou ze stájí Zámrsk na Pardubicku koupili v Polsku jako ročka," vzpomíná Köhler. "Původně jsme jeli pro jiného, pravého bratra jednoho šampiona, ale vybral jsem si Tiumena. Říkali, abych ho nekupoval, předchozí dražbou totiž prošel bez povšimnutí, jenže mně se líbil," krčí rameny.

Vítej, zlatý hattricku

V neděli před půlnocí se Tiumen spolu s ostatními koňmi vrátil do Váňových stájí u Chyše na Karlovarsku. Již potřetí jako vítěz.  "Měl krásné přivítání, ceduli Bohuslav naše ošetřovatelky i přes pokročilou hodinu přelepily nápisem Vítej, zlatý hattricku. Koníci měli ve žlabech jablka a mrkev, ale všichni lehli a spali. Koně spí i vestoje, ale po dostizích byli unavení a Tiumen taky," líčí Pavla Váňová.

Jaký je vlastně Tiumen?  "Strašně zvláštní. Pořád je takový spokojený, apatický, zkrátka totální flegmatik. Lidi za ním dnes chodí a dávají mu mrkev, on ji slupne, ale ovací si nevšímá. Jako by ani neměl radost," kroutí hlavou Váňová. "Takový je jeden kůň z tisíce, to jsem ještě nezažila, je to malý zázrak," dodává.

Grafika - Tiumen, trojnásobný král Velké pardubické

Její slova potvrzuje Josef Bartoš, dvorní žokej Váňových stájí. "Naprosto bezproblémový kůň, takový salámista, až se všichni diví, kde se to v něm bere. Třeba Sixteen kolem sebe pořád kope, ale u kliďase Tiumena to nezažijete," přikyvuje třetí žokej současného českého i italského překážkového žebříčku.

V roce 2005 se Tiumen stěhoval od trenérky Horákové k Váňovi. "Všechny koně jsem už u pana Váni měl, zbýval jen on," říká Köhler. A hned třetí start v tom roce proměnil Tiumen v premiérové vítězství. "Spolu jsme vyhráli proutěné překážky v Kolesách a měsíc nato i v Meranu, kde jsme porazili budoucího vítěze Gran Premia Halling Joye," vybavuje si Bartoš.

Několikanásobné štěstí

V čem je kromě zmíněných vlastností Tiumen ještě výjimečný?  "Je to jednoznačně náš nejlepší současný vytrvalec. Letošní Velká se pro něj vyvíjela špatně, měl několik kolizí, ale všechny ustál, a i když na špičku ztrácel, šel jako stroj," má jasno Bartoš, vítěz Velké z let 2006 a 2008, jenž se Sixteen nyní skončil druhý.

Tiumen dosud vydělal svému majiteli 6 189 540 korun. Byla to tedy před deseti lety dobrá investice? "Tenkrát v Polsku patřil k levnějším koním, ale nezapomeňte, že z něčeho musíte zaplatit jezdce, trenéra, přípravu, krmivo, vitaminy. Dobrá investice by byla dát peníze do zlata, dnes bych měl trojnásobný zisk. Ale dobrý nákup to byl, to ano," přemítá Ivo Köhler.

Proto si v neděli po dostihu opět blahořečil? "Nejen proto, potkalo mě několikanásobné štěstí. Koníka, který mě nezklamal, jsem svěřil do péče panu Váňovi, ale předtím byla skvělá Lenka Horáková. To ona ho do jeho tří let nenutila závodit a nechala pěkně dorůst a dozrát, takže Tiumen může běžet Velkou ještě třikrát. Znovu jí musím poděkovat," říká spokojený majitel.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.