7. července 2015 13:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

10 hodin na kurtu. Pospisilovo bláznivé pondělí skončilo životním úspěchem

Kanadský tenista Vasek Pospisil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský tenista Vasek Pospisil. | foto: Reuters

LONDÝN  Druhému wimbledonskému pondělí se přezdívá „Manic Monday“, hrají se během něj všechna osmifinále. Skutečně bláznivé pondělí ale zažil kanadský tenista českého původu Vasek Pospisil. Kromě utkání singlu ho totiž čekala i čtyřhra - a oba zápasy se protáhly do pěti setů. Celkem strávil na kurtu skoro šest hodin.

Bilanci měl vyrovnanou - výhra v singlu, prohra v deblu.

„Byl to dlouhý den,“ vydechl po 5 hodinách a 58 minutách na kurtu.

Už v osm ráno si ve svém deníčku studoval zápisky o tom, jak na osmifinálového soupeře Viktora Troického. Co si v něm přečetl? „To je tajemství,“ usmál se. Pak dodal: „Jen nějaké tipy, na co se během zápasu zaměřit.“

Pak se nasnídal, po deváté hodině dorazil do areálu. Rozcvičil se, v 10.00 vyrazil na krátkou rozehrávku. Poté si nachystal vybavení a v 11.30 nastoupil na kurt číslo 12.

Tehdy ještě netušil, že se pro ten den stane takřka jeho domovem.

První dva sety s Troickým prohrál, do třetího vstupoval s vědomím, že ze stavu 0:2 se ještě v kariéře nikdy nevzpamatoval.

„Ale nerozhodilo mě to. Cítím, že jsem v tomto celkem odolný. I když jsem dole, vždycky se snažím najít cesty, jak se zase vrátit,“ popisoval Pospisil, jehož rodiče pocházejí z Hané, ale těsně před revolucí emigrovali do Kanady.

A tentokrát se mu to povedlo. Vyhrál další tři sety a poprvé v životě postoupil do grandslamového čtvrtfinále.

Singl mu zabral 2 hodiny a 39 minut. Pak se vyjel na rotopedu, protahoval se, ponořil se do ledové vany.

Čtyřhru poznamenal kontroverzní moment

A za chvíli ho čekala další bitva. Po boku Jacka Socka, s nímž loni Wimbledon ve čtyřhře vyhráli, nastoupili proti britsko-australské dvojici Jamie Murray, John Peers.

I v deblu první dva sety Pospisil prohrál. A zejména tie-breakový konec druhého byl hodně vypjatý.

Sockův return mířil do autu, jenže on i Pospisil byli přesvědčení, že Peers ho předtím lehce škrtnul.

„To je blbost!“ čílil se Američan na rozhodčího, když zahlásil bod pro soupeře. „Jedno z nejhorších rozhodnutí, které jsem kdy viděl.“ A pak se utrhnul na Peerse: „Máš z toho teď radost?“

Kontroverzní moment do té doby horší pár nastartoval. Další dva sety vyhrál, ale nakonec stejně podlehl 6:8 v páté sadě.

„Řekl, že necítil žádný dotek, ale tak to určitě nebylo,“ vrátil se pak Pospisil k ožehavé chvíli. „Ale tím nás hodně nakopnul. Začali jsme hrát lépe a přiblížili se šanci to otočit. Skoro se to povedlo.“

Nakonec jeho více než tříhodinová dřina na výhru nestačila.

A teď musí co nejrychleji zregenerovat - už ve středu ho čeká bitva s domácím favoritem Andym Murraym.

„Půjdu si zahrát. Ale jen lehce,“ pousmál se po čtyřhře. Ve chvíli, kdy po téměř šesti hodinách na kurtu skončilo bláznivé pondělí i pro něj.

Ondřej Novotný

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?